Ana Menü

Yıldız Teknopark bilimin yolunda ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor

Türkiye’nin en hızlı büyüme kaydeden teknoloji geliştirme merkezlerinden Yıldız Teknopark, bünyesinde faaliyet gösteren firmalara kira indirimi desteği sağlayarak firmaların Ar-Ge yönünden daha da güçlenmesini amaçlıyor. Yüzde 25’lere varan kira indirimiyle teknoparklar arasında bir ilki gerçekleştiren Yıldız Teknopark, ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyor.

Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan Yıldız Teknopark, ülke ekonomisine katkı sağlayacak Ar-Ge tabanlı inovatif çalışmaları hayata geçirirken, firmalarına kira indirimi desteğini de sürdürüyor. Yıldız Teknopark, geçen yıl başlattığı kira indirimi desteğini; firmaların fikri ve sınai mülkiyet hakları, patentli, ulusal ve uluslararası destekli ürünler geliştirmesi, akademisyenler ve üniversite ile işbirliği yapması, stajyer çalıştırması ve ihracata katkı sağlaması gibi belli parametrelere göre sağlıyor. Bu sayede, firmaları bilim ve teknoloji üretmeye teşvik etmeyi hedefliyor.

 

“Geliştikçe daha da güçlenen bir ülke özlemiyle bilime desteğimiz tam”  

Yıldız Teknopark’ta faaliyet gösteren firmaları bir kiracı olarak görmediklerinin altını çizen Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, kira indirimiyle firmaları bilim ve teknoloji üretmeye teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Güner, kira desteğine ilişkin detaylara yer verdiği konuşmasında, “İndirim oranlarını, bir önceki yılın fikri ve sınai mülkiyet hakları, patentli, ulusal ve uluslararası destekli ürünler geliştirilmesi, akademisyenler ve üniversite ile işbirliği yapılması, stajyer çalıştırılması ve ihracata katkı sağlanması gibi kriterlere göre hesapladığımız bir veri üzerinden uyguluyoruz. Bu uygulamaya göre, kriterleri sağlayan firmalar yüzde 25’e varan kira indirimlerinden faydalanabiliyorlar. 2015 verilerine göre 2016’da 21 firmaya 80 bin TL, 2016 verilerine göre 2017’de 64 firmaya 450 bin TL’yi aşkın kira indirimi sağladık. Yıldız Teknopark olarak geçen yıl başlattığımız firmalara kira desteğinden olumlu dönüşler aldık. 2018’de de kriterleri karşılayan firma sayısını artırarak 1 milyon TL kira indirimi sağlamayı hedefliyoruz. Gelişen, geliştikçe daha da güçlenen bir ülke özlemiyle bilimin yolunda verdiğimiz desteklere devam edeceğiz” dedi.