Ana Menü

Yavuz Işık: Türkiye hazır beton üretimindeki konumunu korumaya devam edecek

İnşaat ve hazır beton sektörünün öncü kurumlarından Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) bu yıl kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyor.

Gamze ÇALIŞKAN

İnşaat ve hazır beton sektörünün öncü kurumlarından Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) bu yıl kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyor. Türkiye’de kaliteli beton üretiminin sağlanması ve inşaatlarda standartlara uygun kullanım için özveriyle çalışan mesleki bir kuruluş olduklarını dile getiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olarak genç nüfusuyla alt yapı yatırımlarına ağırlık vermeye ve hazır beton üretimindeki konumunu uzun yıllar korumaya devam edecektir” dedi. Türk hazır beton sektörünün Avrupa birinciliğini uzun yıllardır elinde tuttuğunu belirten Işık, ERMCO’dan alınan 2016 yılı verilerine göre tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin toplam üretim miktarının 226,2 milyon metreküp iken, Türkiye’nin tek başına 109 milyon metreküp beton ürettiğine dikkat çekti. Işık, “Bu üretim miktarı ile Türkiye, AB ülkeleri arasında birinci iken, Almanya 49,5 milyon metreküp üretim ile ikinci, Fransa 36,1 milyon metreküp üretim ile üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye bu büyüme performansıyla beton üretiminde Avrupa birinciliğini 2009’dan bu yana korumaya devam etmiş; Çin ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisi konumuna gelmiştir” açıklamasında bulundu.

Sektörün 10’uncu buluşması İzmir’de olacak

Yıllardır sektöre yön veren Beton, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nı düzenlediklerine değinen Işık, bu yıl sektörü İzmir’de buluşturacaklarını belirtti. 25-28 Nisan günleri arasında 10’uncusunu düzenleyecekleri Beton 2018 Fuarı hakkında görüşlerini de dile getiren Işık, “Hazır beton ve inşaat sektörleri Türkiye ekonomisi açısından çok önemlidir. Hazır beton sektörü, 20,7 milyar TL'yi bulan cirosu, 44 bini aşan istihdam hacmi ve yıllık 113 milyon metreküpü bulan üretimiyle inşaat sektörünün en temel koludur. Türkiye hazır beton üretimi ile Avrupa’nın yıldızı ve üretim açısından dünyada Çin ve ABD'den sonra da en büyük beton üreticisi konumundadır. Birlik olarak bu konumumuzu daha da güçlendirmek ve dünyada sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübemiz ile referans ülke konumumuzu sürdürmek için sektörel diyalog ve iş birliğinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda ise, firmalar arası bilgi alışverişinin yanı sıra, sektörümüzün vizyonunu ve yol haritasını belirlemek açısından da çok önemli bir buluşma olan Beton İzmir 2018 Beton,  , İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nı gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Fuarda hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörleri ile ilgili son teknolojik ürünler, araç, makine ve ekipmanlar, hizmet ve donanımlar sergilenecek. 120 markanın sergileneceği fuarın 5 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. ERMCO, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, Türkiye Müteahhitler Birliği ve Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği tarafından desteklenen Beton İzmir 2018 Fuarı’nı önceki yıllarda olduğu gibi Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan çok sayıda profesyonel katılımcı ziyaret edecek. Fuarın ilk iki gününde gerçekleştirilecek THBB seminerlerinde, mega projelerde beton, geçirimli beton, beton ve sürdürülebilirlik, silindirle sıkıştırılmış be- ton yollar, katılımcı firmaların seminerleri başta olmak üzere sektörün gelişimine katkı sağlayacak konularda sunumlar yapılacak. Ayrıca Prof. Dr. Emre Alkin ile ekonomi seminerinde Türkiye ekonomisi, inşaat ve hazır beton sektörü, başkanlık seçiminin öncesi ve sonrası başta olmak üzere ekonomi konularına değinilecek” şeklinde konuştu.

"Belgelendirme çalışmalarıyla sektörün kalitesi yükseliyor"

THBB’ye üye olmak için şirketlerin; tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, THBB Kalite Güvence Sistemi’nin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olarak KGS Uygunluk Belgesi alması, uygun laboratuvar bulundurması, teknik, çevre, iş sağlığı-işçi güvenliği, yasal ve etik kriterlerin eksiksiz yerine getirmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Işık, “KGS’ye başvurup denetimleri başarıyla geçen hazır beton firmaları 'KGS Çevre Belgesi' ile 'KGS İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi' alacak. Belge almak için başvuru yapan hazır beton tesisleri, bağımsız ve etkin bir denetimden geçerek çevre ve iş güvenliği konularında üstünlüklerini ve kalitelerini tescil ettirmiş olacak. Denetimler, mevzuata uyumun yanı sıra hazır beton sektörüne özgü iyi uygulamaları teşvik edecek unsurları da içerdiğinden tesisler, denetimler sonrası iyileştirme yapılabileceği konularda bilgi sahibi olacak. Ayrıca Çevre Yarışması ile Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenlemeye devam edeceğiz. 'KGS Çevre' ve 'KGS İş Sağlığı ve Güvenliği' belgesi alan hazır beton firmaları bu yarışmalara başvurabilecek” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik konusunda yeni bir sertifikalandırma sistemini tanıttıklarına da dikkat çeken Işık, şu bilgilileri aktardı: ”Birliğimiz 2017 yılında, Concrete Sustainability Council – Beton Sürdürülebilirlik Konseyi’nin (CSC) 'Bölgesel Sistem Operatörü' olmaya hak kazandı. Aynı zamanda THBB, KGS’de 'Belgelendirme Kuruluşu' oldu. 2016 yılında kurulan Konsey, beton sektörü, çimento ve agrega gibi beton bileşenleri için tüm dünyada kabul gören bir ürün 'Belgelendirme Sistemi' getirmektedir. CSC sertifika sistemi üreticilerin ürün kalitesini artırmalarına destek olmaktadır. Aynı zamanda CSC sertifikası devletlere betonun çevre dostu taşınması ve altyapı değerlendirme politikalarında yardım etmektedir. Bu kapsamda, Bölgesel Sistem Operatörü olarak, THBB belgelendirme şartlarını belirleyecek ve KGS’de bağımsız olarak denetimlerini sürdürecektir. Konsey üyeliğiyle THBB ve KGS, bölgemizde lider konuma gelirken, hazır beton sektörümüz de önemli bir aşama kaydetmiş olacaktır. Bu ülkemiz ve hazır beton sanayimiz için çok büyük bir adımdır. Son olarak hazır beton tesislerinin sorumlu kaynak kullanımı açısından performanslarını değerlendirebilecekleri formu Türkçeye çevirdik. CSC web sitesinde bulunan Türkçe form ile sorumlu kaynak kullanımı açısından hazır beton tesislerinizin ön değerlendirmesi hızlıca ücretsiz olarak yapılabilecek. Konsey’in Türkiye’deki Danışma Kurulu’nu oluşturmak ve Türkçeye çevirdiğimiz Beton Sürdürebilirlik Konseyi Teknik El Kitabı’nı ülkemize adapte etmek için çalışmalarımızı sonlandırmak üzereyiz. Sistem, denetçilerin eğitimi ve deneme denetimlerinin tamamlanmasının ardından ülkemizde aktif olacak.”