Ana Menü

Yapı Merkezi, Yüksek Hızlı Tren Hattı ile Yerköy–Sivas arasını 1 saate indirecek

Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren yolunun, Yapı Merkezi tarafından yapılmakta olan Yerköy–Sivas hattının ilk ray serimi törenle gerçekleştirildi. Törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başar Arıoğlu katıldı.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren yolunun, Yapı Merkezi tarafından yapılmakta olan Yerköy-Sivas hattının ilk rayın serimi törenle gerçekleştirildi. 245 kilometrelik hattın ilk ray serimi törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ve Genel Müdür Özge Arıoğlu katıldı. Yurt ve dünya çapında önemli projelere imza atan Yapı Merkezi tarafından yapılmakta olan Yerköy-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi ile Yerköy’den Sivas’a, 300 kilometre/saat hızla gidebilecek trenle 1 saatte ulaşmak mümkün olacak.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan:

“Havayolunu halkın yolu yapacağız. Yozgat’a havayolu geliyor”

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, son 15 yılda ulaştırmada çağ atlatan projelere imza attıklarını belirterek, konfor anlamında dünyanın izlediği birçok çalışmayı da hayata geçirdiklerini aktardı. Yerköy-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı projesindeki çalışmaları nedeniyle Yapı Merkezi’ne de teşekkür eden Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yollarımızı bölünmüş yol haline getiriyoruz. Ulaştırma ile ilgili planlarımız arasında ülkemizi bir baştan diğer başa hızlı demiryollarıyla çevirmek bulunuyor. Bunun dışında üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin deniz limanlarına erişmesi, bu limanlar sayesinde de deniz aşırı ülkelerle ticaret yapması gerekiyordu. İşte bunun için de için limanlar yapıyoruz. Ulaştırma stratejimiz çerçevesinde, bir şehrimizde fabrika yapan iş adamının o şehre havayolu ile gelip aynı gün yine havayolu ile geri dönebilmesini de hedef koyduk. Bunu da gerçekleştiriyoruz. 81 ilde üniversite yapıyorsak uçakla erişmeliyiz ki dünyanın neresinden olursa olsun bir üniversite eğitmeni ders vermek için gelip aynı gün geri dönebilsin. Havayolunu da halkın yolu yapmak için hedef koyduk. Yozgat’ta da havayolunu yapmak için gerekli adımları attık. Artık Yozgatlılar da en kısa zamanda buradan uçağa binerek seyahat edebilecekler.”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

“Değişim ve dönüşümün kalitesini artırarak sürdüreceğiz”

Bakan Arslan’ın ardından konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Türkiye’nin damarlarını havada, rayda, karada, denizde tek tek açtık. Yaşattığımız bu değişim ve dönüşümün kalitesini artırarak daha da ileriye taşıyacağız. Yüksek hızlı tren kimsenin aklında bile yokken şimdi gerçeğe dönüştü. Yerköy, hızlı tren projesi çerçevesinde bir toplanma ve dağıtım merkezi görevini görecek” dedi.

 

62 bin ton ray kullanılacak

TCDD Standartları’nın yanı sıra Avrupa Birliği Standartları ve DB Alman Demiryolu Standartları gibi uygunluk sertifikalarına sahip olan Yerköy-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı projesinde 62 bin ton ray, 89 adet makas, 13 adet de yedek makas bulunuyor. 700 bin adet travers ve 21 binden fazla prefabrik üstyapı döşeme plağının kullanılacağı projede dört adet de trafo merkezi kurulacak. Ayrıca, Sivas ilinde tam donanımlı bir Trafik Kontrol Merkezi yapılacak. Projedeki tüm hat üst yapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon, merkezi kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, test ve işletmeye alınması, personel eğitimi ve teknik eğitim dokümantasyon hizmetlerini de Yapı Merkezi gerçekleştirecek.

 

Yapı Merkezi üç kıtada 3 bin 600 kilometre demiryolu inşa etti

1965 yılında kurulan Yapı Merkezi, taşımacılık, altyapı ve genel müteahhitlik alanlarında global bir öncü olmuştur. 2017 yılı sonu itibariyle üç kıtada 3 bin 600 kilometre demiryolu ve 51 raylı sistem projesini başarıyla tamamlayan firma, dünyada günde 3,5 milyondan fazla yolcunun güvenle taşınmasını sağlıyor.

Yapı Merkezi, 2016 yılında Asya ve Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneli ile birleştiren Avrasya Tüneli projesini tamamladı. 2017 yılında ise Yapı Merkezi liderliğindeki Ortak Girişim, tamamlandığında dünyanın en uzun (2 bin 23metre) açıklıklı asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini kazandı.

25 binden fazla çalışanıyla Yapı Merkezi, aranan ve güven duyulan bir "dünya markası" olma vasfını gittikçe pekiştirmeyi, Türkiye’nin ve dünyanın bayındırlık tarihindeki seçkin konumunu sürdürmeyi hedefliyor. Engineering News-Record - ENR tarafından her yıl belirlenen TOP 250 Global Müteahhitler listesinde 2017’de 78’inci sırada yer alan Yapı Merkezi, Dünyada En İyi Demiryolları-Toplu Taşıma Müteahhitler Listesinde de 9’uncu sırada yer aldı. Yapı Merkezi’nin, Etiyopya, Cezayir, Fas, Senegal ve Sudan gibi diğer Afrika ülkelerinde de devam eden ve tamamlanmış ulaşım projelerinde imzası bulunuyor.