Ana Menü

Yağmur İskele Sistemleri, yeni ürünlerini sergileyecek

İskele sektörünün önde gelen firmalarından Yağmur İskele Sistemleri, Yapı Fuarı’nda yeni nesil güvenlikli iskele, flanşlı iskele ve kenar koruma sistemlerini sergileyecek.

Hüseyin SÖNMEZ

İskele sektörünün önde gelen firmalarından Yağmur İskele Sistemleri, Yapı Fuarı’nda yeni nesil güvenlikli iskele, flanşlı iskele ve kenar koruma sistemlerini sergileyecek. Yapı Fuarı’nın farklı sektörlerden firmaları hedef kitleleri ile buluşturma konusunda önemli bir role sahip olduğunu belirten Yağmur İskele Sistemleri Genel Müdürü Ümit Yağmur, “Bu yıl 42’nci kez düzenlenecek olan Yapı Fuarı’nın yıllardır katılımcısıyız. Var olan müşterilerimiz ve potansiyel müşterilerimiz ile buluşacağımız için oldukça heyecanlıyız. Dilerim bu fuar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda hem katılımcısına hem de ziyaretçisine yüksek düzeyde fayda sağlar. Fuarda, 6’ncı salon D 230 numaralı stantta ziyaretçilerimiz ile buluşacağız. Güvenlikli iskele, flanşlı iskele ve kenar koruma sistemlerimizi sergileyeceğiz” dedi.

2007 yılından itibaren Yağmur İskele Sistemleri adıyla güvenlikli iskele, flanşlı iskele ve kenar koruma sistemlerinin üretimi, satışı ve kiralamasını yaptıklarını anlatan Yağmur, ayrıca kalıp altı iskele ve mobil iskele sistemlerinin de üretimi ve satışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Yağmur, son yıllarda ürün geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydederek, “Ar-Ge her firma için hayati önem taşıyor. Bunun bilincindeyiz. Geleceği bugünden yakalayabilmek adına denemekten vazgeçmiyoruz. Farklı nitelikteki malzemeler ile daha iyi sonuçlar alabilir miyiz, sektöre yeni ne katabiliriz bunları araştırıyoruz. Bu çalışmalar sonucu keşfettiğimiz birçok detayı ürünlerimize yansıttık” dedi. Yağmur, en önemli projelerinin istihdam ve ihracat rakamlarını arttırarak ülke ekonomisine maksimum fayda sağlamak olduğunu bildirdi. 2018 yılının ilk yarısının firmaları açısından oldukça verimli geçtiğini belirten Yağmur, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak yılın ikinci yarısında yaşanan ekonomik gelişmelere paralel olarak üretim ve satış rakamlarımız istediğimiz boyutta olmadı. Yurt içinde yaşanan bu olumsuz tabloya takılı kalmayıp, yönümüzü yurt dışına çevirdik ve pazar arayışına başladık. Birçok yabancı firma ile kontak kurup, ürünlerimizi tanıttık. Olumlu geri dönüşler ve siparişler aldık. 2019 yılında da bu doğrultuda ilerlemeye devam ettik. Hedefimiz ihracat rakamlarımızı arttırmak, daha fazla ülkede daha fazla müşteriye ulaşmak. Yaklaşık 80 çalışan ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yaşanan olumsuz ekonomik sürece rağmen çalışan sayımızı azaltmayı düşünmedik, aksine arttırdık. Çalışan sayımız geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10’a yakın artış gösterdi. Güvenlikli iskele sisteminin satış ve kiralama rakamlarında yıllardır sektör lideriyiz. Flanşlı iskele sisteminde ise her geçen gün pazar payımızı arttırıyoruz. Birçok endüstriyel tesis ve tersanelere bu ürünümüz ile hizmet veriyoruz. Kenar koruma sistemi ise ülkemizde son birkaç yılda kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla her geçen gün talep artıyor, pazar payımız ise ciddi seviyelerde. Birçok büyük projede bu ürünümüze rastlamanız mümkün.” 

“Yatırımlarımız artarak devam ediyor”

Yağmur, 2019 yılında makine parkurlarını yenileyerek, modern teknoloji ile donattıkları tesislerinde dünya standartlarında üretim yaptıklarını söyledi. Ayrıca, kiralık ürün stokları ve istihdam rakamlarını arttırdıklarını belirten Yağmur, “Yerinde saymayı seven bir firma değiliz, her zaman yenilikten ve gelişmekten yanayız. Önümüzdeki günlerde de aynı politika ile faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi. Yurt içinde yıllardır sürdürdükleri faaliyetler ile birçok büyük projede hizmet verdiklerini aktaran Yağmur, yurt içinde göstermiş oldukları başarıyı yurt dışına da taşımak istediklerini kaydetti.

Avrupa, Asya ve Afrika’da bulunan 25 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Yağmur, “Ancak tabi ki bununla yetinmiyoruz. Bu sayıyı üç haneli hale nasıl getiririz bunun üzerinde kafa yoruyoruz, proje geliştiriyoruz. Henüz ürün satışı yapmadığımız her ülke bizim için hedef pazar demektir. Avrupa ülkeleri önceliğimiz olacak” şeklinde konuştu. 

“Geleceğe yatırım yapan firmalar ayakta kaldı”

Yağmur, iskele sektörünün inşaat sektörüne paralel olarak hızlı bir gelişim ve büyüme gösterdiğini belirtti. Bu yıl kamu ve özel sektör yatırımlarında azalma yaşandığını aktaran Yağmur, “Bu gelişmeler sektörümüzün hız kesmesi anlamına geliyor. Birçok firma kapasitesini düşürüyor, gelişigüzel büyüyen firmalar ise üretimi durdurmak, hatta faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyor. Dolayısıyla dengeli büyüyen, geleceğe yatırım yapan firmalar faaliyetlerine devam ederken, aksi yönde ilerleyen firmaların sektörde yer alamayacağını söylemek çok da zor değil. Sektörün önünün açılması için özellikle inşaat sektörünün tekrar canlanması gerekiyor. Bu canlanma birçok parametreye bağlı. Döviz artışı sonucu yapı malzemelerinde kullanılan birçok hammadde zamlandı, dolayısıyla inşaat yapım maliyetleri arttı. Aynı zamanda kredi faiz oranlarının yükselmesi ile konut satış rakamları da oldukça düştü. Ekonomik açıdan yaşanan bu olumsuz tablo sadece inşaat ve ona bağlı sektörleri değil, her sektörü zorluyor. Yapılan ve yapılacak olan ekonomik reformlar ülkemize fayda sağlayacak ve tekrar istediğimiz seviyeye geleceğiz” dedi.