Ana Menü

Yabancıya satışta beklediğimiz rekor geldi

TÜİK, aralık ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre; konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterirken, aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 arttı ve 136 bin 845 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79 azalış göstererek 7 bin 148 oldu.

TÜİK, aralık ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre; konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterirken, aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 arttı ve 136 bin 845 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79 azalış göstererek 7 bin 148 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttı. Türkiye genelinde 2018 yılında yabancılara 39 bin 663 konut satıldı, yabancılara 2018 yılı aralık ayında ise 4 bin 560 konut satışı gerçekleşti. 

Konuyla ilgili olarak Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ve İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık DÜNYA İnşaat Dergisi’ne açıklamada bulundular.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “TÜİK verilerine baktığımızda yabancı ilgisinin bizi yine yanıltmadığını görüyoruz. Yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini söylemiştik, şimdi bu rakamın 39 bin 663'ü bulduğunu görüyoruz. Yabancı yatırımcı konusu önemli, özellikle Körfez ülkelerinden yoğun talep geliyor. Vatandaşlık düzenlemesinin hem konut hem de ticari alımlara çok ciddi katkı sağladığını söyleyebiliriz. Düzenleme, yabancı yatırımcıyı konutun yanı sıra ticari mülk almaya da sevk etti. Döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması” dedi.

 

"Yabancıda yıllık yüzde 78,4 artış bir rekordur"

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “Yılın son aylarında yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle yıllık konut satışlarında bir miktar düşüş olsa da aralık ayı rakamlarına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış olması sevindirici. Özellikle yabancıya satış konusu çok önemli. TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta rekor denebilecek bir tablo var. Yabancılara yapılan konut satışlarının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artarak 40 bin hedefini zorladığını görüyoruz. Özellikle Irak vatandaşlarının 2018 yılında Türkiye'den 8 bin 205 konut satın aldığını, Irak'ı İran ve Suudi Arabistan'ın izlediğini görüyoruz. Bundan sonra da piyasayı canlandırmak için yapılan kampanyalar ve desteklerin de etkisiyle sektörün disipline olarak gelişmesini sürdüreceği konusunda hiç şüphe yok” diye konuştu.

 

“Yabancı yatırımcı yüzümüzü güldürdü"

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “TÜİK verilerine baktığımızda, 2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttığını görüyoruz. Yıllık satışta 39 bin 663 satış rakamını bulmuşuz, aralık ayında 4 bin 560 konut satışı gerçekleşmiş. Bu çok sevindirici. Körfez ülkelerinden yoğun talep geldiğini görüyoruz. Bu daha başlangıç. Bu rakamları biz kendi satışlarımızda da görüyoruz. 'Edonia Garden' projemiz, konsepti ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan yakınlığı nedeniyle yabancı ailelerin ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle Ürdün, Irak ve Katar'dan gelen yatırımcılar bizleri memnun ediyor. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da ciddi oranda satış yapıyoruz. Diğer taraftan aralık ayında satışların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşmesi de sevindirici. Bu tablonun önümüzdeki dönemde daha da güzelleşeceğini tahmin ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

"Yurt dışında yaşayan Türk yatırımcı etkili oldu"

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “2018 yılının son verileri de geldi. TÜİK rakamlarına baktığımızda konut satışlarında bir miktar azalış olduğunu görürken, 2018 aralık ayında satışların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 136 bin 845'i bulduğunu görüyoruz. Genel ekonomik etkiler nedeniyle yıllık rakamlar istediğimiz gibi gelmemiş olsa da öte yandan; KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi, tapu harçlarının da yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesi gibi uygulamalar da konut satışlarına destek oluyor. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarının ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artışla 39 bin 663 konut olduğunu görüyoruz. Sadece Orta Doğu ve Körfez ülkeleri değil, yurtdışında yaşayan Türklerin de konut yatırımı yapması bu sayıyı daha da arttırdı. Bu da sektör açısından son derece sevindirici bir tablo. Sektörüm gelişimi ve stokların eritilmesi açısından önümüzdeki dönemler için son derece umutluyuz” şeklinde konuştu.