Ana Menü

Türkiye Hazır Beton Birliği 2016 Mimarlık Ödülü sahibini buldu

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) düzenlediği THBB 2016 Mimarlık Ödülü’nün sahibi Güngören Tozkoparan Ortaokulu projesiyle Uygur Mimarlık oldu.

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) düzenlediği THBB 2016 Mimarlık Ödülü’nün sahibi Güngören Tozkoparan Ortaokulu projesiyle Uygur Mimarlık oldu.

1988 yılından bu yana, kuruluş amacı doğrultusunda betonun doğru ve yerinde kullanımını özendiren THBB, malzeme seçimi ve mimari üretim sürecinde yaşanılır çevreler ile estetik yapı örneklerini ödüllendirmek amacıyla 2016 yılında THBB Mimarlık Ödülleri’nin dördüncüsünü düzenledi.

Arkitera Mimarlık Merkezi ile birlikte düzenlenen THBB 2016 Mimarlık Ödülleri, önceki yıllardan ve Türkiye’deki diğerbirçok mimari ödülden farklı olarak üş aşamalı bir değerlendirme sürecinden oluştu. THBB 2016 Mimarlık Ödülleri’ne son yılda üretilmiş 57 başvuru yapıldı. Ağırlıklı olarak betonun kullanıldığı bina, bina gruplarının yanı sıra mühendislik yapıları, iç mekan uygulamaları ve açık alan düzenlemelerinin dedeğerlendirildiği ödül sürecinde, Ömer Selçuk Baz, Hüseyin Bütüner ve Hayriye Sözen’den oluşan Seçici Kurul, başvuruları ön elemeye tabi tutarak ilk aşamada19 projeyi daha detaylı tartışmak üzere seçti. Seçilen 19 proje tüm gün süren jüri oturumunda değerlendirildi. Değerlendirmede, her yapının kendi ölçek, program ve zorlukları göz önüne alınarak, betonun yapı kurgusundaki rolü, tasarım ve uygulama niteliği, yapının kendi önerme ve pozisyonuna karşı geliştirdiği tutarlı çözümler, çevre ve bağlam ile kurduğu ilişkiler etkili oldu. Bu değerlendirmenin sonucunda Seçici Kurul, 19 yarı finalist arasından altı projeyi finalist olarak belirledi. Finalist olarak belirlenen; Doğan Holding Genel Müdürlük Yapısı (NSMH); Güngören Tozkoparan Ortaokulu (Uygur Mimarlık); Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali (Sıddık Güvendi, Tuna Han Koç, BarışDemir, Oya Eskin Güvendi); Şişhane Park Kentsel Meydan ve Yeraltı Otoparkı (SANALarc); T - Evi (Onur Teke) ve TAC-SEV Yeni Kampüsü (Erginoğlu &Çalışlar Mimarlık) projelerini yerinde ziyaret eden Seçici Kurul, THBB 2016Mimarlık Ödülü’nün sahibi olacak projeye karar verdi. Seçici Kurul, GüngörenTozkoparan Ortaokulu projesiyle Uygur Mimarlık’ı ödüle layık gördü.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık:

"Sektörün gelişmesine katkı sağlıyoruz"

Ödülün takdim edilmesi için İstanbul Nişantaşı’nda yer alan FMV Işık Okulları’nda bir tören düzenlendi. Törenin açılışında Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık bir konuşma yaptı.

THBB’nin; kalitelibeton üretiminin yanı sıra sektörün gelişimi için her konuda çalışmalarını sürdürdüğünü; birliğin bu kapsamda, inşaat sektöründe güvenliğe, estetiğe veçevre dostu olmaya her zaman büyük önem verdiğini ifade eden Yavuz Işık, buönemin bir göstergesi olarak, sektörün öne çıkan firmalarını, üreticilerini vediğer bileşenlerini her zaman desteklemek ve teşvik etmek için Yeşil Nokta Çevre Ödülleri ve Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri düzenleyerek sektörün gelişmesine katkı sağladıklarını söyledi. Yavuz Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Birliğimizin hedeflerinden biri de betonun doğru kullanımını vurgulamaktır. Bu amaçla Birlik olarak, sektörümüz açısından en önemli başlıklardan biri olduğunu düşündüğümüz,betonun bir malzeme olarak estetik açıdan kullanımını özendiren THBB Mimarlık Ödülleri’ne ayrı bir önem atfediyoruz. Dördüncüsünü düzenlemiş olduğumuz Mimarlık Yarışması bize gösteriyor ki, beton kullanılarak yapılabileceklerin sınırı ancak insanın hayal gücü kadardır. Önümüzdeki yıllarda birçok yenilikler ve yaratıcı fikirler görmeye devam edeceğimize eminim. Yeni yılda da betondaki heyecan verici gelişmeleri ve yenilikleri, betonun kazandığı yeni kullanım alanlarını ve çok yaratıcı beton yapılarıgörmeye devam edeceğiz. THBB olarak her zaman sektöre yön veren yeniliklerin takipçisi ve bir parçası olmaya devam edeceğiz. Yeni ve yaratıcı fikirlerin herzaman en büyük destekçisi olacağız. THBB 2016 Mimarlık Ödülleri’ne projegönderen tüm mimarlara teşekkür ediyorum. Ödül kazanan projenin ve finalistprojelerin sahiplerini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Açılış konuşmasının ardından, ERMCO ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, ödülü kazanan Semra ve Özcan Uygur’a THBB 2016 Mimarlık Ödülü’nü takdim etti. Ödül töreninde beş finalist projeye ve ödüllere katkılarından dolayı Seçici Kurul üyelerine de teşekkür plaketi takdim edildi.

Ödül Töreni’nin ardından GaleriIşık’ta yarı finale kalan projelerin sergisi açıldı. Türkiye Hazır BetonBirliği 2016 Mimarlık Ödülleri Sergisi, 4-14 Ocak tarihlerinde İstanbulNişantaşı’nda yer alan Galeri Işık’ta gezilebilecek.