Ana Menü

Türkiye, Dubai Big 5 Show’da 250 firma ile gövde gösterisi yapacak

Orta Doğu inşaat piyasasının önemli fuarlarından Dubai Big 5 Show, 26-29 Kasım 2017'de 38’inci kez dünya inşaat sektörünü bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Orta Doğu inşaat piyasasının önemli fuarlarından Dubai Big 5 Show, 26-29 Kasım 2017'de 38’inci kez dünya inşaat sektörünü bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Bu yıl, Dubai Big 5 Fuarı’ndaki 250 Türk firması ile organizasyon geçmişindeki en yüksek Türk Milli Katılımını düzenlemeye hazırlanan Expotim, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu net 5 bin metrekare üstündeki Türk Milli Katılımı ile her sene sürdürdüğü artışı devam ettiriyor.  

2017 yılında 3 milyar dolarlık artış ile şu anda 745.1 milyar dolarlık bütçe değerine sahip kentsel gelişim projelerinin yapılmakta olduğu Körfez bölgesi inşaat piyasasını kendi çatısı altında toplayacak olan Dubai Big 5 Show, her yıl olduğu gibi bu yıl da küresel çapta iş yapan uluslararası yapı şirketlerinin üst düzey satın almacı ve karar vericilerinden oluşan bir ziyaretçi kitlesini ağırlamaya hazırlanıyor. Yine, Expo 2020’nin Dubai’de gerçekleşecek olması, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) gerçekleştirdiği inşaat projelerine hız verdi ve sadece Expo 2020 için toplamda 13 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı.

2011 yılından bu yana, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarın en prestijli sponsorluğu olan platin sponsorluğunu üstlenmeye hazırlanan Expotim, fuarda yaptığı çalışmalar ile Türk firmalarının diğer uluslararası şirketlere kıyasla rekabet payını artırarak, Türkiye’nin bu karlı pazardan aldığı payı büyütüyor. Fuarın 80 bine yakın ziyaretçisinin yaka bağından, kayıt işlemlerinin yapıldığı masalara, fuar içerisindeki reklam alanlarından, kolon süslemelerine kadar her yerde “Turkey, Discover the Potential” sloganı ile Expotim, fuarda hem Türk firmalarına olan ilgiyi arttırırken, hem de Türkiye’nin reklamını yapıyor.

Dubai BIG 5 Show Fuarı’nda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları AŞ’den, Satış Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin, “Bu sene ilk kez, iş makinaları bölümünden ayrılmış şekilde düzenlenecek olan Dubai BIG 5 Show’da, hem Türk milli katılımı ile getireceğimiz ihracatçı firma sayısında, hem de fuarın Türkiye içinde pazarlama ve tanıtımı ile bilinirliğini arttırmış olmamızdan dolayı, yıllar içerisinde bu organizasyondaki yukarı doğru giden çizgimizi bu yıl da devam ettireceğiz” dedi.

Expotim’in istikrarlı çizgisine vurgu yapan Erşahin, ayrıca Dubai Big 5 Show’dan ayrılarak, yeni ismi The Big 5 Heavy ile inşaat makinaları sektörüne yönelik olarak, 2018’de düzenlenecek olan fuar için, “Ulaştığı başarılı katılımcı ve ziyaretçi rakamları sayesinde farklı bir etkinlik olarak organize edilme kararı alınan The Big 5 Heavy Fuarı’nda da, Dubai Big 5 Show’da olduğu gibi yıllar içerisinde gerçekleştirdiğimiz başarılı istatistikleri yakalayacağız” diye konuştu.

Körfez ülkelerinin önemli fuar alanlarının başında gelen Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen bu organizasyonda 2016 yılında 59 farklı ülkeden 2 bin 586 katılımcı yer alırken, fuarı 142 farklı ülkeden gelen 78 bin 579 kişi ziyaret etti.  Ziyaretçiler sektör hakkında bilgilerini arttırmanın yanı sıra deneyimlerini paylaşma ve yeni bağlantılar kurma imkanı buldular.

Fuarda yapı, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemanları, prefabrik, ve ısıtma soğutma-havalandırma gibi yapı sektörünün tüm alanlarındaki ürünleriyle dikkat çeken Türk firmaları ziyaretçilerden büyük ilgi görmekle birlikte, ülke pazarına girme konusunda kurdukları bağlantılar ve arttırdıkları tecrübeleri ile kendilerine büyük avantaj sağlıyor.