Ana Menü

Türk yatırımcının gözdesi Miami’den sonra Orlando

Miami EPIC Group Kurucusu Zeynel Biter Florida bölgesinde ev alan Türkler’in EB-5 yatırımcı vizesi onaylı projelere yöneldiğini açıkladı.

ABD'nin Florida eyaletinde gayrimenkul ve yatırımcı vizesi danışmanlığı yapan Miami Epic Group Kurucusu Zeynel Biter, Türk yatırımcılara Miami'de yatırım yapma önerisinde bulunarak, “Miami'de hem vergiler düşük hem de konut fiyatları diğer büyük şehirlerin çok gerisinde. Miami yatırım için çok uygun bir şehir. Florida’da yaklasik 10 bin Türk yaşamakta ve bin 500’den fazlasının aktif yatırımcı olduğunu biliyoruz.” dedi. Biter, birkaç yıl önce Miami’de tatil amaçlı konut yatırımı yapan Türklerin yerini bugünlerde daha çok Green Card ve oturma izni almak için E-2 ve EB-5 vizesi onaylı konut projelerine yöneldiğini kaydetti.

 

Hangi bölgeler değerleniyor?

Uzun yıllardır bölgede gayrimenkul danışmanlığı yapan Biter, yatırım için doğru bölgeleri sıraladı: “Tatil amaçlı kullanacak iseniz tabii ki okyanusa yakın olmak istersiniz ve Miami Beach buna çok uygun bir bölge. Kira getirisi olan yatırım amaçlı bir alım gerçekleştirmek amacında iseniz gelişmekte olan bölgeler Midtown, Egdewater, North Miami Beach, Bay Harbor Islands, North Bay Village, Miami Gardens  bölgelerinde yatırım yapmak size hem prim yapması ve hem de kira getirisi açısından çok faydalı olacaktır. Kısa vadede gelişen bölgeler olan Brickell, Midtown, Egdewater, Bay Harbor Islands” olarak belirtti.

Son bir yılda Orlando’nun da yıldızının parladığını ifade eden Biter, Disney Eğlence merkezi, Universal Studios, Lego Land, NASA Uzay Üssü gibi Orlando’nun outlet alışveriş ve eğlence merkezlerine sahip Orlando’nun ABD’nin bir numaralı turist destinasyonu olduğunu kaydetti.

 

“Türkler sıkı pazarlık yapıyor”

Biter, 87 bin dolara aldığınız bir konutun ortalama kira getirisinin bin 150 dolar değerinde olduğunu belirterek, “Türkler ev alırken ciddi pazarlıklar yapmakta. Yapacağınız yatırımda pazarlık gücünüz ödeme şekline göre değişebilir. ‘Closing’ dediğimiz tapu işlemlerinin tamamlanması nakit alımlarda yaklaşık üç hafta; mortgage destekli alımlarda ise 45 güne kadar sürmektedir. 500 bin dolar ve üstü alımlarda yatırımcı vizesine sahip olunan Florida’da emlak yatırımının bir başka avantajı eyalet gelir vergisi olmaması. EPIC Group Uluslararası Göçmenlik Avukatı Isadora Velazquez ise alımların hukuki ve vergisel boyutuna değindi: “Senelik emlak vergisi satış rakamının yaklaşık yüzde 2’si kadardır. Bir emlak yatırımcısının federal gelir vergisini de göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu da gelir ve gider beyanlarına göre değişiklik göstermektedir. Vergiler konusunda CPA denilen sertifikalı muhasebecilerden profesyonel destek alınmasını mutlaka tavsiye ederim” dedi.

Biter, THY Miami direkt uçuşları ve T.C. Miami Başkonsolosluğu’nun açılması ile yüksek ivme kazanan Miami’de beş yıl içinde Türklerin konut alımının üç katına çıkacağını sözlerine ekledi.