Ana Menü

Türk gayrimenkul sektörü MIPIM 2018’de gövde gösterisi yaptı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olarak kabul edilen MIPIM, Fransa’nın Cannes şehrinde, 29’uncu kez gayrimenkul sektörünün paydaşlarını bir araya getirdi.

Hüseyin SÖNMEZ

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü dünyanın önemli gayrimenkul fuarlarından MIPIM 2018, gayrimenkul şirketleri ve şehirlerinin yanı sıra gayrimenkulün paydaşlarını Fransa’nın Cannes şehrinde bir araya getirdi. MIPIM 2018’e sağlık, turizm, konut, AVM ve altyapı alanlarında binlerce yatırımcı, geliştirici ve mimarın yanı sıra şehirler ve ilçeler de katılım gösterdi. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Başkanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı başta olmak üzere İstanbul Ticaret Odası (İTO), Gaziantep Ticaret Odası, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), TURKISHCERAMICS, Balıkesir, Beyoğlu, Bursa’dan Osmangazi, Gaziantep ve Şahinbey Belediyesi, Hatay, İstanbul ve Sivas; mimarlık firmalarından 2 Design, Boytorun, Çelen, El Emeği, GAD, Öncüoğlu Group, Muum Mimarlık, Paşayiğit, Proplan, Lal Değerleme’nin yanı sıra Aremas, Emlak Konut GYO-TOKİ, Esas Gayrimenkul, Fuzul Yapı, Halk GYO, Oyak İnşaat, Kuruluş-Sersim, TSKB Gayrimenkul Değerleme, Teknik Yapı ve Tahincioğlu fuarda gövde gösterisi yaptılar.

Uluslararası yatırımcılarla Türkiye’ye yarar sağlayacak iş görüşmelerinin hem T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de katılımcı şirketler ve belediyeler düzleminde yapıldığı MIPIM 2018’de görüşmelerin yoğunlaştığı coğrafyalar Avrupa, Orta Doğu, Asya, Uzak Doğu ülkeleri ile Rusya olarak ön plana çıktı. Yakın ve orta vadedeki işbirlikleri için zemin oluşturacağına bu yıl da kesin gözüyle bakılan B2B’lerin sayısı ise hedeflenen rakamın da üzerine çıkarak 4 bin 120 olarak gerçekleşti.

 

“Türkiye dünyanın önemli bir parçası; Batı ailesinden kopmaya niyetimiz yok”

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İTO’nun “İstanbul: İki Kıta, Tek Şehir” temasıyla kurduğu ve kentin mega projelerinin tanıtıldığı İstanbul Gayrimenkul Çadırı’nda, gayrimenkul sektörünün yerli ve yabancı yatırımcılarıyla buluştu. Toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırım ortamına ilgilerinin son derece yüksek olduğunu belirterek, “Yabancı yatırımcılara karşı pozitif bir ayrımcılığın olduğunu çok net olarak söylemeliyim. Küçük bir köy haline gelen dünyamızın önemli bir parçasıyız ve Batı ailesinden kopmaya da hiç niyetimiz yok. Bundan sonra da Türkiye'yi izleyen herkes Türkiye'nin büyüdüğünü, güçlendiğini, daha da geliştiğini görecek. Belki bugünlerde gelip yatırım yapmayanların da pişman olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Özhaseki, 26 bin kişinin ziyaret ettiği MIPIM Fuarı’na, Türkiye’nin son dönemde yoğun katılım gösterdiğinin altını çizerek, “Ülke olarak burada 250 civarında kuruluşumuz var. Bunlar bizim ülkemizin gururu, hepsi bu ülkeyi dışarıda temsil eden kuruluşlar. Olayı sadece burada bir alışveriş imkanı gibi görmüyoruz. Aynı zamanda burada ayakta kalan ülkelerin, iş yapan ülkelerin, büyüyen, gelişen ülkelerin kendi yapmış oldukları çalışmaları bütün dünyaya tanıttıkları bir ortam olarak görüyoruz” dedi.

“Hızlı yatırım atağı devam edecek”

İnsanoğlunun sürekli artan bir değişim isteğiyle hareket ettiğini ve mekan değiştirdiğini dile getiren Özhaseki, inşaat sektörünün bu değişimle şekillendiğini, yurt dışında ve yurt içinde Türk inşaat şirketlerinin önemli başarılar kaydettiğini, ülkenin medarı iftiharı haline geldiğini söyledi. Türkiye’de son yıllarda müthiş bir kalkınma atağının yaşandığına dikkat çeken Özhaseki, “Özellikle 2002’den itibaren başlayan dönemde yapılmış olan yatırımları sadece ülke içerisindeki yatırımlar olarak görmekten ziyade, biraz da kıtalar arası yatırımlar gibi de görmek lazım. Ülke içinde yatırımlar, kalkınma hamleleri hızlı bir şekilde devam ederken, bir taraftan da iki kıtayı birbirine bağlayan yer altındaki geçitten, üçüncü köprüden, Kocaeli tarafına yapılan üst geçitten, bunların her biri adeta kıtaları birbirine bağlayan bölgesel yatırımlar olarak da karşımızda duruyor. İnşallah bu hızlı yatırım atağı da devam edecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Şehir ekonomileri ülkelerle yarışıyor”

“Artık dünyada şehirler yarışıyor. Kim ne derse desin. Şehirlerin ekonomileri bazı ülke ekonomilerini geçmiş vaziyette" diyen Özhaseki, şehirlerin kendi tanıtımlarına önem vermeleri gerektiğini de belirtti. Özhaseki, bu yarışta geride kalanın silinip gittiğini vurgulayarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anadolu, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Böyle olmasına rağmen geçmişte cazibe merkezi olan, başkentlikler yapmış, nüfusu 300, 500 binleri bulmuş yani birkaç asır, birkaç bin yıl öncesinden bahsediyorum, şehirlerin birçoğu şimdi yok olup gitmişler. Eğer şehirlerimizin yöneticileri, kendi şehirleriyle ilgili doğru projeler yapıp, ileriye doğru şehirlerini açarlarsa, o şehirler büyüyecek ve gelişecektir. Bir bilim adamının sözü, şehirlerin geleceği, oradaki yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Şimdi artık şehirlerimizin yarıştığı bir ortamda bu fırsatları doğru oranda, yerinde değerlendirmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Bu vesileyle buraya kadar gelen, emek veren, ülkeyi tanıtma adına bir milim dahi olsa gayret eden arkadaşlarımı kutluyorum."

Türk inşaat sektörünün küresel gücünü, MIPIM vasıtasıyla uluslararası arenada da ortaya koyduklarını ifade eden Özhaseki, Paris, İtalya ve Polonya’nın fuar alanlarını da ziyaret etti. Polonya Teknoloji Bakanı Tadeusz Koscinski ve ülke temsilcileriyle de görüşen Özhaseki, Polonya ile müteahhitlik alanında iş birliği hakkında görüşmeler gerçekleştirdi. Polonya’nın yanı sıra Karadağ ile de görüşme sağlayan Özhaseki, Karadağ Kalkınma ve Turizm Bakanı Pavle Radulovic ile inşaat sektörü alanında iş birliği konularını ele aldı. MIPIM’de gerçekleştirdiği iki- li görüşmelerde ve fuar ziyaretinde Türkiye’ye olan teveccühü bizzat müşahede etme fırsatı bulduklarını ifade eden Özhaseki, Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Başkanı Margaret Fong, Rusya Emlak Yöneticileri ve Geliştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Pavel Goncharov, Multi CEO’su Josip Kardun ve Metro CEO’su Jean Christophe Bretxa ile de müteahhitlik çalışmaları alanında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye’nin, MIPIM Fuarı'ndaki bin 600 metrekare temsil alanıyla da farkını ortaya koyduğunu belirten Özhaseki, “Geçmişte IMF kredileriyle ekonomisini desteklemek zorunda kalan bir Türkiye varken bugün IMF’ye borç veren, rekor seviyede büyüyen bir Türkiye var. 2018 yılında da bu büyümeyi sürdürecek, kentsel dönüşümle de şehirlerimizi, depreme dayanıklı ve kimlikli hale getirerek yenileyeceğiz” açıklamasında bulundu. 

"Türkiye'den 250 şirket katıldı"

İTO Başkanı Öztürk Oran da, fuara Türkiye'den 250 şirket ve 657 ziyaretçinin katıldığını belirterek, İstanbul Çadırı'nın Türkiye'nin mega projelerinin yanı sıra vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunduğu, MIPIM'in İstanbul’un çok yönlü kimliği, zengin tarihi ve sahip olduğu fırsatların sergilenmesi adına önemli bir sahne olduğunu söyledi.

 

“Uzak Doğu’dan Gaziantep’e ilgi büyük”

Gerek sanayisi gerekse kentsel dönüşüm projeleriyle yabancı yatırımcıların markajında olan Gaziantep, bu yıl uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM’e ilk kez katıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gayrimenkulün, şehirler yarışının kalbinin attığı yer MIPIM. En iyi tasarımcılar, en iyi projeciler, bunu destekleyen finansal altyapı, en iyi gayrimenkul gücü olan ülkeler ve firmalar buraya geliyor. O yüzden biz de buradayız. Türkiye 2014 yılından beri gayrimenkulde Çin’den sonra dünya ikincisi olma yolunda güçlü bir şekilde temsil edilmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

Gaziantep olarak hem kentsel dönüşüm projeleri hem şehrin hızlı büyüme ve rekabet etme gücünü anlatmak için MIPIM’de olduklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Yeni bir pazar var artık; Orta Doğu pazarı. Orta Doğu pazarında bir güven, huzur koridoru oluşturulursa oradaki yıkılan şehirler ve bölgenin yeniden imarı konusunda; bunun üretim, finans, fuar, ekonomi ve sanayi merkezi Gaziantep olacak. Bu yeni pazarı, çeşitliliği, yatırım ortamımızın gücünü ve kar marjını anlatmak için buradayız. Bu alandaki en iyi yatırımcılar da buradalar. Dolayısıyla böyle bir arz ve talep dengesine karşı ülkemizi, şehrimizi, bölgemizi ve bölgemizin geleceği üzerinde yapılacak çalışmaları anlatmak için buradayız.”

Birebir görüşmelerde Gaziantep’e olan ilginin oldukça iyi olduğunu ifade eden Şahin, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile birlikte stantları dolaştık 250’ye yakın özel sektörden ve belediyelerden katılım var. Dolayısıyla böyle büyük bir arena içerisinde bu alanda iddiası olan bir ülkenin çok güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerekiyor” dedi. Şehir olarak bakıldığında özellikle Asya merkezli ciddi bir yükseliş olduğunu belirten Şahin, Çin, Japonya, Hong Kong, Güney Kore başta olmak üzere Gaziantep’e ciddi finansal destek vermeye çalıştıklarını kaydetti.

 

“Bakanlık ve Yatırım Ajansı’nın hedefinde uluslararası yatırımcılar var”

MIPIM 2018’deki Türkiye çıkarması hakkında konuşan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Türkiye’nin, MIPIM’de bu yıl bir kez daha ama çok daha güçlü bir şekilde temsil edildiğinin altını çizdi. 250 kuruluş ve 657 kişiyle katılım göstergelerinin nitelik olarak da oldukça yüksek bir profil çizdiğini vurgulayan Aközer, daha da önemlisinin Türkiye’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Bakanlık düzeyinde temsil edilmesi olduğunu söyledi. Türkiye açısından yoğun iş görüşmelerine ve uluslararası katılımcıların da yer alacağı oturumlara sahne olan MIPIM’in bir kez daha uluslararası iş birliklerine zemin oluşturduğunu kaydeden Aközer, şöyle devam etti:

“Fuara uluslararası kulvarda yıldızlarını yükseltmeye kararlı şehirlerimiz, ilçelerimiz, şirketlerimiz ve mesleki sivil toplum kuruluşlarımızla geldik. Son derece önemli ve değerli bir katılım olarak Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki ve Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Yatırım Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Rumeli’nin fuarda yer almaları; Türkiye’nin temsiliyeti açısından son derece önemli ve değerli. Mesela, ‘İpek Yolu: Türkiye’den Dünyaya Açılan Kapı’ temasıyla düzenlenen ve Bakan’ın da yer aldığı Türkiye Ana Oturumu uluslararası alanda da büyük bir ilgi gördü. Kuşkusuz, etkinliklerimiz ana oturum ile sınırlı değil; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile birlikte büyük yatırımcı firmalarla toplantılar gerçekleştirdik. Aynı zamanda MIPIM’e katılan şehirlerimiz de birebir görüşmelerini organize ettiler. Üç günlük fuar boyunca Türkiye’den katılımcıların hedeflerin de üstüne çıkarak 4 bin 120 B2B için organize olması; Türkiye’nin uluslararası arenaya dinamik bir şekilde sesleneceğinin ana kanıtlarından.”

MIPIM 2018’in ana teması olarak belirlenen “Dünya Şehircilik Haritası Değişiyor”a da değinen Aközer, 2030 ve 2050 yılları arasında kademeli olarak dünyayı yöneten şehir sayısının artarak, yeni aktörlerin devreye girmesi ve var olan aktörlerin pozisyonlarını daha da güçlendirmeleriyle şehirlerin dünya ekonomilerindeki gücünün daha da artacağını vurguladı. Aközer, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler’in öngörülerine göre 2030’da ciddi bir artışla mega şehir sayısı 41’e, büyükşehir sayısı 63’e ve orta ölçekli şehir sayısı 558’e ulaşacak. Bir başka deyişle artık şehirler, dünyanın yönetiminde çok daha büyük söz sahibi olacak. Bu gelecek haritasında Türkiye olarak birçok şehir ile yer almalıyız. MIPIM 2018’e hem şehir yöneticilerimizin hem de bu şehirleri yöneticileriyle birlikte ürettikleri projelerle geleceğe taşıyan gayrimenkulcülerimizin ilgisi, bu kararlılığın da somut göstergesidir. Benzer bir durum MIPIM’e katılan diğer dünya şehirleri için de geçerlidir. Yerel yönetimler alanında fuara 500 temsilcinin katılmasını, bu yarışın somut kanıtlarından biri olarak değerlendirmek gerekiyor.”

 

“Dünya şehirleri uluslararası yatırımcıları çekmek için yarışıyor”

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM 2018’de Türkiye’nin bu yıl çok daha etkili bir şekilde temsil edileceğini belirterek, artık yönünü yurtiçi kadar uluslararası iş birlikleriyle yurt dışı ve Türkiye’de gerçekleştirilecek projelere çeviren gayrimenkul sektörünün, bu hedef doğrultusunda MIPIM’de daha da aktif olacağını vurguladı. Alkaş, dünya şehirlerinin uluslararası yatırımları çekmek için birbirleriyle yarıştıkları günümüzde geleceğin yeni dünya haritasında Türkiye’nin pek çok şehir ve hatta ilçesiyle yer alacağının somut göstergelerinden biri olarak MIPIM’e gösterilen ilginin altını çizdi. MIPIM’de Türkiye’den gayrimenkul ve mimarlık şirketleri kadar birçok şehrin ve ilçenin temsil edileceğini, ancak daha da önemlisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyindeki temsiliyet olduğuna dikkat çeken Alkaş, şöyle konuştu:

“Bakan Mehmet Özhaseki ve Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın Türkiye’yi 100 ülkenin yer aldığı fuarda Bakanlık düzeyinde temsil etmesi son derece önemli. Yapılacak temaslarla, yeniden şekillenen şehircilik haritasında Türkiye’nin geleceğin büyük aktörlerinden biri olacağının ve bu yapının büyük bir yatırım fırsatı anlamına geldiğini anlatılması son derece değerli. Biz, MIPIM’de Türkiye’nin şehirleriyle, gayrimenkul şirketleriyle iddiasını bir kez daha ama çok daha güçlü bir şekilde ortaya koyacağına inanıyoruz. Bunun en somut göstergelerinden biri de giderek güçlenen katılım çizgisidir.”

Boytorun Architects, güncel projelerini tanıttı

Fuarda güncel ofis, konut, turizm ve ticari yapıları ve öğrenci yurdu projeleri ile yer alan Boytorun Architects’ten Mimar Yudum Boytorun, önceki senelerde öğrenci yurtları özelinde yeni iş birlikleri sağlama fırsatı elde ettikleri fuardan bu sene de yeni bağlantılar ve verimli ilişkiler edinerek döndüklerini belirtti.

“MIPIM’i uluslararası belediyelerin ve özel kuruluşların mimar ve şehir plancılarla sağlıklı işbirlikleri kurabildikleri bir platform olduğu için de çok önemsiyoruz. Türkiye’den de belediye ölçekli katılımların artmasını takdir ediyor, hem yerel hem de uluslararası ölçekte belediyelerle ve özel kuruluşlarla yeni iş birliklerine açık olduğumuzu vurgulamak istiyoruz” diyen Boytorun, fuarın aynı zamanda, uluslararası platformda yapım aşamasında ya da yapımı tamamlanmış onlarca projeyi inceleme, satış-pazarlama ayaklarını çok kısa bir süre içerisinde gözlemleme, farklı bakış açılarını değerlendirme imkanı sağladığını söyledi.

MIPIM’e katılan ülke sayısı 100’e ulaştı

Diğer yandan, MIPIM 2018 bu yıl dünya katılımı açısından yükselen bir grafik sergiliyor. 13-16 Mart tarihleri arasında bir kez daha Türkiye gayrimenkul sektörünün ve şehirlerinin gövde gösterisine sahne olan MIPIM’de dünyanın kendi alanında en büyük oyuncuları kadar yakın gelecekte yeniden şekillenecek dünya haritasında önemli bir rol almaya kararlı şehirler, bir araya geldi. İstatistikler, MIPIM 2018’e yoğun bir ilgi olduğunu gösteriyor. Katılımcı ülke sayısı 90’dan 100’e, fuar alanı 19 binden 20 bin metrekareye ve ziyaretçi sayısı 23 binden 26 bine yükseldi.

MIPIM 2018’e 5 bin 500 yatırımcı, 4 bin 500 geliştirici, 5 bin 400 portföy yönetimi, hizmet sektöründen 3 bin 600 şirket, bin 800 mimarlık şirketi ve yakın bir zamanda değişmesine kesin gözüyle bakılan dünya şehircilik haritasında dünyayı yöneten şehirler arasında girmeye kararlı 500 yerel yönetim katılım gösterdi. MIPIM’de her yıl olduğu gibi bu yıl da kendi alanlarında dünya otoritesi olarak kabul edilen isimlerin de yer aldığı konferans ve oturumlar gerçekleşti. Bu yöndeki etkinliklerde 400’ün üzerindeki keynote ve konuşmacı, 100 oturumda hem dünyanın yeni trendlerini hem de fırsatlarını anlatma fırsatı buldu.