Ana Menü

Tırsan, treylerde teknolojik dönüşüm başlattı

Treylerde teknolojik dönüşümü başlatan ve Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda yatırımlar yapan Tırsan, kullandığı robotik sistemlerle üretimde verimlilik ve kapasite artışı yakaladı. İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve çevreci duruşuyla Tırsan, otomasyon sistemleri ile verimliliğini de artırdı.

Gamze ÇALIŞKAN

Sürdürülebilirlikte treyler sektörünün öncüsü Tırsan, üretim teknolojilerine yaptığı yatırımlarla önemli adımlar atmaya devam ediyor. 2009 yılında ilk Ar-Ge merkezini kuran, Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda kurguladığı ikinci Ar-Ge merkezini 2019 yılında devreye alacak olan Tırsan, üretim teknolojilerinde robotik sistemleri devreye aldı. Tırsan, 2017 yılı sonunda treyler şasi boyahanesi astar ve sonkat boya kabinlerinde robotik boyama sistemini kullanmaya başladı. Otomasyon düzeyi yüksek kataforez boya kaplama tesisini faaliyete geçiren Tırsan, bu yıl içerisinde otonom (birincil) bakımlarını tüm ekipmanlar için devreye alıp TPM’de önemli bir safhaya gelmiş olacak. Ayrıca üzerinde çalışılan bir yazılım ile ekipman verimliliklerinin (OEE) arttırılması ve gerçek zamanlı raporlamalar oluşturulacak.

Tırsan, Ar-Ge merkezinde tüm ürünlerini, nakliyecilerin rekabet gücünü artırmak ve uluslararası arenada onlara avantaj sağlamak için geliştiriyor. 41 yıldır devam eden iş birliği Tırsan ailesini büyüterek geliştirirken, her iki tarafın da geleceğe daha güvenli bakmalarını sağlıyor. Ar-Ge süreçlerinden başlayarak, üretim planlama, tedarik zinciri ve üretim proseslerinin bir sistem aracılığıyla kendi aralarında iletişimde olmasını sağlamayı hedefleyen Tırsan, bu yolculukta üründen üretim proseslerine kadar geleneksel yöntemler yerine çevre ile uyumlu olan modeller üzerinde çalışıyor. Tırsan, aynı zamanda kaynak verimliliği ve kabiliyetlerini artırmak için hem müşterileri hem de iş partnerleri ile entegrasyon sağlayarak, tüm süreçleri kapsayan bir yaklaşımla gerçekleşmesi için çalışmalar yürütüyor.

"Robotik boya sistemi ile verimlilik arttı"

Tırsan Treyler İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Tırsan’ın sürdürülebilir kalkınma hamlesi doğrultusunda üretim teknolojilerine yaptığı yatırımların devam ettiğini söyledi. Yılmaz, “2017 yılı sonuna doğru, treyler şasi boyahanemizde astar ve son kat boya kabinlerinde slider hareketli robottan oluşan, otomatik boya hazırlama ve dozajlama otomasyonları ile entegre çalışan robotik boya sistemimizi devreye aldık. Bu yatırımdaki amacımız, verimliliğimizi, ürün kalitemizi arttırıp sürekliliği sağlamaktı ve başardıkta. İşçi sağlığı ve güvenliği (İSG) ve çevresel konularındaki gelişimimizi devam ettirmek istiyoruz. Ayrıca kurduğumuz otomasyon düzeyi yük- sek olan yüzey işlem ve kataforez boya kaplama tesisimiz ile kalite ve teknoloji anlamında da ön plana çıkıyoruz. Çevre yatırımı için örnek olan 440 metreküp/gün kapasiteli biyolojik ve kimyasal entegre atık su arıtma tesisimiz Tırsan’ın sektöründe yarattığı farka güzel bir örnek oluşturuyor” dedi.

"Teknolojik yatırımlar üretime pozitif yansıdı"

Bu yatırımlarla, hem üretim verimliğinde, hem üretim kapasitesinde artışlar yaşandığını söyleyen, Yılmaz, sürdürülebilirliğin en büyük ölçütlerinden olan İSG ile çevre konularında da örnek ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Yılmaz, teknolojik yatırımların üretim proseslerine yansımasını ise şöyle anlattı:

“Yaptığımız yatırım ve çalışmalarımız sonucu boya prosesimizde kullanılan araç başı boya tüketim miktarında manuel uygulamaya göre yüzde 45 oranında verimlilik artışı elde ettik. Boyahanemizde kurulan robot otomasyon sistemi ile ERP sistemleri arasındaki iletişimi sağlayarak Endüstri 4.0 prensipleri kapsamında çalışmaya da başlamış bulunmaktayız. Robotik otomasyon sistemimiz tip tanımları ve renk bilgilerini işletmemizde kurulu olan ERP sistemi ile haberleşerek gerekli boyama işlemlerini otomatik gerçekleştirerek Endüstri 4.0 çalışmalarımızda yerini aldı.”

"Otonom bakım 2018’de devreye girecek"

Tırsan’ın sorunsuzluğa büyük önem verdiğini ve bunun için sürekli bir gelişim içinde olduğunu kaydeden Yılmaz, “ERP sistemimize ait kalite modülleri ile üretim kalite verileri analiz edilerek gelişim sürekliliğini sağlıyoruz. TPM kapsamında ekipmanlar için devreye aldığımız kestirimci ve önleyici bakım sistemleri ile hat duruşlarımızı önledik. Ayrıca 2018 yılında otonom (birincil) bakımlarını tüm ekipmanlarımız için devreye alıp TPM’de önemli bir safhaya gelmiş olacağız. 2018 yılı için üzerinde çalıştığımız bir yazılım ile ekipman verimliliklerinin (OEE) arttırılması ve gerçek zamanlı raporlamaların oluşturulmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı. ISO 9001:2015 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti, ISO 27001 Bilgi Güvenliği, ISO 3834-2 kaynak yapılabilirlik belgelerine sahip olan Tırsan, yönetim sistemleri şartlarını yerine getirerek üretim yapan global bir şirket olarak büyümeye devam ediyor" şeklinde konuştu.