Ana Menü

Tekfen İnşaat, Expo Turkey by Qatar’ın altın sponsoru oldu

Tekfen Holding , Katar Expo’nun en büyük ödülü olan “Business of the Year” ödülüne layık görüldü.

Türkiye ve Katar arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmek, daha etkin bir ticari iş birliği oluşturmak amacıyla 19-21 Nisan tarihleri arasında Doha’da gerçekleştirilen Expo Turkey by Qatar’da Tekfen İnşaat, “altın sponsor” olarak yer aldı. Türkiye’den Tekfen Holding’in yanı sıra QNB Bank, Turkuvaz Medya, Türk Hava Yolları, Kuzu Grup, CommercialBank - Abank ve Sheraton Doha'nın katıldığı etkinlik, Türkiye ve Katarlı katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen fuarda, 2005 yılından beri Katar’da aralıksız çalışarak toplam 4,7 milyar dolar iş hacmine ulaşan Tekfen Holding’in üst yönetimi de hazır bulundu. Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili ve Holding Başkan Yardımcıları’nın tam kadro olarak katıldığı fuarda Tekfen Holding, Taahhüt, Tarımsal Sanayi ve Gayrimenkul Geliştirme olmak üzere tüm iş kollarıyla birlikte yer aldı.

Tekfen Holding, Katar’daki başarılı projeleri sebebiyle Katar Expo’nun en büyük ödülü olan “Business of the Year” ödülüne layık görüldü.

Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili:

"Al Khor Expressway, 60 yıllık tarihimizde tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme" 

Fuarda konuşan Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili, “Katar, günümüz global piyasasında çalışılabilecek en doğru ülkelerden birisi. Biz de hayata geçirdiğimiz yedi projeyle ülkeye değer sağlıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 12 yıllık kesintisiz deneyimimiz bugün geldiğimiz noktada bölgeyi çok iyi tanımamız için bize önemli avantajlar sağladı. 2016 yılı sonunda imzaladığımız 2,1 milyar dolar tutarındaki Al Khor Expressway ve 2017 başında imzaladığımız 343 milyon dolar tutarındaki FIfth Precinct Stadium projeleri ile ülkedeki varlığımızı daha da güçlendirdik. Al Khor Expressway projesi, Tekfen İnşaat’ın 60 yıllık tarihinde tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olma özelliği ile de ayrıca büyük bir önem taşıyor” dedi.

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı,

 “Deneyimimizi Katar Ulusal Vizyon 2030 için etkin kullanacağız”

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı ise, Katar’ın sürdürülebilir büyüme yönünde önemli adımlar atan, canlı ve enerji dolu bir ülke olduğunu belirterek, “Tekfen olarak, Azerbaycan’la birlikte en büyük yurtdışı pazarlarımızdan olan Katar, 12 yıldır keyifle iş yaptığımız, çalışmaktan ve geleceğini inşa etmekten onur duyduğumuz ülkelerden birisi. Ülkede inşa ettiğimiz boru hatları, endüstriyel tesis ve otoyol projeleriyle Katar'ın ekonomik ve sosyal gelişiminde rol almaktan gurur duyuyoruz. Yakın dönemde üstlendiğimiz iki yeni projeyle Katar'daki varlığımızı daha da güçlendirecek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Kafkaslı, önümüzdeki dönemde sahip oldukları deneyimi Katar Ulusal Vizyon 2030 hedefleri doğrultusunda daha etkili bir şekilde kullanacaklarını belirtti ve mevcut konjonktürde büyük bir potansiyele sahip olan Katar'ı, günümüz global piyasasında çalışılabilecek en doğru ülkelerden biri olarak değerlendirdi.

Tekfen’den Katar’da 2,4 milyar dolar tamamlanmış iş hacmi

2005 yılından bu yana Katar’da Ras Laffan-Mesaieed Etan Gazı Boru Hattı, Umm Bab-Mesaieed Ham Petrol Boru Hattı, QAPCO Düşük Yoğunluklu Po­lietilen Tesisi (LDPE3), Katar Kuzey Otoyolu, 2. ve 3. Paketler, Merasim Yolu, Katar Kuzey Otoyolu, Ek İşler ve Katar Kuzey Otoyolu Yanyollar ve İlave Kavşaklar Projesi olmak üzere yedi ayrı projede toplam 2,4 milyar dolar tutarında tamamlanmış iş hacmine ulaşan Tekfen, hayata geçirdiği alt yapı projelerine ek olarak ülkeye üst yapı anlamında da değerli projeler kazandırmaya devam ediyor.

Türkiye’nin stratejik partneri; Katar

Taahhüt, tarımsal sanayi ve gayrimenkul geliştirme olmak üzere üç ana başlık altında faaliyetlerini sürdüren, Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden Tekfen’in 12 yıldır faaliyet gösterdiği Katar; ülkemiz ile örtüşen stratejik vizyonu sayesinde önemli bir stratejik partner olarak varlık gösteriyor. Ülkemiz ile Katar’ın süregelen olumlu siyasi ve ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmeyi amaçlayan Tekfen, son olarak imzaladığı Al Khor Expressway oto­yolu ve Tekfen-Al Jaber Engineering Ortak Girişimi olarak inşa edeceği Fifth Precinct Stadium projeleri ile ülkenin prestij işlerine imza atmaya devam ediyor.