Ana Menü

Taksim 360 projesinde mutlu son

Taksim 360 projesinin birinci etap anahtar teslim töreninde konuşan Başkan Demircan, “Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu. Burayı açmış olmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur veriyor. Daha da kıymetlisi Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vazife havada kalmadı” dedi.

Beyoğlu’nda bir hayal daha gerçek oldu. Türkiye’nin kamu-özel sektör ortaklığında gerçekleşen ilk kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 Projesinin ofislerden oluşan birinci etabı tamamlandı. Beyoğlu Belediyesi ve Gap İnşaat iş birliğinde hayata geçirilen projenin birinci etap hak sahipleri düzenlenen törenle anahtarlarını ve tapularını teslim aldı. Hak sahiplerinin büyük mutluluk yaşadığı törene; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, Gap İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Taçyıldız, Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin’in yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

 

“Tarlabaşı projesi ada bazlı dönüşümün öncüsü oldu”

Anahtar teslim töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Benim için çok anlamlı ve önemli bir gün. 2004 yılında aday olduğumda Cumhurbaşkanımız telefonla beni aradı ‘Ahmet üç şey çok önemli. Bir, çöp ve temizlik çok kıymetli bir şey. Tertemiz bir Beyoğlu olması lazım. İki, gece gündüz belediyede yatıp kalkman lazım. Üç, Tarlabaşı’nda mutlaka bir çözüm bulmamız lazım’ dedi. Kanunen buna fırsat verilmesi için bir kanun taslağı hazırladık ve şöyle bir terminoloji çıktı. Ada bazlı dönüşüm yapmak. Ada bazlı dönüşüm terminolojisini Türkiye’nin gündemine Tarlabaşı projesi getirmiştir. Herkesle tek tek konuşuldu uzlaşmaya varıldı. Onaylandı ve inşaat başladı. Emeği geçen herkese binlerce teşekkür ederim” dedi.

 

“Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vazife havada kalmadı”

Demircan, “Taksim 360 projesi sadece tarihi mekanların restorasyonuna ilham kaynağı olmadı, Okmeydanı’nda da ada bazlı dönüşümün ilham kaynağı oldu. Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz aslında Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu. Beyoğlu insanıyla ve mekanıyla var. Farklı insanların ruhlarında tutukları farklı yaşam kültürleri nefes olmuştur, güzellik olmuştur ve bu binalara hayat vermiştir. Bu mekanları dolaştığınızda çoğu değişik kültürlerin yaşam şekillerin ete kemiğe bürünmüş hallerini görüyorsunuz. Biz aslında burada sadece bina yapmıyoruz, Beyoğlu’nu küllerinden yeniden hayata döndürüyoruz. Bugün benim için çok anlamlı. Burayı açmış olmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur veriyor. Daha da kıymetlisi Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vazife havada kalmadı. Bu hem Beyoğlu’nun, hem İstanbul’un, hem de Türkiye’nin ihtiyacıydı” şeklinde konuştu.

 

Taksim 360 ile İstanbul yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

İstanbul’un en önemli çekim merkezi olan Taksim Meydanı’na 350 metre, İstiklal Caddesi’ne ise sadece 180 metre mesafede yer alan Taksim 360’ta, dokuz ada üzerinde 25 bin metrekare alan üzerine kurulu, ofis, rezidans, konut ve mağaza alanlarıyla birlikte 971 ünite yer alıyor. Projede tüm ofis ve konutlar için yaklaşık bin araç kapasiteli yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetlerin yoğunlaşacağı yaya alanları oluşturuluyor.

 

‘Yaşayan Sokak’ kavramın hayata geçirilmesi hedefleniyor

Taksim 360 projesini bölgenin en önemli çekim merkezi haline getirecek ve titizlikle yapılacak olan kiracı karması ile 16 bin metrekare kiralanabilir ticari alanları ve 60 bin metrekare alanda, ticari, sosyal ve kültürel olarak tüm ihtiyaçları karşılayacak bir yaşam alanı hayata geçiriliyor. Taksim360’ın tarihi sokak ve caddelerinde sanat galerileri, dünyaca ünlü global lüks markalar, şık mağazalar ve restoranlarla ‘yaşayan sokak’ kavramının hayata geçirilmesi hedefleniyor.