Ana Menü

Sita, Türkiye pazarında liderliği hedefliyor

Sita Bauelemente GmbH Türkiye Yöneticisi İbrahim Akkaş, bir düz çatılı binanın çatısına, balkon veya terasına yağan yağmur suyunun tahliyesi için ülkemizde geçerli olan EN standartlarına uygun hesaplama ile teknik ve ekonomik açıdan uygun çözümü sundukları söyledi.

Hüseyin SÖNMEZ

Çatı çözümleri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Sita, yenilikçi ürünleriyle Türkiye pazarında liderliği hedefliyor. Sita Bauelemente GmbH Türkiye Yöneticisi İbrahim Akkaş, bir düz çatılı binanın çatısına, balkon veya terasına yağan yağmur suyunun tahliyesi için ülkemizde geçerli olan EN standartlarına uygun hesaplama ile teknik ve ekonomik açıdan uygun çözümü sundukları söyledi. 

Girdikleri ülke pazarlarında doğru adımlar atarak ilk üçün içinde bulunmayı planladıklarını açıklayan Akkaş, Türkiye’de uzun vadede liderliği hedeflediklerini vurguladı. Ülkemizde 2017 yılının ilk altı ayında başarılı bir performans sergilediklerini açıklayan Akkaş, “2018 senesinde daha etkili olmayı planlıyoruz. İç pazarda ülke genelinde, her türlü düz çatı tasarımlarında hesaplama hizmetimiz ve ürünlerimizle cevap verebilecek konumdayız ve satışlarımız bu şekilde devam etmektedir. Ayrıca Türki cumhuriyetlere ve Arap Yarımadası'na uygun çözüm ve ürünlerin satışını da gerçekleştirdik” dedi. İnovatif ürünlerle sektörde fark yaratan Sita’nın özellikle yeşil çatılar ve çatıya yerleştirilen aparatların (fotovolkaik, klima vb.) kablo/boru geçişleri için çözümlerini geniş ürün yelpazesinde zenginleştirdiğini ifade eden Akkaş, önümüzdeki dönemde pazara yeni ürünler sunacaklarını belirtti.

Akkaş, Sita’nın ürün gamında yer alan süzgeçlerin poliüretan olmasıyla gerçek ısı yalıtım özelliğine sahip olduğuna dikkat çekti. Yeşil binalar için çözümleri
sürekli geliştirdiklerini aktaran Akkaş, nüfusun çoğunluğunun şehirlerde yaşamasıyla söz konusu uygulamaların şehirlere ve hatta binalara uygulanması gerektiğine işaret etti.


"Sektör büyümesini sürdürüyor"
Hızlı şekilde değişen iklimini özellikle ülkemizde etkili olduğunu anlatan Akkaş, “Biz bu durumu beş sene önce seminerlerimizde anlatmıştık. Üzülerek haklı olduğumuzu görüyoruz. Sürdürülebilirlik için bizim formülümüz şu: Amacımız doğru çözüm, bunun içinde aracımız doğru ürünlerdir” diye konuştu. Son yıllarda doğru çözüm ve kalite arayışı içinde olan sektörün büyümeye devam ettiğini belirten Akkaş, sözlerine şöyle devam etti:
“Sektör belirli alışkanlıklara sahip ve maalesef her alışkanlık zamanın değişen şartlarına uygun değil. Bunu, uçan veya çöken çatıların son senelerde fazlalaşmasıyla tespit etmek mümkün. Halbuki bir acil durum drenajı sadece sinyal amaçlı değil de, gerçek tahliye sistemi olarak tasarlanırsa, yatırımın ne kadar doğru olduğu anlaşılacaktır. Yangın ve suyun tehlike seviyesinin eşit olduğunu kabul etmemiz gerek. Suyun zarar şekilleri ani olduğu kadar, uzun süre içinde de olabiliyor. Ana ve acil drenajda konvansiyonel veya sifonik sistemli çözümlerde hesaplamanın EN 12056 ve ürünlerinde EN 1253 standartlarına göre uygun olmasına dikkat edilmeli. Bu standartlar ülkemizde de geçerlidir, ancak tavsiye olarak kabul edilmektedir. Bu standartların asgari eşitliği sağlaması yasal mevzuata bağlı olmalı. Müşterinin gerçek çözüm karşılaştırması standartların sağladığı eşitlikle mümkündür. Bununla beraber kalite seviyemizin artması söz konusu. Bina ömrünün uzatılması ve yatırımın verimliğinin yükselmesi otomatik olarak gerçekleşecektir. Dünya piyasalarında Türk şirketleri aynı zamanda rekabet gücünü artırmış olacak.”