Ana Menü

Seramik sektöründe dışa bağımlılığı azaltıyor

Yıldız Teknopark içinde faaliyet gösteren Ferge Mühendislik, ‘Yüksek Özellikli Körük’ projesiyle, seramik fabrikalarında tek bir toz zerresinin bile girmemesi gereken aksamları koruyor. Proje, Türk seramik sektöründe yedek parça alanında dışa bağımlılığı azaltmayı ve yerli sanayiyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Yıldız Teknopark yerli sanayiyi güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi içinde, malzeme teknolojisi üzerine Sanayi Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği ile kurulan Ferge Mühendislik, ‘Yüksek Özellikli Körük’ projesiyle, seramik fabrikalarında tek bir toz zerresinin bile girmemesi gereken aksamları koruyor. Proje, Türk seramik sektöründe yedek parça alanında dışa bağımlılığı azaltmayı ve yerli sanayiyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

“Yüksek Özellikli Körük’ün ihracatını hedefliyoruz”

Son dönemlerde devletin öncülüğünde gerçekleşen Türk yerli sanayisini güçlendirmeyi amaçlayan faaliyetlere dikkat çeken Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Devlet organları, kamunun desteği ve özel sektörün öncülüğünde sanayide dışa bağımlılığı azaltma ve yerli sanayiyi güçlendirme konusunda ciddi atılımlar yapıyor. Bu yönde, Yıldız Kuluçka firmalarımızdan Ferge Mühendislik’in geliştirdiği ve yeni versiyonlarını geliştirmeye devam ettiği ‘Yüksek Özellikli Körük’ün, Türk seramik sektöründe dışa bağımlılığı azaltmasını ve ihracatını hedefliyoruz” dedi.

 

“Türk seramik sektörü yedek parça alanını domine ediyoruz”

Ferge Mühendislik Kurucu Ortağı Fatih Erdoğmuş ise, firma ve projeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Mühendislik polimerleri geliştirmek üzere 2015 yılında kurulduk. Seramik sektöründe malzeme teknolojileri üzerine faaliyet yürütüyoruz. Seramik fabrikaları, aralıksız üretimin devam ettiği çok tozlu işletmeler oluyor. Bu fabrikalarda dünyanın en aşındırıcı tozundan tek bir toz zerresinin bile girmemesi gereken aksamları koruyan ürünler geliştiriyoruz. Başta seramik karo üreticileri olmak üzere, benzer özelliklere sahip ürünlere ihtiyaç duyan farklı sektörden firmalara da destek sağlıyoruz. Eskiden deriden veya silikon esaslı başka polimerlerden ürünler bu işler için kullanılıyordu. Bizim ürünlerimiz ise daha uzun ömürlü, daha kolay montajlanabiliyor ve hızlı üretilebiliyor. Ayrıca daha ucuz ve tamamen yerli” dedi. 

“2017’de 1,2 milyon TL yatırım aldık”

2017 yılında Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı aracılığıyla 1,2 milyon TL değerleme ile yatırım aldık. Satış ve pazarlamaya önem vermeyi amaçladığımız 2018 için ilk hedefimiz ihracata başlamak. Mevcut ürünlerimizin seri üretilebilir hale gelmesi ve maliyetlerinin düşürülmesi için yeni çalışmalarımız var. 2 yılda kauçuk ürünlerle ilgili kapsamlı bir know-how havuzu oluşturduk. Bu birikimi savunma ve havacılık sektöründeki bazı ürünlerde kullanmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.