Ana Menü

Şemsettin Aydın: Konut üreticileri 2016 yılını sakin kapatacak

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün ilk ruhsatını alan Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın’ın ertelenen yeni tip imar yönetmeliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün ilk ruhsatını alan Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, ertelenen yeni tip imar yönetmeliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Aydın, “2016 yılının sonunda yürürlüğe girecek olan, yüzde 25 ek emsal hakkının sona ermesini de konu alan yeni tip imar yönetmeliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından altı ay daha uzatılması özellikle kentsel dönüşüm projeleri üreten firmalar için yerinde bir karar olmuştur. Yükselen döviz kuru ve artan maliyetler sebebiyle zor günler geçiren konut üreticilerinin bu erteleme kararı ile 2016 yılını daha sakin kapatacaklarını düşünüyorum.

Söz konusu yönetmeliklerin henüz tam olarak şekillenmemesini ve doğabilecek hak kayıplarını göz önünde bulundurursak kararın Haziran 2017’ye uzatılması hem ekonomi hem de proje özelinde konut geliştiricilerine nefes aldıracaktır. Kentsel dönüşümün şehirlerimiz için bir gereksinim olduğunu düşünürsek bu yürürlüğün uzatılması proje geliştiren firmalar ve hak sahibi vatandaşlar için bir moral ertelemesi olmuştur” diye konuştu.