Ana Menü

Sektöründe Rusya’nın en büyük ihracatçısı olan Kastamonu Rusya, ihracat ağını genişletiyor

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, dünyada tek çatı altında üretim yapılan en yüksek kapasiteli MDF tesislerinden biri olan Rusya tesislerinden 30 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık öncü şirketi Kastamonu Entegre, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye-Tataristan İş Forumu İstanbul”a katıldı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelişev ve DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'ın katıldığı forumda, iki ülkenin iş dünyasından önde gelen isimler bir araya geldi. Forum nedeniyle açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, dünyada tek çatı altında üretim yapılan en yüksek kapasiteli MDF tesislerinden biri olan Rusya tesislerinden 30 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Dünyanın sayılı büyük kapasiteli tesislerinden biri olan Kastamonu Rusya, yıllık 1 milyon metreküp MDF ve 35 milyon metrekare Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi ile öne çıkıyor. Bu hacim ile Rusya’nın en büyük MDF üreticisi konumuna gelen ve ürünlere göre yüzde 20 ile 35 arasında pazar payına sahip olan şirket; MDF ürün grubunda yüzde 25,parke ürün grubunda ise yüzde 22 pazar payı ile pazar liderliğini koruyor. Türkiye ile Tataristan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye- Tataristan İş Forumu İstanbul” kapsamında açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, 2014 yılında faaliyet geçirdikleri, 1 milyon metrekare açık, 125 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisine yönelik bugüne dek 550 milyon dolar yatırım yaptıklarını vurguluyor. Tesislerden elde edilen ürünlerin yüzde 60’ı Rusya pazarına, yüzde 40’ı ise komşu ülkelere ve Avrasya pazarına sunuluyor. 

“Ticari ilişkilerin potansiyeli yansıtacak seviyeye gelmesi en büyük temennimiz”

İki ülke arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Yıldız, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un yatırımcılara olan ilgi ve desteğinin, ülkede yatırım yapılmasında önemli rol oynadığını belirtiyor. Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

“Artan karşılıklı üst düzey ziyaretler, gelişen ekonomik ve ticari ilişkiler, enerji projelerinde artan işbirliği, savunma sanayindeki anlaşmalar ve bölge içinde gerçekleştirilmesi planlanan diğer faaliyetlerin çeşitliliği, Rusya ve Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkinin güçlü işaretleri olarak görülmektedir. İki ülke arasındaki iş birliklerinin artması, pazarlar arasındaki payı arttırmak için önemli bir fırsat teşkil etmektedir. Kastamonu Entegre olarak, ilişkilerin gelişmesine yönelik faaliyetlerimize devam edeceğiz.”