Ana Menü

Sektörde daha büyük projelere yöneleceğiz

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, “Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde daha büyük projelere yönelmeye ihtiyaç var. Bu çerçevede sektör temsilcileri ile daha yakın işbirliği sürdürülecek” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 4’üncü Ticaret Müşavirleri Konferansı çerçevesinde, ticaret müşavirleri ile üyelerini bir araya getirdi. Ankara’da gerçekleştirilen ve 160’ı aşkın ticaret müşavirinin hazır bulunduğu toplantıya Ticaret Bakanı Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur da katıldı. TMB’nin yurt dışındaki faaliyetlerin başladığı 1972 yılından bu yana gerçekleştirdiği sektördeki büyük dönüşümün ve Türk inşaat sektörünün markalaşma sürecinin anlatıldığı sunumun ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Batur, inşaat sektörünün yurt dışında ticaret müşavirlerinin göğsünü kabartan çalışmalar üstlendiğini ve TMB’yi de bu çerçevede hiçbir zaman ayrı bir bünye olarak kabul etmediklerini kaydetti. Konferans kapsamında ticaret müşavirlerinin her 5 dakikalık değerlendirmelerinin en az 1-1,5 dakikasını yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin oluşturduğuna vurgulayan Batur, “Bakan Ruhsar Pekcan tarafından ticaret müşavirlerimize, bulundukları ülkelerdeki inşaat projeleri hakkında bilgilerin yakın işbirliği içinde sektöre taşınması konusunda ek misyon verildi. Önümüzdeki dönem sektörle işbirliğini güçlendirme azmini taşıyoruz” diye konuştu. Batur şöyle konuştu:

“Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın istikrarsızlığı ve geçtiğimiz dönem petrol fiyatlarında yaşanan düşüşlere rağmen Türk müteahhitlerimiz yurt dışında yeniden yıllık proje tutarında 20 milyar doları aşmayı başardı. Sırada sektörün daha büyük ve EPC (mühendislik, tedarik, müteahhitlik) projelerine daha çok odaklanması olmalı. Sektörde daha büyük projelere yönelerek yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde proje başına gelirin artırılmasına sağlamaya ihtiyaç var. Bu çerçevede ticaret müşavirleri de sektör temsilcileri ile daha yakın iş birliği çerçevesinde çalışmalarını sürdürecektir.”

 

“Sektörümüzün geleceğine ışık tutacak buluşma”

TMB Başkanı Mithat Yenigün ise, “Türkiye’nin en büyük hizmet ve mal ihracatçılarından olan inşaat sektörümüzün geleceğine ışık tutacak bu değerli buluşmada siz değerli Ticaret Müşavirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde, 2012-2015 döneminde 25-30 milyar dolar seviyesinde olan yıllık yeni proje tutarlarının, 2016-2017 döneminde 14-15 milyar dolara indiğini, 2018’de 20 milyar dolara çıktığını hatırlatan Yenigün, “Yurt dışında yeniden 30 milyar dolar seviyesine doğru çıkıyoruz. Bu çerçevede 2030’larda hedefimiz uluslararası pazardan aldığımız payı yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükseltmektir” dedi.

Türk müteahhitlerin uluslararası arenada bir marka haline geldiğini ve çok daha büyük başarılar yakalayabileceklerini vurgulayan Yenigün, ticaret müşavirlerine şunları söyledi:

Devletimizin desteği küresel rekabette çok etkili: Türk müteahhitlerinin uluslararası rekabet gücünün temelinde yatan çok önemli bir unsur da devletimizin, Bakanlarımızın ve siz kıymetli ticaret müşavirlerimizin desteğidir.

Heyecanımıza ortak oluyorsunuz: İmzaladığınız iş alındı belgeleri ile üstlendiğimiz projelerin ilk şahidi ve heyecanımızın ortağı olmanız nedeniyle siz ticaret müşavirlerimiz bizler için ayrı bir öneme sahipsiniz. Bizler için en ileri safta görev yapan öncü güçsünüz. Mevcut ve potansiyel pazarlarımızla aramızdaki en önemli köprüsünüz.

Teminat mektupları, fon desteği, istihdamın önündeki engeller: Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizin gelişimi için sizlerin bilgi paylaşımı, sorunlarımıza sahip çıkması ve çözüme yönelik çabaları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca teminat mektuplarının temini ve kabulü, fon desteği ile finansman enstrümanlarının yaratılması, yurtdışında Türk istihdamının önündeki engellerin kaldırılması gibi sorunlarımızın çözümü için girişimlerimiz mevcuttur. Bu konularda başta Ticaret, Dışişleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarımız ile Türk Eximbank’ın desteklerinin bizim için önemini bu vesileyle belirtmek isterim.

Sizlerle takım ruhu içinde zorlukları aşacağız: Türk inşaat sektörü için 47 yıllık deneyimle şimdi yeni pazarlar, yeni ortaklıklar ve yeni projeler yaratma gereksinimi içindeyiz. Keskinleşen küresel rekabet ortamında zorluklara sizlerle birlikte takım ruhu içinde karşı koyacağımıza inancımız tamdır.

ABD pazarı büyüklüğü ve imkanlarıyla cezbedici: ABD pazarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. ABD ile üçüncü ülkelerde edindiğimiz ortaklık tecrübesini, bu defa ABD’de hayata geçirme imkanlarını değerlendiriyoruz. Konuşmaların ardından, TMB üyeleri ile ticaret müşavirleri ikili temaslarda bulundu.