Ana Menü

SARAYBOND kompozit paneller büyük ilgi görüyor

Üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını yurt dışına ihraç eden Saray Alüminyum’un ürettiği B1 ve A2 sınıfı SARAYBOND kompozit paneller, dünyada en uzun garanti süresine sahip PVDF boya ile kaplı olması ve yüksek yangın güvenliği ile yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını yurt dışına ihraç eden Saray Alüminyum’un ürettiği B1 ve A2 sınıfı SARAYBOND kompozit paneller, dünyada en uzun garanti süresine sahip PVDF boya ile kaplı olması ve yüksek yangın güvenliği ile yurt dışında büyük ilgi görüyor. Ürünün tercih edildiği projeler arasında gökdelenler, endüstriyel yapılar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, oteller, tren ve metro istasyonları bulunuyor.

Yurt dışında özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih edildiklerini belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, “B1 ve A2 sınıfı yangına dayanıklı alüminyum kompozit panel, nano kompozit panel, PVDF esaslı dayanıklı boya, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk defa pazarla biz buluşturduk. Bunlar aynı zamanda uluslararası kalite standartlarına uygunlukları ile de yurt dışında en fazla tercih edilen ürünlerimiz” dedi.

Özellikle de yapıların dış cephelerinde kullanılan alüminyum kompozit panelin imalatında mutlaka Polivinilden Florür (Pvdf) boya kullanılması gerektiğine dikkat çeken Dikici, sözlerine şöyle devam ediyor: “Alüminyum kompozit panel imalatında kullanılabilecek en dayanıklı boya, kimyasal dayanım, nem dayanımı, renk ve parlaklık kalıcılığıyla Polivinilden Florür (Pvdf) boyadır. Pvdf boyalar nem dayanımı, asit dayanımı, UV dayanımı renk ve parlaklık stabilitesi ile de diğer boyalardan kalite olarak ayrılıyor. Yapının dış cephesinin kısa zamanda deforme olmasını önlemek amacıyla, binaların dış cephesinde mutlaka Pvdf boya tercih edilmelidir.”

 

Dünyada ve Türkiye’de yeşil binaların tercihi

Saray Alüminyum, alüminyum kompozit panel imalatında sadece Pvdf boya kullanarak, binalarda dış cephe dayanımını ve kalitesini maksimum seviyeye ulaştırıyor. Saray’la giydirilen yapılar arasında, bulunduğu kentle özdeşleşen ve onun çağdaş kimliğine renk katan gökdelenler, rezidanslar, iş merkezleri, oteller,  tiyatro binaları gibi şehrin önemli yapıları yer alıyor. B1 ve A2 sınıfı yangına dayanıklı SARAYBOND alüminyum kompozit panellerin nitelikli projelerde özellikle tercih edildiğini vurgulayan Dikici, alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstrüzyon profil, PVC profil ürünleri için EN 15804-Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesine Türkiye’de ilk kez sahip olduklarının altını çizdi. Dikici, “Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önemli. Üretirken, tüketimi de en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle hem ‘yeşil binalar’a katkı sağlamış hem de müşterilerimize çevreye duyarlı ürünlerimiz ile karbon salınımını azaltan, sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunmuş oluyoruz” dedi.