Ana Menü

Saray Alüminyum, yurt dışı pazarlarda etkinliğini artırıyor

Geçtiğimiz yıl 560 milyon ciro gerçekleştirerek, yüzde 8 büyüme kaydettiklerini belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, bu yılda benzer rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Gamze ÇALIŞKAN

Geçtiğimiz yıl 560 milyon ciro gerçekleştirerek, yüzde 8 büyüme kaydettiklerini belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, bu yılda benzer rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. İhracat gelirlerinin 60 milyon doları bulmasını planladıklarını kaydeden Dikici, “Geçen yıl üretimin yaklaşık yüzde 35‘ini Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da yer alan 50’yi aşkın ülkeye, PVC kapı ve pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini yurt dışına ihraç ettik. Yine 2018’de ihracata yönelik önemli bir hamlemiz de yurt dışı yetkili bayi ağımızı genişletmek oldu. Bugün, yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da pek çok büyük proje Saray Alüminyum ürünlerini tercih ediyor” dedi.

Dikici, toplam satış ve cironun yaklaşık yüzde 35’ini ihracattan elde ettiklerini de kaydetti. Ayrıca Dikici, yurt dışı fuarlarıyla önemli sektör oyuncularıyla bir araya geleceklerini dile getirerek, “İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük yapı&inşaat networking platformu UK Construction Week ve İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen VETECO fuarlarında sektör profesyonelleri ve müşterilerle bir araya gelerek, bu pazarlara yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız” ifadelerinde bulundu.

İki üretim tesisinde yılda 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil ürettiklerini belirten Dikici, tesislerde yaklaşık 550 kişi istihdam ettiklerini aktardı. Devreye aldıkları panjur üretim hattında yıllık üretim kapasitesinin 16 milyon metre olduğunu dile getiren Dikici, panjur ve kepenk sistemlerini Sarayroll markasıyla pazara sunduklarını belirtti. Ayrıca bu yıl korkuluk sistemlerine yoğunluk vereceklerini açıklayan Dikici, “Korkuluk sistemleri ve motorlu giyotin pencere ve küpeşte sistemleri son dönemde yapı sektörünün vazgeçilmez estetik unsurlarından biri oldu. Yine çok tercih edilen, geliştirdiğimiz kadife dokulu kompozit panel teknolojisi Soft Touch ile binalarda mat, doğal, modern ve kadifemsi bir görünüm sağlıyoruz. Biz Saray olarak estetiğe tartışılmaz bir güven unsurunu kazandırdık” diye konuştu. Devletin yalıtım alanında teşviklerde bulunmasının ve mevcut binaların yalıtımı konusunda halkın bilinçlendirilmesinin sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Dikici, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın faaliyetlerini anlatarak, üretim tesisleri, ihracat, istihdam, ciro, üretim hacmi alanlarındaki verilerinizi paylaşır mısınız? Büyüme hedefiniz nedir?

DİKİCİ: Saray Alüminyum yaklaşık 40 yıldır, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörüne yönelik yüksek kalitede üretim yapıyor. Saray çatısı altında iki ayrı üretim tesisimizde alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyor, geliştirdiğimiz iç ve dış cephe çözümleriyle mimari yapıların inşa edilmesinde büyük rol oynuyoruz. Üretim tesislerimiz İstanbul-Güneşli ve Tekirdağ-Çerkezköy’de bulunuyor. Yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip bu tesislerde, yılda 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil üretiyoruz. Tesislerimizde yaklaşık 550 kişi istihdam ediyoruz. Globalleşmenin bir göstergesi olarak, toplam satış ve cironun yaklaşık yüzde 35’ini ihracattan elde ediyoruz. 2018 yılı sonunda ihracat gelirimizin 60 milyon dolar olmasını hedefliyoruz. Yine 2018’de ihracata yönelik önemli bir hamlemiz de yurt dışı yetkili bayi ağımızı genişletmek oldu. Gelecek yıl bu alana yönelik çalışmalarımıza daha da hız kazandıracağız. 2017 yılında, 560 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketimiz, yüzde 8 büyüme göstermiştir. 2018 yılında benzer rakamlar hedefliyoruz.

- Yeni ürün, proje ve yatırım çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

DİKİCİ: Geçen yıl 3.5 milyon TL yatırımla alımını gerçekleştirdiğimiz panjur üretim hattını, bu yılın ilk çeyreğinde devreye aldık. Bu hattın yıllık üretim kapasitesi 16 milyon metre. Panjur ve kepenk sistemlerini Sarayroll markasıyla beğeniye sunuyoruz. Yüksek kalite standartlarında ve ileri düzey teknoloji kullanarak geliştirdiğimiz bu sistemler, Türkiye’de monoblok sistemlerde tek parçada en geniş sarıma sahip panjur sistem olma unvanı ile rakiplerinden ayrışıyor. Bu yıl farklı alanlarda tüketici beklentilerini karşılamaya yönelik geliştirdiğimiz diğer ürünler arasında “korkuluk sistemleri ve motorlu giyotin pencere ve küpeşte sistemleri” bulunuyor. Korkuluk sistemleri, son dönemde yapı sektörünün vazgeçilmez estetik unsurlarından biri oldu. Biz Saray olarak bu estetiğe tartışılmaz bir güven unsurunu da kazandırdık. Kısa bir süre önce geliştirdiğimiz “motorlu giyotin pencere ve küpeşte sistemimiz” ise tamamen açıldığında küpeşte görevi gören, kapatıldığında pencereye dönüşen bu ürün, kumandasına tek bir dokunuşla yaşam alanlarını açık mekanlara dönüştürebilme özelliği ile öne çıkıyor. Yine yeni nesil mimarinin sıkça kullandığı bir fonksiyona tartışılmaz bir kalite ve güvenlik getiriyoruz. Geliştirdiğimiz kadife dokulu kompozit panel teknolojisi Soft Touch ile binalarda mat, doğal, modern ve kadifemsi bir görünüm sağlıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Soft Touch serisinin kompozit panel seçenekleri, yalnızca görünümüyle değil, aynı zamanda dokunulduğunda verdiği doğallık duygusuyla da mimarlar ve yapı sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alıyor.

- Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yeni hedef pazarlarınız var mı?

DİKİCİ: Geçen yıl üretimin yaklaşık yüzde 35‘ini Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da yer alan 50’yi aşkın ülkeye, PVC kapı ve pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini yurt dışına ihraç ettik. Yine 2018’de ihracata yönelik önemli bir hamlemiz de yurt dışı yetkili bayi ağımızı genişletmek oldu. Gelecek yıl bu alana yönelik çalışmalarımıza daha da hız kazandıracağız. Bugün, yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da pek çok büyük proje Saray Alüminyum ürünlerini tercih ediyor. Gelecek dönem sektörün nabzını tutan iki ayrı fuara katılarak ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıtacağız. İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük yapı&inşaat networking platformu UK Construction Week ve İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen VETECO fuarlarında sektör profesyonelleri ve müşterilerle bir araya gelerek, bu pazarlara yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız.

- Gelecek dönemde hangi tür ürünler ön plana çıkacak?

DİKİCİ: Gelecek dönemde ön plana çıkartacağımız ürünler arasında Sarayroll panjur ve kepenk sistemleri bulunuyor. Akıllı, modern binaların, daha büyük boyut alternatifleri sunan, bunu yaparken de uluslararası kalite standartlarını gözeten, sağlam, teknolojik, estetik monoblok panjur sistemlerine ihtiyacı var. Panjur ve kepenk sistemleri yatırımımız bu ihtiyaca yönelik gözlemlerimizden doğdu. Bu ürün grubumuz yalnızca yapı sektörüne yeni bir soluk getirmekle kalmıyor, aynı zamanda dış pazarlara yönelik ihracat hedeflerimizi de biraz daha yukarıya taşımamızı sağlıyor.

- Sektörünüzün durumunu değerlendirerek, önemli sorunların çözümlerine yönelik neler söylemek istersiniz?

DİKİCİ: Alüminyum sektörü, her daim inşaat sektörüyle paralel bir gelişim gösteriyor. Hem Türkiye ekonomisinde, hem de inşaat sektöründe yaşanan büyüme, bizim sektörümüzü de olumlu yönde etkiliyor. Sektörün önemli sorunlarından biri, yapıların dayanıklılığının artırılması için ürün kalitesine gerekli özenin gösterilmemesidir. Saray Alüminyum’un temel prensibi, kaliteden asla ödün vermemek, en iyi ve en doğru ürünlerle tüketicileri buluşturmaktır. Söz gelimi İstanbul gibi deniz kenarı, egzoz ve hava kirliliğinin yüksek olduğu asit yağmurlarına maruz kalan şehirlerde yapıların dış cephelerinde kullanılacak olan alüminyum kompozit panelin imalatında Polivinilden Florür (Pvdf) boya kullanılması gerekmektedir. Pvdf boya nem dayanımı, asit dayanımı, UV dayanımı renk ve parlaklık stabilitesi açısından alüminyum kompozit panel imalatında kullanılabilecek en dayanıklı boyadır. Saray Alüminyum olarak, alüminyum kompozit imalatında sadece Pvdf boya kullanmaktayız. Görünüşte Pvdf boya gibi gözüken ikame boya ile boyanmış alüminyum kompozit panellerin boya dayanımı, Pvdf boya ile boyanmış alüminyum kompozit panellere göre çok daha düşük seviyededir. Öte yandan devletin yalıtım alanında teşviklerde bulunmasının ve mevcut binaların yalıtımı konusunda halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların artırılmasının sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz.