Ana Menü

Ravaber, Agriculture ürününü piyasaya sunuyor

Yıllık 3 bin 500 ton üretim kapasitesiyle Ravaber, yaptığı ortaklık ile global hedeflerini daha da büyütüyor.

Belçika asıllı Ravago firması ile Beşler Tekstil, 2012 yılında yapmış olduğu anlaşma ile güçlerini taşyünü üretim ve satışında birleştirdi. 2007 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Ravaber, yılda 110 bin tonu aşkın taşyünü üretiyor. Firma, geçtiğimiz yıl başladığı seramik yünü yatırımı sayesinde Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise ilk üç seramik yünü üreticisinden
biri oldu. Yıllık 3 bin 500 ton üretim kapasitesiyle Ravaber, yaptığı ortaklık ile global hedeflerini daha da büyütüyor. Yurt dışına yönelik en büyük atılımını ise Macaristan’da inşa ettiği taşyünü üretim tesisiyle oluşturuyor. Firma, yurt dışı yatırımıyla da yalıtım sektöründe bir dünya markası
olmayı hedefliyor.

Türkiye’de kurulu kapasitelerini 110 bin tona çıkararak taşyünü alanında en büyük tesis olduklarını ifade eden Ravaber Yapı AŞ Genel Müdürü Harun Hasyüncü, “Kayseri OSB’de 80 bin metrekare alan üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık 110 bin ton taşyünü, 3 bin 500 ton seramik yünü üretimiyle Türkiye’nin önemli taş ve seramik yünü üreticisiyiz. Yaptığımız yatırımlar ve kullandığımız yenilikçi teknolojiler ile kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi sürekli artıyoruz” dedi. Seramik yünü alanında da üretime geçtiklerini ileten Hasyüncü, “Yıllık 3 bin 500 ton kapasiteye sahibiz. Firmamız, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise ilk ve tek seramik yünü üreticisi” açıklamasında bulundu.

Firma, kendi madenlerinde çıkardığı taşı, kendi ürettiği elektrik, oksijen ve bağlayıcıyı kullanarak
kendi geliştirdiği makinelerde işliyor. Yalıtım sektöründeki deneyiminin yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek tamamen doğal çevre ile dost olan Ravaber Agriculture ürününü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Ravaber Agriculture ürünleri hakkında bilgi veren Hasyüncü, “Günümüzde teknolojideki gelişmelerle birlikte ülkemizde ve dünyada ekolojik dengeyi bozan belli başlı çevresel faktörler insan yaşamının kalite standardını aşağıya çekiyor. Sağlıksız çevresel koşulları ve özellikle de sağlıksız beslenme, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bundan dolayı dünya topraksız tarıma yöneldi. Tamamen doğal olan Ravaber Agriculture'i piyasaya sunacağız.
Taşyününde kullanılan bağlayıcı kimyasal, fenol formaldehit içerikli bir polimer. Bu bağlayıcının kimyasal içeriğinden dolayı tarım uygulamalarında ve çevresel açıdan riskleri var. Üreteceğimiz Ravaber Agriculture tarımsal taşyünü ürünlerimiz, TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge çalışması olup, tamamen doğada saf halde bulunan ve yapısında birçok yararlı elementin bulunduğu kayaçların yüksek sıcaklıklarda eritilmesiyle ve bünyesinde tarımsal faaliyetler için herhangi bir zararlı kimyasal bağlayıcı (fenol formaldehit) içermeyen tamamen doğal reçineler ile üretimi yapılan doğa dostu topraksız tarım ürünlerimizdir. İnovatif yönü çok güçlü olan tarımsal taşyünü ürünlerimizde, sulama ve gübreleme yöntemlerine bağlı olarak besin değerleri yüksek, verimli ve kaliteli birçok bitkinin yetiştiriciliği yapılabilir. Dünyada ekonomisi tarıma dayalı ülkelerde, rağbet gören ürünler arasında ilk sıradadır. Tarım üreticileri, seralarına çeşitli ekipmanlar yardımıyla topraktan bağımsız bir şekilde kaya yünlerini yerleştirip daha sonrasında fidelerini aynı toprağa diker gibi kaya yünlerinin içine dikip, üretim sürecine başlayacaklar” diye konuştu.

Hasyüncü, “Ravaber Agriculture tarımsal taşyünü ürünlerimiz farklı yoğunluk ve elyaf yapılarındaki formundan dolayı çeşitli bitkilerin kök yapılarına bağlı ve bu köklerin slab içerisinde salınımları noktasında rahatlık sağlıyor. Taşyünü ile yapılacak yetiştiricilikte levhaların ayrı ayrı ambalajlarda ve birbirinden ayrımlı olması nedeni ile bitkisel hastalıkların yayılması da engellenecek. Bu sayede daha hızlı kök gelişimine bağlı olarak fide dikiminden hasat zamanına kadar geçen sürede farklı yüzde 10 ila 12 arasında kısalma sağlayacak. Bu sayede üreticiler, ürünlerini piyasaya daha erken çıkartarak gelir miktarlarını artırabilecekler” dedi.