Ana Menü

PERI, Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3’üncü Kademe inşaatı için ideal çözümler sağlıyor

2018 yılında inşa edilmeye başlanılan Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3’üncü kademe inşaatında kullanılan PERI Kalıp ve İskele Sistemleri, inşaat sürecinin güvenli bir şekilde en kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.

2018 yılında inşa edilmeye başlanılan Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3’üncü kademe inşaatında kullanılan PERI Kalıp ve İskele Sistemleri, inşaat sürecinin güvenli bir şekilde en kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. Türkiye’nin ilk ve en büyük açık kum filtreli, UV dezenfeksiyonlu atık su geri kazanım ve ozon ile koku giderim tesisi unvanına sahip olan Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin 1’inci kademe inşaatı 1998 yılında, 2’nci kademe inşaatı ise 2010 yılında tamamlandı.

Tesis ayrıca Türkiye’nin en büyük kojenerasyonlu ilk çamur kurutma tesisi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. İnşasına 2018 yılında başlanılan 3’üncü kademe inşaatı ise, Alkataş İnşaat’ın alt yüklenicisi Berke İnşaat tarafından yapılıyor. Bu proje ile Tuzla, Pendik, Maltepe ve Kartal ilçelerinin atık sularını ileri biyolojik yöntemlerle arıtan mevcut atık su arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması planlanıyor. Proje kapsamında mevcut atık su arıtma tesisine ilave günlük 400 bin metreküp kapasiteli biyolojik atık su arıtma tesisi yapılması planlandı.

Projenin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde tamamlanması için PERI Kalıp ve İskelesi Sistemleri’nin kullanılması tercih edildi. Projedeki havalandırma binası için üç set TRIO perde kalıbı, BIOP binası için bir set TRIO perde kalıbı, havalandırma binası için iki set VARIO GT-24 dairesel perde kalıbı, PD 8 iskele sistem döşeme-kiriş altı kalıpları, üç takım PERI UP demirci iskelesi ve iki takım PERI UP merdiven kulesi kullanıldı.  9-10 metre yüksekliğe sahip istinat perdeleri yüksek beton basınç dayanımına sahip (80 kN/m2) TRIO panel kalıp sistemi ile güvenli ve hızlı bir şekilde imal edildi.

Dairesel forma sahip havalandırma binası ise VARIO GT24 dairesel perde kalıbı sistemi ile imal edildi. PD 8 iskele sistem ile havalandırma binası döşeme ve kiriş imalatları ideal bir şekilde çözüldü. PERI UP demirci iskelesi ve merdiven kulesi sistemleri kullanılarak iş güvenliğinden taviz vermeden 9-10 metre yükseklikteki kısımlara hızlı bir şekilde ulaşılabilirken bu iskele modüllerinin tek bir ünite halinde kule vinç ile taşınmasının mümkün olması, şantiyede istenilen verimliliğin alınabilmesini sağlıyor.

 

Berke İnşaat’ın sahibi Cevat Varlık:

“Tuzla, Pendik, Maltepe ve Kartal ilçelerinin atık sularını arıtan mevcut Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne ilave olarak günlük 400 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik atık su arıtma tesisi inşaatını üstlendiğimiz projede emniyetli ve kaliteli imalatlar yapabilmek için PERI Kalıp ve İskele Sistemleri’ni kullanmayı tercih ettik. Uygulama aşamasında bize büyük bir zaman tasarrufu ve uygun maliyetli çözümler sağladığı için PERI’ye teşekkür ederiz.” 

Proje özellikleri

Proje Adı: Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3’üncü Kademe

Yer: Tuzla / İstanbul

Yüklenici: Alkataş İnşaat Taahhüt AŞ

Alt Yüklenici: Berke İnşaat Nakliye Oto. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firma Sahibi: Cevat Varlık

Servis: PERI İstanbul Ofisi