Ana Menü

Özgür Kaan Alioğlu: Bakanlık, ısı yalıtımı için tüketiciyi de desteklemeli

Austrotherm Grubu İş Geliştirme Direktörü Özgür Kaan Alioğlu, “Artık tüketiciye üst seviyede verimli mantolama sistemlerine nasıl sahip olabileceklerini daha yüksek sesle anlatmamız gerekiyor” dedi.

Austrotherm Grubu İş Geliştirme Direktörü Özgür Kaan Alioğlu, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen 10’uncu Enerji Verimliliği Forumu’nda konuşmacı olarak yer aldı. Alioğlu, “Sektörün tüm paydaşları olarak birlikte hareket ederek, ısı yalıtımını ‘Orta Kalınlık Tuzağı’ndan kurtarmayı başarabiliriz. Bakanlık’tan da beklentimiz; üretimin yanı sıra tüketimin de desteklenmesi” dedi.

Türkiye’nin uzun vadede ısı yalıtım kalınlıklarında Avrupa oranını yakalamayı hedeflemesi gerektiğine vurgu yapan Alioğlu, “Ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar çok enerji tasarrufu demek! Avrupa’da yaklaşık 12 santimetre civarında olan ısı yalıtımı kalınlıkları, ne yazık ki bizde hala 4 santimetre mertebelerinde. Yıllar öncesinde Avrupa ülkelerinde de ısı yalıtım levhaları, ülkemizde olduğu gibi düşük kalınlıklarda uygulanıyordu. Sektör paydaşlarının aldıkları ortak aksiyonlar sonucu, kamuoyunda konuya ilişkin farkındalık yaratılarak, uzun vadede yüksel yalıtım kalınlıklarına ulaşıldı. Şimdiki hedefleri ise 25 santimetre ve üzeri kalınlıkta ısı yalıtım levhaları kullanarak ‘Sıfır Enerji Binalar’ yapmak. Sektörün tüm paydaşları olarak biz de kamuoyunda bu yönde bir farkındalık yaratmaya odaklanmalıyız” diye konuştu.

 

“Hedef en az iki kat daha fazla enerji tasarrufu”

Levha kalınlıklarında hemen Avrupa ortalamalarına ulaşmayı beklemediklerini belirten Alioğlu,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Orta vadede ülkemizde uygulanan ısı yalıtım levhası kalınlıklarını en az 2,5 kat artırmaya hedeflenmeliyiz. Bu sayede iki kat daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir, yatırımın geri dönüş sürelerini yüzde 40 oranında azaltabiliriz. Doğanın korunması açısından, enerji tüketiminin azalması sayesinde salınan karbon gazları miktarını yaklaşık yarı yarıya düşürebiliriz.” 

“Bakanlığın kampanyasını ilgi ve heyecanla bekliyoruz”

Alioğlu, “Bu güne kadar, ülkemizde enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı uygulamaları ile ilgili devlet-sektör işbirliği ile yıllar süren, yoğun, özverili ve çok başarılı çalışmalar yapıldı. Yapılmaya da devam etmekte. Devletimizden ve sayın bakanımızdan beklentimiz; üretimi çeşitli devlet teşvikleri kapsamında olan ısı yalıtım ürünlerinin tüketimlerinin de teşviklerle desteklenmesi ve bu sayede tüketicilerin, ısı yalıtım ürünlerine daha kolay erişimlerinin sağlanmasıdır. Bu noktada, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in Türkiye’de yapılan ısı yalıtım uygulamalarını iki kat artırmak amacıyla, Maliye ve Hazine Bakanlığı, Çevre ve Şehircilk Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği, Enerji Verimliliği Derneği ve sektörümüzün çatı örgütü olan İZODER ile birlikte yürütüldüğünü açıkladığı ve önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşacaklarını belirttiği kampanyayı ilgi ve heyecanla bekliyoruz” dedi.