Ana Menü

Özge Hekim: Sektöre değer katmaya devam ediyoruz

Kuruluşundan bu yana; standartlarından ve kalitesinden ödün vermeden faaliyetlerini sürdüren Hekim Yapı A.Ş., 2018 yılı başlarında üretimine başlanan kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levha olan HekimColorBoard levhaların pazardaki yerini pekiştirecek.

Hüseyin SÖNMEZ

Kuruluşundan bu yana; standartlarından ve kalitesinden ödün vermeden faaliyetlerini sürdüren Hekim Yapı A.Ş., 2018 yılı başlarında üretimine başlanan kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levha olan HekimColorBoard levhaların pazardaki yerini pekiştirecek. Ayrıca firma, önümüzdeki dönemde ihracat yaptığı ülke sayısını ve yurt dışı payını artırmayı hedefliyor. Hekim Yapı’nın 2004 yılından bu yana, sektördeki bilgi ve donanımıyla, yurt dışında birçok büyük projede yer aldığını belirten Hekim Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Özge Hekim, “Yurt dışındaki müşterilerimiz için üstün özellikli fibercement cephe kaplama malzemesi ile birçok projede, yapılara estetik görünümler kazandırdık. Hekim Yapı’nın yurt dışı referansları arasında; Sırbistan, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya, Rusya, Kenya, Gana, İran gibi pek çok ülkede gerçekleştirdiği projeler yer almaktadır” dedi.

Diyarbakır, Gaziantep ve Ankara’daki kentsel dönüşüm projelerinde yer aldıklarını kaydeden Hekim, pek çok özel ve devlet kurumlarının büyük projelerine imza attıklarını söyledi. Diyarbakır’da yapımına başlanan 808 konutluk kentsel dönüşüm projesinde HekimBoard fibercement doğal çimento levhaların kullanıldığını aktaran Hekim, “Projede; cephede, 11 bin 500 metrekarelik alana HekimBoard düz dış levha ve HekimBoard ceviz ağacı desenli levha uygulaması yapıldı. A1 sınıfı yanmazlık özelliğinden dolayı, özellikle pencere sövesi ve kat silmesi olarak HekimBoard fibercement levhalar tercih edilmiştir. CNC kesimli dekoratif levhalar, cepheye farklı bir zenginlik katmakla beraber ve projenin çehresini değiştirmiştir” diye konuştu. “Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımız ile ürettiğimiz ürünlerle Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını mümkün olduğunca minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biridir” diyen Hekim, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

HEKİM: Hekim Yapı A.Ş.; bugün sekiz şirket, sekiz işletme, 191 bin metrekare üretim alanı, bine yakın çalışanı, altı kıtada 150’ye yakın ülkeye ihracatı, yurt içi ve yurt dışında 100’den fazla bayisi, 50 binin üzerinde referansı ile hizmet ve faaliyetlerini sürdüren Hekim Holding'in bir kuruluşu olup; yapı sektöründe faaliyet gösteren, ülkemizin ve yakın coğrafyanın ilk otoklavlı fibercement doğal çimento levha üreticisidir. Hendek-Sakarya 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde 111 bin metrekare üretim alanında kurulu bulunan üç üretim tesisinde yıllık toplam 125 bin metreküp HekimBoard fibercement doğal çimento levha üretim kapasitesine sahiptir. Hekim Yapı’nın 2001 yılında yaptığı yatırım sonucu 2004 yılında özellikle iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere üretimini gerçekleştirdiği fibercement doğal çimento levha ürün yelpazesinde; HekimBoard markası ile üretilen fibercement doğal çimento levhalar, TurkSiding markası ile üretilen fibercement doğal çimento levha yalı baskı plakaları, FibercementLam markası ile lam kaplı doğal çimento levhalar, Boardia markası ile fibercement doğal çimento levhalar ve HekimBoard Flexia markası ile esnek doğal çimento levhalar bulunmaktadır. Hekim Yapı’nın 2010 yılında gerçekleştirdiği yatırımı, yıllık 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip EPS (Genleştirilmiş Polistiren Köpük) tesisidir. Bu tesiste; HekimPor markası ile yüksek kaliteye sahip beyaz ve karbonlu EPS yalıtım ve enjeksiyon ürünleri üretilmektedir. Hekim Yapı’nın 2011 yılında iki yeni yatırımı gerçekleşmiştir. Bunlardan ilki EPS ve taş yünü izolasyonlu sandviç panel tesisidir. Yıllık 2 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip bu tesiste; HekimPanel markası ile 1.25 metre en ve 16 metre boya kadar farklı tip ve ölçüde çatı ve duvar panelleri üretilmeye başlanmıştır. 2016 yılında poliüretan panel üretim tesisinin de kurulmasıyla yıllık üretim kapasitesi 4 milyon metrekareye ulaşmış olup; ürün yelpazesini poliüretan, EPS ve taş yünü dolgulu sandviç panel olarak tamamlamıştır. Hekim Yapı’nın 2011'de ki ikinci yatırımı ise İngilizce literatürde polyethyleneterephthalate (PET) olarak adlandırılan malzemenin üretim tesisidir. Bu tesiste; HekimPlast markası ile PET rulo hattında üretimini gerçekleştirdiği polietilen tereftalat üretilmektedir. Hekim Yapı’nın 2014 yılında gerçekleştirdiği bir diğer yatırımı HekimPan markası ile üretilen EPS yalıtımlı HekimBoard hazır yapı duvar paneli üretim hattıdır. Bu üretim ile iki tarafı HekimBoard olan ve EPS izolasyonlu hazır duvar yapı ürününü özellikle prefabrik yapı ürünlerinin hızlı montajına olanak sağlayarak, sektörün kullanımına sunmuştur. Kendi bünyesinde faaliyet gösteren Ar-Ge ve Ür-Ge ekibinin çalışmalarıyla, aktif üretici kimliğiyle 2019’da da yoluna başarılı ve istikrarlı bir şekilde devam edecektir.

- Firmanızın ürünleri, çalışmaları ve odaklandığı projelerden bahseder misiniz?

HEKİM: Özellikle iç, dış, zemin ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılan HekimBoard levhalar; EPS, taşyünü ve poliüretan dolgulu izolasyonlu sandviç duvar ve cephe panelleri olarak kullanılan HekimPanel; beyaz ya da siyah karbonlu ısı yalıtım levhaları (EPS) olarak kullanılan HekimPor ve prefabrike yapıların yalıtımlı hazır duvarları olarak kullanılan HekimPan, Hekim Yapı’nın üretimini gerçekleştirdiği dört ana ürün grubu ve markasıdır. Tamamen doğal ürünlerden üretilen, çevre, doğa ve insan dostu olan HekimBoard fibercement doğal çimento levhalar; A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahiptir. Kullanılacakları yüzey detaylarına göre kolayca kesilip işlenebilir ve kolayca monte edilmektedir. HekimBoard markası adı altında üretilen düz levha, ahşap desenli levha, taş desenli levha, fugalı levha, Boardia, HekimBoard Flexia, TurkSiding, FibercementLam, söve ve kat silmeleri projelerde yerini almaktadır. En zorlayıcı atmosfer ve iklim koşullarında güvenle kullanılabilen HekimBoard levhalar düz yüzeyli olarak üretilebildiği gibi çok özel üretim yöntemi ile doğal taş, sedir veya ceviz ağacı, örme taş ve tuğla deseni gibi pek çok desende de üretilebilmekte ve bu özelliği ile sınırsız sayıda estetik çözüme olanak sağlamaktadır. HekimPanel adı altında üretilen çatı ve cephe sandviç panelleri ve petli paneller ise çatı ve cephe izolasyonunda, maksimum seviyede ısı, ses ve su yalıtımı sağlamaktadır. HekimPor markası adı altında üretilen beyaz ve karbonlu EPS levha ve bloklar, asmolen, dekoratif ürünler, ondüleli çatı örtüsü altı ve enjeksiyon ürünleriyle farklı kullanım alanları sunan Hekim Yapı; HekimPan markası adı altında üretilen ön üretimli pres panelleri ile de prefabrike yapı üreticileri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Yapılan fizibilite ve Ar-Ge çalışmalarıyla 2018 yılı başında kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levha üretimine başlanmıştır. Bu üretimle birlikte Hekim Yapı, HekimColorBoard markasını ürün gamına eklemiştir.

- Bu yıl ki hedefleriniz neler?

HEKİM: Hekim Yapı olarak; kalite standartlarımızdan ödün vermeden üretim ve satış hacmimizi yükseltmek, 2018 yılı başlarında boya hattının devreye alınmasıyla kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levha olan HekimColorBoard levhalarımızın pazardaki yerini pekiştirmek, 2019 sonunda ihracatımızı 2018 ihracat hacmimizin üstüne çıkarmak kısa vadeli hedeflerimiz arasındadır. Uzun vadeli hedeflerimiz ise; Hekim Yapı bünyesine yeni ürün ve ürün grupları kazandırmak, bu ürünlerin yurt içinde satışını gerçekleştirirken yurt dışına da ihraç etmektir. Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımız ile ürettiğimiz ürünler vasıtasıyla Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını mümkün olduğunca minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biridir.

- İhracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

HEKİM: Hekim Yapı, 2004 yılından bu yana, sektördeki bilgi ve donanımıyla, yurt dışında birçok büyük projede yer almıştır. Hekim Yapı; yurt dışındaki müşterileri için de üstün özellikli fibercement cephe kaplama malzemesi ile birçok projede, yapılara estetik görünümler kazandırmıştır. Hekim Yapı’nın yurt dışı referansları arasında; Sırbistan, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya, Rusya, Kenya, Gana, İran gibi pek çok ülkede gerçekleştirdiği projeler yer almaktadır.

- Son dönemde hangi projelerde yer aldınız?

HEKİM: Son dönemde yaptığımız yoğun çalışmalarımızdan birkaç örnek vermek gerekirse; Diyarbakır’da yapımına başlanan 808 konutluk kentsel dönüşüm projesinde HekimBoard fibercement doğal çimento levhalar kullanıldı. Ekim 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen projede; cephede, 11 bin 500 metrekarelik alana HekimBoard düz dış levha ve HekimBoard ceviz ağacı desenli levha uygulaması yapıldı. A1 sınıfı yanmazlık özelliğinden dolayı, özellikle pencere sövesi ve kat silmesi olarak HekimBoard fibercement levhalar tercih edilmiştir. CNC kesimli dekoratif levhalar, cepheye farklı bir zenginlik katarak projenin çehresini değiştirmiştir. Yine Gaziantep ve Ankara’da da kentsel dönüşüm projelerinde yer alan Hekim Yapı, pek çok özel ve devlet kurumlarının büyük projelerinde yer almıştır. Hekim Yapı; yurt dışındaki müşterileri için de üstün özellikli fibercement cephe kaplama malzemesi ile birçok projede, yapılara estetik görünümler kazandırmıştır. Kıbrıs’ta 2018 yılında faaliyete geçen gözde bir otelin, dış cephelerinde kullanılan HekimBoard markalı fibercement doğal çimento levhalar ile bölgenin en önemli projeleri arasında başarıyla yerini almıştır. Toplam 30 bin metrekare HekimBoard kullanılan projede; şirket logosu, korkuluklar, güneş kırıcılar dahil olmak üzere tüm cephe elemanları HekimBoard levhalar ile oluşturulmuş, tek malzemeyle cephede yalın ve güçlü bir tasarım yansıtılmıştır.