Ana Menü

Otis Türkiye, yeniliklerini sürdürüyor

Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde yer alanOtis Türkiye, yılda 2 bin adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlanıyor.

Hüseyin SÖNMEZ

Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde yer alanOtis Türkiye, yılda 2 bin adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlanıyor. Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, yenilikçi asansörleri konut sektörünün beklentilerini dikkate alarak geliştirdiklerini söyledi. En yüksek binalarda olduğu gibi en gözde konut projelerinde de Otis Türkiye’nin asansörlerinin kullanıldığını ifade eden Aren, en yeni projelerin asansör ünitelerini Türkiye’deki fabrikalarında ürettiklerini belirtti.

Her yapının ihtiyacına özel çözümler üretmeye önem verdiklerinin altını çizen Aren, “Özellikle butik ofis ve konut projelerinin gözdesi Gen2 Switch oldu. Elektrik kesildiğinde dahi 100 defa daha çalışma kapasitesine sahip olan Gen2 Switch asansörler, yüksek enerji sarfiyatı ve asansörde kalma korkusunu geride bırakıyor. Yolculuğunuza güvenle devam etmenizi sağlayan yeni nesil asansörümüz, saç kurutma makinesinden daha az enerji harcıyor. Üstelik bu asansör için makine dairesine, kontrol odasına ihtiyaç duyulmuyor. Gen2 Switch asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Böylece enerji tasarrufu yüzde 75’e ulaşıyor. Piyasadaki tek akülü asansör olan Gen2 Switch, özel güç kaynağına gerek duymadan prize takılarak kullanıma sunuluyor.  Gen2 Switch asansörlerimizin bir ilave özelliği ise şu an Türkiye’de de yaygınlaşan solar paneller yardımıyla şarj olabilmesi, bu konuda kanaat önderlerinin bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalarımız ise tüm hızıyla sürüyor” diye konuştu.

Aren, Otis Türkiye olarak, mühendislik uygulamaları ve Ar-Ge faaliyetlerini her geçen gün daha da geliştirdiklerini söyledi. Firmada çalışan sayısının bine yaklaştığını dile getiren Aren, sözlerine şöyle devam etti: “İnsana yatırım yapmaya devam ediyoruz. Hatta Otis’in dünyadaki farklı şirketlerinde mühendis, genel müdür, üst düzey yönetici seviyesinde çalışanlarımızla Türk bayrağını dalgalandırmaya devam ediyoruz. Asansör sistemlerinde geldiğimiz son teknolojiyi en yeni projelerde hayata geçiriyoruz. Otis Türkiye, 70 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip makine dairesi olmayan asansör üretimi yapan ilk Otis firması oldu. 2012’de geliştirdiğimiz yeni nesil asansör sisteminin en güzel örneklerinden biri olan ‘Gen2’ kayış sistemli, makine dairesiz asansör ‘Robusta’, Otis Türkiye’nin ürünüdür. Mevcut 30 kişilik taşıma kapasitesini 70 kişiye çıkardığımız ‘Robusta’ asansörlerinin Ar-Ge’sinin yanı sıra, tasarım ve mühendislik uygulamalarını Türkiye’deki üretim tesislerimizde yaptık.”

“CompassPlus sistemiyle de uzun asansör kuyruklarına son veriyoruz”

Aren, 2018 yılının Otis Türkiye açısından bir önceki yıla göre büyüdükleri, ilkleri hayata geçirdikleri bir yıl olarak geçtiğini bildirdi. 1 saniyede 7 metre kat ederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden çift katlı ‘Double-Deck’ asansörleriyle ilklere imza atmanın gururunu yaşadıklarını hatırlatan Aren, “2019’un ilk günlerinde gene çift katlı bu sefer 1 saniyede 8 metre kat eden asansörlerimizin çalışmalarında ciddi yol kat ettik, ve 8 metre/saniye hızda testlere başladık. Yaptığımız her işe geleceği düşünerek sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt. Elisha Otis’in icadıyla başlattığımız sektörün ilk günden beri lideri olmamız sürdürülebilirlik iddiamızın bir kanıtı. Üretim süreçlerinden başlayarak her aşamada doğal kaynakları en verimli şekilde kullanıyoruz. Otis’in Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi ‘CompassPlus’, yüksek binalardaki dikey trafiği azaltıyor. Uzun asansör kuyruklarını, ara durakları ve ekstra bekleme sürelerini minimuma indiren sistem, asansörlerin daha verimli çalışması sonucu daha az enerji tüketilmesini sağlıyor. Hem son kullanıcıları hem de binayı segmentlere ayırıyor, asansörlerin kabinlerinin o anda içindeki yolcu adedini de değerlendirerek en uygun atamayı yapıyor” dedi.

“İlk biz ürettik, şimdi dünyaya ihraç ediyoruz”

Aren, yüksek performanslı asansörleri bütün dünyaya ihraç ettiklerini söyledi. Dünyanın en görkemli yapılarından Avustralya Sidney Opera Evi’nin ve Paris’in simgelerinden Grand Arche anıtının asansörlerini yenilikçi ‘Robusta’ asansör üniteleriyle değiştir diklerini kaydeden Aren, “Tel Aviv’in en gösterişli yapılarından olan Arlozorov 17 ve Marom Negba, Kazakistan’da Abu Dhabi Plaza, Avustralya’da Gateway Alışveriş Merkezi, İngiltere’de 1st Bank ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Etihad Müzesi’ne de ‘Robusta’ üniteler ihraç ettik. ‘Robusta’nın da içinde yer aldığı ‘Gen2’ asansör ailesi, dünya çapında sayısız projede kullanılmaya devam ediyor. ‘Gen2’ sistemi, enerji tüketimini yüzde 50’ye kadar düşürürken, sistemdeki yassı kayışlar ve dişlisiz makine sayesinde yağlama gerektirmeden temiz bir kullanım sunuyor. Otis Türkiye olarak mühendislik merkezi olarak hem bilgi hem asansör sistemi ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki büyük projelerde tercih edilmeye devam ettiklerini ifade eden Aren, “İzmir İstinye Park, Dudullu-Bostancı metro hattı, Maslak Square projesi gibi önemli projelerde yer alıyoruz. Maslak Square bölgenin en yeni akıllı bina araçlarıyla donatılan yapılarından biri olmaya hazırlanıyor. Aralarında bağımsız köprüler bulunan iki ofis bloğundan oluşan projede Otis Gen2 asansörler ve Compass+ Akıllı Yolcu Yönlendirme sistemi bulunuyor. İstanbul’da A+ alışveriş ve hayat merkezi segmentinde çok güçlü bir marka olan İstinye Park konseptini, Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetim şirketi İzmir’e taşıyor. İstinye Park İzmir AVM ve otel projesinin asansör ve yürüyen merdiven üniteleri Otis Türkiye tarafından inşa ediliyor. Proje kapsamında kurulacak olan 60 ünite yürüyen merdiven, alışveriş merkezinin çok yönlü ulaşım trafiğini konforlu ve hızlı hale getirecek. AVM gibi trafiği yüksek projelerin servis sürekliliği çok önemli, bu sebeple beş yıllık yedek parça temini dahil servis sözleşmesi de imzaladık” dedi.

“Mimari ofislere çözüm sunuyoruz”

Aren, müşterilerine her aşamada farklı avantajlar sağlayan Otis Türkiye’nin katkılarının, en başta mimari ofislere, proje çizim aşamasında çözüm sunarak başladığını aktardı. Olması gereken kuyu derinliği, kuyu dibi ve kuyu üstü ölçüleri hakkında teknik önerilerde bulunan Otis’in, ayrıca Türkiye’de üretim yapmasının avantajıyla, mimari ofislerine sunduğu kabin içi dekorasyon çözümleriyle fark yarattığını belirten Aren, “Otis Türkiye olarak, her şeyden önce ‘emniyetli çalışma’, ‘doğru projelendirme’, ‘doğru malzeme’, ‘kaliteli üretim’, ‘zamanında teslim’, ‘kaliteli montaj’ ve ‘profesyonel servis’ şeklinde yedi adımda özetleyebileceğimiz bir çalışma sistemimiz var” açıklamasında bulundu.

Her yıl global Otis organizasyonu olarak Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM’e katıldıklarını belirten Aren, “Türkiye’den katılımcılarla da MIPIM’de buluşma fırsatımız oluyor. Geçtiğimiz yıllarda MIPIM’de bir araya geldiğimiz misafirleri global Otis yönetimiyle tanıştırma fırsatımız oldu. Bu yıl da Otis Dünya Başkanı Judy Marks, inovasyonu temsil eden firmalarla beraber değişim hakkında bir oturumda yer aldı, aynı zamanda Türkiye’den organizasyona katılan çok değerli ve farklı sektörlerdeki müşterilerimizle sohbet etme fırsatı yakaladık” dedi.