Ana Menü

Otis, dijital uyugulamalarını genişletiyor

Dijitalleşmenin hızla her alanda ilerlediğini ve bu durumun yaşama yenilikler kazandırdığını belirten Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, firma olarak sektöre dijital uygulama alanlarında öncülük ettiklerini belirtti.

Gamze ÇALIŞKAN

Dijitalleşmenin hızla her alanda ilerlediğini ve bu durumun yaşama yenilikler kazandırdığını belirten Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, firma olarak sektöre dijital uygulama alanlarında öncülük ettiklerini belirtti. Aren, “Günümüzde dünya bambaşka bir yöne gidiyor ve her şey dijital uygulamalarla zenginleşiyor. Biz de dijital dünyanın takipçisi ve uygulayıcısı olarak, sektöre öncülük etmeye devam ediyoruz. Hizmet kalitemizi artıracak dijitalleşme için altyapı çalışmaları yapıyoruz. Otis Global’de, akıllı telefon üzerinden haberleşme konusunda çalışmalar yapılıyor. Pilot uygulama olarak bazı ülkelerde çalışanlar akıllı telefon uygulamalarını kullanmaya başladı. Yakın dönemde Türkiye’de de akıllı telefon uygulamalarını kullanmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan tek asansör firması olduklarını ve Otis’in Avrupa’daki en büyük önemli üç üretim üssünden biri olarak hizmet verdiklerini söyleyen Aren, Türkiye’de bulunan üretim tesislerinde, her türlü yapı için özel asansör ve yürüyen merdiven üniteleri üreterek, inşaat firmalarının tüm taleplerini karşılayabildikleirni vurguladı. Türkiye genelinde beş bölge müdürlüğü ile faaliyet gösteren Otis Türkiye’nin 15 binin üzerinde asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yol ünitesine servis hizmeti verdiğini dile getiren Aren, Beş bölge müdürlüğüne bağlı olarak İstanbul’daki Boğaziçi, Çekmeköy, Maltepe, Atakent, Bahçeşehir, şubelerinin yanı sıra, Gaziantep’in ardından Trabzon ve Erzurum’da açılan Otis şubeleri ile kaliteli servis hizmetini en hızlı şekilde sağlıyoruz. Ayrıca büyük projelere servis hizmeti sağlamak için İstanbul’da ‘Majör Proje’ servis şubesini açan Otis Türkiye, dev projelere uzman bir ekiple servis hizmeti veriyor. Otis, her yere ulaşan 400 kişilik servis ekibi ile en yaygın servis ağına sahip firma olarak sektöre öncülük ediyor” diye konuştu.

Üretimin yüzde 25’ini ihraç ediliyor

Otis Türkiye’nin yılda 2 bin adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlandığının altını çizen Aren, “Türkiye’nin ‘en yüksek’, ‘en hızlı’, ‘çift katlı’ ve ‘akıllı yolcu yönlendirme’ sistemine sahip asansörlerini üreten öncü bir firma olarak; yenilikçi asansörlerimizi, konut sektörünün de beklentilerini dikkate alarak geliştiriyoruz. En yüksek binalarda olduğu gibi en gözde konut projelerinde de Otis Türkiye’nin asansörleri kullanıyor. Köklü bir firma olarak, Türkiye’de önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Bugün Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan tek asansör firmasıyız. Emniyet ve performansını artırdığımız ürünlerimizle, en fazla asansör ihracatı yapan Türk firması olduk. Üretimimizin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz. Öncü kimliğimizle sürdürdüğümüz çalışmalar sonucu, bugün dünya devi Otis’in Avrupa’daki en önemli üç üretim üssünden biri haline geldik” ifadelerinde bulundu.
Sektörde farklılaşmalarının en önemli sebebi olarak emniyet ve kalite garantisi sunmalarının geldiğini vugulayan Aren, özel tasarım yapabilmelerininin de tercih edilir olmalarını sağladığını kaydetti. Aren, şunları aktardı: “İstanbul’da fabrika yatırımı bulunan global bir marka olarak, Türkiye ile birlikte farklı coğrafyalardaki prestijli yapılar için, mimarların yaratıcılıklarına hitap eden ürünler tasarlayıp geliştiriyoruz. Otis’in emniyet ve kalite garantisi ile birlikte yüksek performans sunması yüksek binalarda tercih edilmesinde büyük önem taşıyor. En gözde projelerde Otis Türkiye’nin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, özel tasarım yapabilme yeteneğimizdir. Başta Avrupa ve Ortad Doğu ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya’ya, yüksek bina, ağır yük ve özel tasarım asansörler ihraç eden Otis Türkiye olarak, Çin’e dahi asansör üretip ihraç ediyoruz. Örnek vermem gerekirse, İtalya’nın en yüksek gökdelen projesi Citylife Tower’ın yüksek hızlı asansörlerini Otis Türkiye olarak biz ürettik. Dünyanın en görkemli yapılarından Sidney Opera Evi’nin asansörleri Otis Türkiye tarafından yenilendi. Asansör teknolojisi ve mühendisliğinin merkezi konumunda bulunan ABD’ye yüksek hızda asansörler ihraç ettik. 1853 yılında ilk emniyetli asansörün icat edildiği New York’ta, bugün 45  katlı bir otelin asansörlerini Türkiye’de üretmekle gurur duyuyoruz. Bugün asansör sektörünün lideri olarak, binalardaki ulaşımı hızlandırıp kullanıcıya vakit kazandırıyoruz. 1 saniyede 8 metre katederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden asansörlerimizle ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Double Deck’ sistemi ile yoğun binalarda kullanıcıya vakit kazandırıyor, ‘CompassPlus’ sistemiyle de uzun asansör kuyruğuna son veriyoruz. Yaptığımız her işe geleceği düşünerek sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt. Enerji tasarrufu sağlamak için kullandığımız formüllerin birer yansıması olan ‘Gen2’, ‘ReGen’, ‘Gen2 Switch’ ve ‘CompassPlus’ adlı ürün ve sistemlerimizle fark yaratıyoruz.”
Türkiye asansör pazarında ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu ve Avrupa ile Orta Doğu pazarına yönelik ihracat çalışmalarının ihracatı artıracağını ileten Aren, “Akdeniz çanağında nüfusu en fazla olan ve şehirleşme oranı yüksek olan Türkiye’de, çok ciddi bir büyüme potansiyeli var. Binalar yükseldikçe ve teknoloji geliştikçe Türkiye ciddi bir asansör pazarının merkezi olmaya devam edecek. Türkiye’nin bulunduğu konum ve önemli pazarlara yakınlığından dolayı, asansör sektörünün gelişmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Coğrafi avantajımızı da kullanarak, Avrupa ve Orta Doğu pazarına yönelik ihracat çalışmalarımızı yoğunlaştırdığımızda, ülkemizin asansör ihracatının önemli ölçüde artacağına inanıyoruz” dedi.