Ana Menü

Oğuz Çocuk Oyun Parkları, yüzde 30 büyüme hedefliyor

Gaziantep’te 1997 yılından bu yana çocuk oyun parkları, kauçuk zemin kaplama, oturma bankları ve çöp kovaları üretimi ve satışını yapan Oğuz Çocuk Oyun Parkları, süreç içerisinde Zugo markasını da bünyesine kattı. Firma, 2018 yılında yurt dışı pazar ağını genişleterek, yüzde 30 büyüme hedefliyor.

Gaziantep’te 1997 yılından bu yana çocuk oyun parkları, kauçuk zemin kaplama, oturma bankları ve çöp kovaları üretimi ve satışını yapan Oğuz Çocuk Oyun Parkları, süreç içerisinde Zugo markasını da bünyesine kattı. Firma, 2018 yılında yurt dışı pazar ağını genişleterek, yüzde 30 büyüme hedefliyor.

Yurt dışında da bayilerinin olduğunu belirten Oğuz Çocuk Oyun Parkları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Oğuz Özçekirdek, “Ağırlıkla Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere yurt genelinde hizmet vermekteyiz. Gaziantep dışında Antalya’da ikinci bir satış ofisimiz daha bulunmaktadır. Oğuz Çocuk Oyun Parkları olarak üretimimizin yüzde 60’ını yurt dışına gönderiyoruz. Irak, Gürcistan ve Kıbrıs’ta üç bayimiz var ve bu bayilerimiz aracılığı ile ürünlerimizin yurt dışında tanıtım, satış ve dağıtımını yapıyoruz. Pazar ağımızı genişletmek için sektörümüz ile ilgili yurt içi ve özellikle yurt dışı fuarlarını yakından izleyerek, tanıtım çalışmalarına çok önem veriyoruz. İlerleyen zamanlarda hedefimiz 10 farklı ülkeye daha ihracat yapmaktır” diye konuştu.

2019 yılı yatırım planlarından da söz eden Özçekirdek, “Şu an toplam bin 100 metrekare kapalı alan üzerine kurulu tesisimizde üretim yapıyoruz. Artan talebi karşılayabilmek amacıyla üretim alanımızı iki kat artırmaya yönelik çalışmalarımıza başladık. Böylece ilk aşamada kapasitemizi yüzde 35 artırmış olarak ürünlerimizi müşterilerimize en hızlı biçimde teslim edebilecek stok düzeyine ulaşmış olacağız. Firmamızı diğer firmalardan ayıran en büyük farkımız ise her zaman en iyi kalitede üretim yaparak yüksek müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Müşterilerimizin yüzde 90’ı kendileri için özel projeler istemektedir. Bizler de bu isteklerini karşılayacak teknik çizimler yaparak isteklerini karşılamaktayız” dedi.

“Kaliteden ödün vermiyoruz”

Özçekirdek, “Ürünlerimizin satışını yapmadan önce tüm malzemeleri ön denetimden geçiriyoruz. Ürünlerimiz hem iç hem de dış alanlarda kullanıldığı için zamanla renk atma, paslanma gibi sorunlar yaşamamak için uzun ömürlü kaliteli malzemeler kullanırız. Ana kullanıcımız çocuklar olduğundan hem sağlık, hem güvenlik bizim için birinci sıradadır. Firma olarak kendimizi Türkiye piyasasında kalite anlamında yüzlerce üretici arasında ilk sıralarda görüyoruz” şeklinde konuştu. Sektöre ilişkin sorunları anlatan Özçekirdek, şunları söyledi:

“Bizim sektörümüz tümüyle çocuklara yöneliktir ve bu yüzden yüksek kaliteli ve yüksek güvenlikli ürünler kullanılması gerekmektedir. Sektörle ilgisi olmayan kişilerin sektöre girerek niteliksiz ve sağlığa zararlı malzemelerle üretim yapıp fiyat kırarak almış oldukları kurum ihaleleri ile geçici işler yaparak çocuklara zarar verebilecek, yetersiz güvenlikli ürünler kullanmaları bizim en büyük sıkıntımızdır. Ayrıca sektör olarak ülkemize daha çok döviz kazandırmak istiyoruz. Üretimimiz yüzde 100 yerli malzeme ile yapılmaktadır. Devletimiz yerli üreticiyi desteklerse ihracatımız daha da artar ve ülke ekonomisine daha çok katma değer sağlamış oluruz.”