Ana Menü

Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu.

Hüseyin SÖNMEZ

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında  artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 720 konut satışı ve yüzde 10 pay ile Ankara, 5 bin 841 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla dört konut ile Ardahan, beş konut ile Hakkari ve 35 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli konut satışları 2018 Ocak ayında 28 bin 678 olarak gerçekleşti
Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 oranında azalış göstererek 28 bin 678 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 464 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 75 ile Ardahan oldu.
Diğer satış türleri sonucunda 68 bin 341 konut el değiştirdi
Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 oranında artarak 68 bin 341  oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 10 bin 872 konut satışı ve yüzde 15,9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 66,6 oldu. Ankara 6 bin 561 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 bin 979 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il bir konut ile Ardahan oldu.

Konut satışlarında 44 bin 363 konut ilk defa satıldı
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 artarak 44 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,7 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 492 konut satışı ve yüzde 16,9 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 bin 436 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 338 konut satışı ile İzmir izledi.
İkinci el konut satışlarında 52 bin 656 konut el değiştirdi
Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış göstererek 52 bin 656 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 bin 844 konut satışı ve yüzde 16,8 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 54,1 oldu. Ankara 6 bin 284 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 bin 503 konut satışı ile İzmir izledi.
Yabancılara 2018 yılı Ocak ayında bin 742 konut satışı gerçekleşti
Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artarak bin 742 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ocak 2018’de ilk sırayı 545 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 427 konut satışı ile Antalya, 161 konut satışı ile Bursa, 90 konut satışı ile Yalova ve 82 konut satışı ile Trabzon izledi.
Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı
Ocak ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 272 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 160 konut ile Suudi Arabistan, 124 konut ile Afganistan, 121 konut ile Rusya Federasyonu ve 108 konut ile Kuveyt izledi.

Konut sektörünün aktörleri, TÜİK 2018 Ocak ayı konut satış istatistiklerini DÜNYA İnşaat Dergisi için değerlendirdiler.

 

“Yabancıya konut satışı cari açığı kapatacak önemli bir unsur”

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. 2018 yılının ilk ayı bize önümüzdeki dönemlerde de konut satışlarının artacağı sinyalini veriyor. Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve istihdamına olumlu katkıda bulunan gayrimenkul sektörü, yatırımcının en güvenilir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Yatırımcılara tavsiyem;  özellikle Kanal İstanbul güzergahında bulunan konut projelerini tercih etmeleridir. Zira uzun vadede bu güzergah ürerinde bulunan projelerdeki daire fiyatları tavan yapacaktır.

Ayrıca yabancılara konut satışlarında diğer aylarda olduğu gibi yine bir yükselme mevcut. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artması ülkemizin yabancılar nezdinde tercih edildiğinin kanıtıdır. Türkiye’de yabancıya konut satışının ekonomiye doğrudan fayda sağladığını ve cari açığı kapatacak önemli bir unsur olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle Kanal İstanbul güzergahı açıklandıktan sonra Ispartakule lokasyonuna yabancı yatırımcılar yoğun olarak ilgi göstermeye başladı. 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Banu Evleri Ispartakule 2 projemiz Suudi Arabistan ve Kuveytli yatırımcıların yoğun ilgisini çekmeye başladı” dedi.

 

“Gayrimenkul sektörü hiçbir zaman durağanlığa girmez”

TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam da, “Ocak 2018 TÜİK Konut Satış İstatistikleri’nden bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının arttığını görüyoruz. Bu artış bizlere 2018 yılında da sektörün canlılığını koruyacağını ve sektöre olan ilginin her geçen gün artacağını gösteriyor. Zaten gayrimenkul sektörü hiçbir zaman durmaz, sıkıntılı dönemlerde bile en doğru yatırım aracıdır. Herhangi bir kriz anında bile alan-satan sayısı normal günlerden fazla olur. Çünkü kiminin nakde ihtiyacı vardır, kiminin de var olan nakdini uygun fiyat ile mala dönüştürmeye.

TÜİK verilerine göre; yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 arttığını görüyoruz.  Bu satışlarda her zaman olduğu gibi İstanbul liderliği elden bırakmadı. Özellikle son bir yıldır yabancılar Türkiye’yi yakın markaja aldı. Önümüzdeki günlerde bu satışların artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Sektörün canlılığını koruması ve dışarıdan ülkemize döviz girdisinin artması ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin olacağının göstergesidir” diye konuştu.

 

“İnşaat sektörü 2018 yılında da ekonominin amiral gemisi olmaya devam edecek”

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik de, “2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında  artış gerçekleşti. Hükümetimizin konut yatırımların artması yönünde verdiği desteklerle sektör olarak ekonomiye sağladığımız katma değeri sürekli artırıyoruz. Bu ay içinde açıklanan evi olmayanlara yönelik 10 yeni desteği içeren paketin de etkisiyle konut satışlarındaki artışın önümüzdeki dönem de devam edeceğini söyleyebiliriz. Özellikle konut hesabı açtırıp tasarruf yapan kişilere 20 bin TL devlet desteğinin verilmesinin konut alımına olumlu bir etkisi olacağını söyleyebiliriz.

2018 yılının Ocak ayında yaşanan artış, emlak sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki lokomotif sektörler arasında yer aldığının ve büyümesine devam ettiğinin göstergesidir. Bu yılın ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı, bu satışta İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 pay ile ilk sırayı aldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise 2018 yılının Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 25,7 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ocak ayında ilk sırayı 545 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 427 konut ile Antalya aldı. Bu sonuçlar yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin bir göstergesi diye düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli bir liman olarak görülen sektörümüzün 2018’de de büyümesini sürdürmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Markalı konut projeleri sektörün büyümesine katkı sağlıyor”

Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka da, “Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Metropol bir şehir olan İstanbul’da markalı konut projelerinin hayata geçmesi sektörün büyümesine katkı sağlıyor. Sektörün bu yıla iddialı bir şekilde başlaması ekonomiye 2018 yılında daha fazla değer katacağını gösteriyor.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2017 yılının Ocak ayına göre artarak 44 bin 363 oldu. Konut satışları, iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan ekonomik dalgalanmalardan etkilense de her geçen yıl artarak büyümesine devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle yeni projelerin hayata geçirilmesi, kentsel dönüşüm sürecinin hız kesmeden devam etmesi hükümetimizin de bu anlamda gerekli adımları atmasından kaynaklanıyor.

Yabancılara yapılan konut satışları 2017 yılının Ocak ayına göre yüzde 25,7 oranında artış gösterdi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ocak 2018’de ilk sırayı 545 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini 427 konut satışı ile Antalya izledi. 2018 yılının ilk aylarında yabancılara yapılan konut satışındaki artışın gözlenmesi ülkemizde markalı konut projelerinin oldukça önemli bir noktada olduğunu gösteriyor. Yabancı yatırımcıların da bunun bilincinde olup ülkemizi tercih etmesi bizi ziyadesiyle memnun ediyor” ifadesinde bulundu.

 

“Yabancı yatırımcı Türkiye’yi seviyor”

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş de, “Türkiye genelinde konut satışlarının 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 olduğunu görüyoruz. 2018 yılına artış oranlarıyla başlamak sektörümüzün tüm yılı oldukça verimli geçireceğinin göstergesidir. İnşat sektörünün beslediği yan sektörlerle birlikte ekonominin dinamosu olma görevini 2018’de de sürdüreceğine inanıyoruz.

Yine Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre artış göstererek 44 bin 363 oldu. Yine TÜİK rakamlarına göre yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 25,7 artış gösterdiğini görüyoruz. 2017 yılında olduğu gibi 2018’de de yabancı yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmayı tercih etmesi özellikle ülkemiz adına sevindirici bir gelişmedir. Bu artışın tüm yıl boyunca süreceğini düşünüyoruz” dedi.

 

“Konutta mart-haziran dönemi beklenti yüksek”

Başkent başta olmak üzere yurt genelinde büyük ölçekli proje konutlara imza atan İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru da, TÜİK konut satış istatistiklerinde ocak ayı satışlarının geçen yıl ocak ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 olmasının kötü günlerin geride kaldığına işaret olduğunu kaydetti. Konut satışlarında geçen yıl ekim, kasım ve aralık aylarında gerileme olduğunu, sektör temsilcilerinin ister istemez endişe yaşadığını aktaran Cemal Kuru, şunları söyledi:

“Ancak biz her zaman Türkiye’de yeni nesil proje konut açığının en az 25 yıl kapanmayacağını ve büyüyen Türkiye ekonomisinde konut satışlarının her yıl yeni rekorlara imza atacağını dile getirdik. Bu söylemlerimize devam edeceğiz. Ocak ayı istatistikleri, ülkemizin yaşadığı tüm sıkıntılara karşın gelişimin, büyümenin devam edeceğini gösteriyor. Ancak biz asıl satış patlamasını Mart-Haziran döneminde bekliyoruz. Sektör, geçen yılın son üç ayındaki daralmayı bu zaman diliminde fazlasıyla telafi edecek. Çünkü insanlar Türkiye’nin gücüne, ekonomisinin dinamizmine inanç tazeledi ve artık ihtiyaçlarını ötelemek istemiyor.” Cemal Kuru, yabancıya konut satışındaki yüzde 25,7’lik rekor artışın da Türkiye’ye uluslararası güvenin bir kanıtı olduğunu dile getirdi.

“Sektörde reformlar için artık hızla hareket edilmeli"

Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter ise, “Ocak, genel anlamda kış koşulları ve yarıyıl tatili nedeniyle mevsimsel olarak satışların durgun olmasının normal kabul edildiği, firmaların önünü görmek için durum değerlendirmesi ve planlamalarını yaptığı bir aydır ve satışlar kısmen Şubat ve Mart’la beraber kıpırdanır ve baharda ivmelenir. Geçen yıl ocak ayında Reina ve İzmir’deki terör saldırılarının olumsuz yansımalarının görülmesine rağmen satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.8 artarak 95 bin 389 olmuştu. Bunda konut kredisi faiz oranlarının kamu bankalarının desteğiyle aylık yüzde 0,88'lere gerilemesi ve şubat-mart döneminde 240 aya varan vadeli güçbirliği kampanyalarının başlayacağının ocakta yavaş yavaş gündeme gelmesi etkiliydi.

Bu yıla bakarsak, mevsimsellik etkisine bir de en düşük aylık konut kredisi faizinin yüzde 1.15’e yükselerek son 20 ayın en yükseğine çıkması ve vergi teşviklerinin kalkması eklendi. Afrin operasyonu ise jeopolitik risk algısında bir miktar bozulmaya neden olarak Türk mali piyasalarını baskı altına aldı. Bunlar ışığında bu yılın Ocak ayında satışlardaki yüzde 1,7’lik artışta geçen yıldaki tapu devirlerinin yansıma etkisi olduğunu da unutmayalım. Bu konjonktürde düşüş olmamasını da aslında önemli bir başarı olarak görüyoruz. Sektör bugün, vergi teşviğini ve makul faizlerde konut satışının önünün açılmasını talep ediyor. 2018 için konulan 1,5 milyon adetlik satış hedefi için hükümetten reform adımlarının gelmesi bu yıl daha kritik” dedi.