Ana Menü

Nurdan Tartanoğlu: “Yatırımcılar gayrimenkule yöneldi”

Re/max Piramit' in kurucusu mimar Nurdan Tartanoğlu, 2016 yılında İstanbul'da Marmaray, metrobüs, metro ve ana arterlere yakın bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi. Tartanoğlu, İstanbul Anadolu Yakası'ndaki gayrimenkul fiyatlarının geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini ifade etti.

HÜSEYİN SÖNMEZ

Re/max Piramit' in kurucusu mimar Nurdan Tartanoğlu, 2016 yılında İstanbul'da Marmaray, metrobüs, metro ve ana arterlere yakın bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi. İstanbul Anadolu Yakası'ndaki gayrimenkul fiyatlarının geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini ifade eden Tartanoğlu, önümüzdeki dönemde Bağdat Caddesi, Acıbadem, Kadıköy, Üsküdar, Çamlıca ve Ümraniye' nin daha da değerleneceğini belirtti.

Ayrıca bu bölgelerde yenilenen binaların satış fiyatlarını önemli ölçüde artırdığını, 2015 yılında yaşanan iki seçim süreci, dövizdeki dalgalanmalar ve siyasi belirsizliklerin konut sektörünü durgunlaştırdığını dile getiren Tartanoğlu, seçimlerin ardından yatırımcıların gayrimenkule yönelmesi ile birlikte sektörün hareketlendiğini vurgularken, Re/max Piramit'in 2014 yılında 700' ün üzerinde olan işlem sayısını, 2015 yılında 820'nin üzerine çıkardığının altını çizdi ve 2016 yılında bu performanslarını artırmayı hedeflediklerini söyledi. İkinci ofislerini bu yılın ikinci yarısında İstanbul'un parlayan bölgelerinden Ümraniye' de açmayı planladıklarını belirten Tartanoğlu, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Re/max Piramit'in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

TARTANOĞLU: ODTÜ mimarlık mezunuyum. 1979 tarihinden bu yana mimar olarak çalışmaktayım.1987 yılında çalışmakta olduğum Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan istifa ederek kendi firmamı kurdum. Bugüne kadar çok sayıda inşaatın proje ve uygulamasını, kurduğum Piramit İnşaat Ltd. Şti. bünyesinde gerçekleştirdim. Altı aylık bir araştırmadan sonra, 2003 yılının Temmuz ayında Re/max' tan franchise alarak emlak sektörüne giriş yaptım. İlk ofisimi Acıbadem'de açtım. Avrupa Yakası' nda iki projenin satış işini aldığımda, bir ortak aramaya karar verdim. İlk aklıma gelen eşim (Namık Kemal Tartanoğlu) oldu. Eşim de bir hastanenin başhekimiydi. Kendisine bir teklifte bulundum ve o da kabul etti. Ofis yönetimini üstlendi ve işimiz önemli ölçüde arttı. Ofisi büyüten güç Namık Bey'dir. Şu anda ofisimizde 50'nin üzerinde emlak danışmanı çalışmaktadır.

- Bugüne kadar hangi ödülleri aldınız?

TARTANOĞLU: Ofisimizin açılışının 6. ayında , 'Mayıs 2003­-Nisan 2004 en çok efor sarf eden ofis' ödülünü almaya hak kazanmıştık. Her yıl çeşitli ödüller almaya devam ettik. Sonraki yıllarda en fazla müşteri memnuniyeti sağlayan Re/max ofisi, Türkiye işlem birincisi ve Avrupa işlem üçüncüsü ödüllerini aldık. Ofis bazında aldığımız ödüllerin dışında, danışman bazında da birçok şahsi ve kulüp ödüllerimiz de oldu.

- 2015 yılı işlem sayınız ve cironuz nedir? 2016 yılı ile ilgili öngörüleriniz neler? Yeni bir ofis açmayı planlıyor musunuz?

TARTANOĞLU: İşlem sayısı ve ciro olarak Re/max Türkiye genelinde ilk dört içerisinde yer alıyoruz. 2014 yılında 700'ün üzerinde olan işlem sayımız, 2015 yılında 820'nin üzerine çıktı. 2016 yılında bu performansımızı artırmayı hedefliyoruz. İkinci ofisimizi bu yılın ikinci yarısında İstanbul'un parlayan bölgelerinden Ümraniye'de açmayı planlıyoruz. Bu ofisi, bir ortakla beraber açacağız. Ayrıca, 2014 yılında en çok paylaşım yapan ofis biziz.

- Ofis açmak karlı bir iş mi?

TARTANOĞLU: Yatırımın sermayesinin geri dönüşü en kısa zamanda olan bir sektördeyiz. Emek yoğun bir sektördür. Karlılık ise yüzde 25'ten fazla değildir.

- Gayrimenkul danışmanlarına verdiğiniz eğitim çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

TARTANOĞLU: Re/max Piramit, eğitim kurumu gibi çalışarak, hem hizmet içi eğitim, hem de diğer emlak ofislerinin çalışanlarına gayrimenkul danışmanlığı üzerine eğitim vermektedir. Beni en çok mutlu eden olayların başında, genç meslektaşlarımın iş sahibi olması geliyor. Yeni açılan ofislerin broker'ları ve işe yeni giren emlak danışmanları ofisimize gelerek, eğitim alıyorlar. Kişisel eğitimlerden teknik konulara kadar geniş bir yelpazede emlak danışmanlarına birçok eğitim veriyoruz. Ben de 'proje nasıl satılır?' eğitmenlerindenim. Re/max Türkiye büyümesine aralıksız devam ediyor. Söz konusu büyümenin nedeni ise alanında dünyanın en iyileri tarafından verilen eğitimlerdir. Eğitimler beş gün veya birer haftalık oluyor, ağırlıklı olarak 'daha iyi ve daha hızlı nasıl gayrimenkul satarız?' üzerinedir. “Piyasa değerinin üzerinde nasıl gayrimenkul satarız” şeklinde bir eğitimimiz yok. Çünkü bu dünyada mümkün olan bir şey değildir. Bizim yaptığımız piyasanın o an ki gerçek durumunu tespit etmektir. Eğitimler yıl boyunca devam etmektedir.

- Hangi inşaat firmaları ile çalıştınız?

TARTANOĞLU: Bugüne kadar önemli projelerin satışını gerçekleştirdim. Çalıştığım inşaat firmaları arasında DAP Yapı, Ağaoğlu, Güneri İnşaat, Karahanlı Grup, Önalanlar İnşaat, Polat İnşaat ve Yazıcı İnşaat yer alıyor.

- Bölgenizde konut fiyatları hangi seviyelerde?

TARTANOĞLU: Bizim bölgemiz Kadıköy, Acıbadem, Çamlıca ve Ümraniye'yi kapsamaktadır. Bu bölgelerde gayrimenkul fiyatları geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 artış gösterdi. Ayrıca, bu bölgelerde yenilenen binalar satış fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. Akasya Acıbadem'den yeni etaplarda konutların metrekaresi 10 bin TL'den başlıyor. Diğer taraflarda ise 7-­8 bin TL aralığında. Acıbadem'de cadde üzerinde ise dairelerin metrekaresi 7 bin TL'den başlıyor. Yavaş yavaş 10 binlere kadar çıkacak.

- İstanbul'da hangi bölgeler değerlenecek?

TARTANOĞLU: 2016 yılında İstanbul'da Marmaray, metrobüs, metro ve ana arterlere yakın bölgelerdeki gayrimenkul fiyatları artmaya devam edecek. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte Bağdat Caddesi, Acıbadem, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye (Alemdağ Caddesi) daha da değerlenecek. Kemerburgaz alanında fiyatlar ekstra arttı. Önümüzdeki dönemde Kağıthane çok değerlenecek. Ümraniye'nin Küçüksu tarafında profil değişiyor. Beyaz yakalı insanların yaşadığı bir bölge olma yolunda hızla ilerliyor. Yeni projelerle değerleniyor. Gelişmekte olan bölgelerde fiyatlar yavaş yavaş yükseliyor. Yatırımcılar için iyi bir fırsat oluşturacağını düşünüyorum.

- Gayrimenkul sektörünü değerlendirir misiniz?

TARTANOĞLU: 2015 yılında yaşanan iki seçim süreci, dövizdeki dalgalanmalar ve siyasi belirsizlikler konut sektörünü durgunlaştırdı. Seçimlerin ardından yatırımcılar gayrimenkule yöneldi ve böylece sektör hareketlendi. Dolardaki dalgalanmalar sektörü vurdu, çünkü piyasadaki fiyat politikasını oturtamıyorsunuz. 2015 yılında kiralıklar biraz daha fazlaydı. Bunun nedeni kentsel dönüşümdür. Ama satışlar da iyiydi. Puslu havayı seven müşterilerimiz de alım gerçekleştirdi.

- Konut sektöründe balon var mı?

TARTANOĞLU: Konut sektöründe bir balon yok. İstanbul'da fiyatların daha da artacağı çok yer var. Merkezlerde daha hızlı artacak. Çevrede de ona paralel artış yaşanacak. Konut fiyatlarının bazı bölgelerde gerilemesi lazım. Çünkü normal fiyatlarının üzerinde seyrediyor. Düşen sadece satış yükselme hızı. Talep çok.