Ana Menü

Novawood Ahşap Kirişler ile büyük mekanlarda özgün etkiler

Lamine edilerek ahşap yapı elemanı haline getirilmesiyle üretilen Novawood lamine ahşap kirişler, en az üç kerestenin tutkallanması ve preslenmesi ile oluşuyor.

Lamine edilerek ahşap yapı elemanı haline getirilmesiyle üretilen Novawood lamine ahşap kirişler, en az üç kerestenin tutkallanması ve preslenmesi ile oluşuyor. Ahşabı soluk alıp veren yaşam alanlarına dönüştüren Novawood’un Avrupa’dan ithal getirdiği lamine ahşaplar, özellikle spor ve konser salonları, fabrikalar, konutlar ve ticari yapılarla köprü, kule gibi özel projelere estetik ve ergonomik çözümler sunuyor.

 

Ahşabın sunduğu doğal avantajlara tasarımsal dokunuşlar ekleniyor

Avrupa ve Amerika’da 100 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılan lamine ahşap teknolojisinin kullanımı son dönemlerde ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. Değişik ölçülerdeki bağımsız ahşap tabakaların, kontrollü endüstri koşullarında ve özel bağlayıcılarla tutkallanıp birleştirilmesinden oluşan lamine ahşap ile kolon, kiriş, kemer, makas ve bunun gibi birçok değişik formlarda eleman üretilebiliyor.

Modern kurutma, sınıflandırma, tutkallama ve presleme yöntemleri sayesinde diğer yapı malzemelerine göre üstünlük sağlayan ahşap kirişler geleneksel yapı malzemelerine oranla ucuz maliyet avantajları da sunuyor. Aynı yük taşıma kapasitesindeki çelikten daha hafif olan ahşap kirişler büyük yapılarda yüksek taşıma gücü sağlıyor. Novawood lamine ahşap kirişler; beton, çelik ve diğer yapı elemanlarıyla kolayca birleşen yüksek kaliteli dekoratif yapı elemanı olması ile özgün mekan tasarımına imkan tanıyor.

 

Yangın esnasında yapıyı saatlerce ayakta tutuyor

Genel olarak ahşap yapıların yangın esnasında diğer yapılara göre daha dayanıklı ve taşıma kapasitesinin daha fazla olduğu biliniyor. Ahşabın yüzeyinde oluşan karbon, ateşe karşı bir tabaka oluşturup yanmayı yavaşlatırken, lamine ahşap kirişler yangın esnasında 30 dakikada sadece 2 santimetre yanıyor. Bu durum, ahşap kirişlerin taşıma elemanı görevini sürdürmesini ve yapıyı yangına karşı saatlerce ayakta tutmasını sağlıyor. Ayrıca yeni geliştirilen bor kökenli boyalar ile ahşabın yanması kesin olarak önlenebiliyor.