Ana Menü

Muhammet Uğurcan Barman: Yerel seçimlerden sonra konut satışlarında artış olacak

Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, konut sektörünün 2019 yılından umutlu olduğunu belirtti.

Bugün başta Körfez ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin Orta Doğu’da bilenen en büyük konut markalarından biri haline gelen Beyttürk, Yalova ve çevresinde gayrimenkul projeleri üreterek Irak, Ürdün, Suriye, Dubai, BAE, Katar, Bahreyn veya Lübnan gibi çok sayıda Körfez ülkesi tarafından konut alımında tercih ediliyor.

2019 yılında yabancıya konut satışının daha da artarak yıllık 10 milyar dolara ulaşacağını ve 50 bin seviyelerini aşacağını tahmin ettiğini belirten Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, “2018’in kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarında yüzde 27 oranında bir azalma yaşandı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85.7’lik bir daralma gerçekleşti. Bu daralmanın arkasında artan konut kredisi faizleri var. Ancak konut satışlarındaki olumlu gelişme ise yabancılara satışlardır. Bir önceki yılın aynı ayına göre yabancılara konut satışı yüzde 117.1 oranında artarak 4 bin 672 oldu. Ülke uyruklarına göre yine en çok konut satışı 3 bin konut ile Irak vatandaşlarına yapıldı” dedi.

“2019 yılının parlayan yıldızı ‘Güney Marmara’ olacak”

“2019 yılının parlayan yıldızı ‘Güney Marmara’ bölgesi olacak” diyen Barman, “Konut alımında özellikle yabancı yatırımcıların Bursa ve Yalova bölgelerine kaydığını görüyoruz. Bu durum Marmara bölgesinin güney kısmında yer alan Yalova, Balıkesir ve Çanakkale’nin, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollere yakın olmasından kaynaklanıyor. Osmangazi köprüsü sonrasında Yalova ve Bursa’da satışlar arttı. Yeni organize sanayi ve konut alanları ile geleceğin yıldızı Güney Marmara olacak” dedi. 

“Arap yatırımcılar mülk için Yalova ve Bursa’yı tercih ediyor”

Barman, başta Kuveyt olmak üzere Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Yalova ve Bursa modern evlerine büyük ilgi olduğunu söyledi. Barman, Arapların bu şehirlerin havasını ve yemeklerini çok sevdiklerini, tarihi ve turistik mekânlara büyük ilgi duyduklarını ifade etti.  

Konut sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Barman, “Hükümetin son dönemlerde yaptığı düzenlemeler ile hem ihracat yapıyoruz hem de mal bizde kalıyor. Buraya gelenler ülkeye döviz getiriyor, alışveriş yapıyor. Kısacası bu işten herkes karlı çıkıyor. 2019 yılında da belirlediğimiz satış hedeflerini tutturacağımıza inanıyoruz" dedi.