Ana Menü

Modelpan, ürün çeşitliliğini artırıyor

Modelpan, sektördeki yükselişini sürdürüyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Modelpan olarak yapı paneli sektöründe dünyanın global markaları arasında yer almayı hedeflediklerini söyleyen Modelpan Genel Müdürü Sibel Hızlan, ihracat ağlarını genişlettiklerini kaydetti. Hızlan, “Türkiye’deki bayi ağımız her geçen gün genişliyor. Amerika, Kanada, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine de ürünlerimizin satışlarına başladık. 20’den fazla pazara ihracat gerçekleştiriyoruz ve bu sayı hızlı bir şekilde artıyor. Amerika ve Avrupa gibi pazarlarda kalite sertifikaları çok önem kazanıyor. Biz uluslararası kalite sertifikalarımızı aldık. İki yıldır yurt dışı fuarlarına katılıyoruz. Hedef pazarlarda tanıtıma önem veriyoruz” diye konuştu. Modepan Manyezit Yapı Levhaları’nın birçok farklı özelliği ile farklı kullanım alanlarındaki ihtiyaçlara cevap verebildiğini vurgulayan Hızlan, “Yağışlı ve nemli bir ülkede suya dayanıklılık ve su geçirmezlik özelliği önem kazanırken, özellikle gelişmiş ülkelerde tamamen ekolojik olması özelliği sayesinde öncelikli tercih olabiliyor ya da A1 sınıfı yanmazlık özelliği sayesinde bu ihtiyaca yönelik kullanım öne çıkıyor. Bunun dışında farklı yüzey seçenekleri ve sistem olarak tedarik edilebilmesi sayesinde birçok müşterinin ihtiyaçlarını müşteri özelinde karşılıyor. Yeni hedef pazarlar öncelikli olarak hafif çelik yapıların kullanımının yaygın olduğu Amerika ve Avrupa pazarları; fakat tüm dünyada gelecek vadeden bir ürün olduğu için ülke bazında penetrasyonun hızla artacağını öngörüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yeni ürünler yolda
Ürünlerde çeşitlendirmeye önem verdiklerini ve bu yönde inovasyon çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Hızlan, ürünler hakkında şu bilgilileri aktardı: “Ürünümüz düz, ahşap ve doğal taş deseni olmak üzere üç çeşide sahip. Bu çeşitlerimize bir yenisini daha yakın bir zamanda ekleyeceğiz. Yakın bir zamanda farklı ebatlarda kesilmiş trim ürünlerimiz de devreye girecek. Ürünlerimizi geliştirirken tüketici odaklı düşünüyoruz. Tüketicilerimiz gittikçe bilinçleniyor ve akıllı, sağlıklı çözümler üzerinde duruyor. Bizim marka vaadimiz ve ürünümüz de bu doğrultuda ilerliyor.” Projelerde kullanılan malzemelerin akıllı olmasından doğa dostu olmasına kadar birçok etkenin bütünleşerek binaya anlam kattığını ifade eden Hızlan, “Biz panelimizi akıllı/smart panel olarak konumlandırıyoruz. Akıllı binalar için vazgeçilmez malzemelerden bir tanesi. Teknolojik çözümler malzemeyle bütünleşerek bir binaya anlam katıyorlar. Ayrıca, bu oluşuma bina ölçeğinde değil kent ölçeğinde bakmak, çevresiyle entegre olan bir yapılaşma sağlamak gerekiyor. Bizim misyonumuz da sağlıklı çevreler oluşmasına katkıda bulunmak. Kısaca diyebiliriz ki ‘akıllı yapı, sadece teknolojik yapı değil, doğru malzeme ile fonksiyon kazandırılmış, bu malzeme sayesinde birçok fonksiyonu gerçekleştirebilen yapıdır.’ Üretimlerimizde kullandığımız malzemeler doğal olduğundan, sadece üründe değil üretim esnasında da çevreye zehirli gaz salınımı yapmamış oluyoruz. Artan parçalarımızı geri dönüşümde kullanmaya yönelik Ar-Ge çalışmamız devam ediyor” dedi.


“Panel sektörü gelişiyor”
“Yeni inşaatların, gelişen nüfus ile birlikte daha hızlı oluşturulması, montaj kolaylığı ve teknolojiye uygun yeni konstrüksiyon sistemlerinin gelenekselin yerini alması, yapı paneli sektörünün önünü açıyor” diyen Hızlan, dünyada ve Türkiye’de panel sektörünün geliştiğine vurgu yaptı. Hızlan, “Binalara fazla yük oluşturmaması ve yalıtım özellikleri içermesi açısından, yeni yönetmeliklere uygun yalıtım özellikli paneller daha da öne çıkacaktır. Panel sektörü dünyada da, Türkiye’de de çok geniş bir sektör. Çok farklı özellikte paneller var. Mekan içinde kullanılan panellerde her zaman yalıtım özellikleri aranmıyor. Bu panellerin kullanıldığı sistemler literatürde daha çok kuru duvar sistemleri olarak geçiyor. Bu kuru duvar sistemlerini de ele alırsanız, büyük bir pazarı var. Sadece Türkiye’de yıllık 12 milyar TL’lik panel kullanımı var. Magnezyum oksit esaslı yapı levhalarının dünya genelindeki hacmi ise 1 milyar dolara yakın. Tabii yeni bir ürün olduğu için bu hacmin katlanarak artacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.