Ana Menü

Modelpan, Türkiye'den dünyaya açılıyor

Modelpan Genel Müdürü Sibel Hızlan, “Modelpan Manyezit Yapı Levhası, Türkiye’nin uzun yıllar ithal ettiği ve panel sektöründe inovatif olarak nitelendirebileceğimiz yenilikçi bir yapı paneli. Modelpan olarak panellerimizi tamamen yerli sermaye ve hammadde kullanımı ile üretiyoruz. Türk ekonomisine ve pazarına değer kazandıran yatırımla, artık ülkemizden de manyezit panel ihracatı yapılıyor” dedi.

Gamze ÇALIŞKAN

Tamamen yerli üretimle Türkiye’nin ithal ettiği bir ürünü artık ihraç edilir duruma getirdiklerini söyleyen Modelpan Genel Müdürü Sibel Hızlan, “Modelpan Manyezit Yapı Levhası, Türkiye’nin uzun yıllar ithal ettiği ve panel sektöründe inovatif olarak nitelendirebileceğimiz yenilikçi bir yapı paneli. Modelpan olarak panellerimizi tamamen yerli sermaye ve hammadde kullanımı ile üretiyoruz. Türk ekonomisine ve pazarına değer kazandıran yatırımla, artık ülkemizden de manyezit panel ihracatı yapılıyor” diye konuştu.

Modelpan olarak, yakın coğrafya ile başladıkları ihracat ağını genişlettiklerini belirten Hızlan, “Üstün özellikleri dünya genelinde kabul gören magnezyum oksit esaslı yapı levhası üretimimiz, Kütahya’da 70 dönüm arazi üzerine kurulu yaklaşık 8 bin metrekarelik modern üretim tesisimizde gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki bayi ağımız her geçen gün genişliyor. Amerika, Kanada, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine de ürünlerimizin satışlarına başladık. 20’den fazla pazara ihracat gerçekleştiriyoruz ve bu sayı hızlı bir şekilde artıyor” açıklamasını yaptı. Ayrıca, Amerika ve Avrupa gibi pazarlarda kalite sertifikalarının önem kazandığını ifade eden Hızlan, uluslararası kalite sertifikaları aldıklarını, iki yıldır yurt dışı fuarlarına katıldıklarını ve hedef pazarlarda tanıtıma önem verildiklerini dile getirdi. Ürünün yalıtım konusunda özellikle A1 sınıfı yanmaz bir malzeme olmasıyla dikkat çektiğini vurgulayan Hızlan, şunları aktardı:
“Modelpan Manyezit Yapı Levhaları birçok farklı özelliği ile farklı kullanım alanlarında ihtiyaçları karşılıyor. Yağışlı ve nemli bir ülkede suya dayanıklılık ve su geçirmezlik özelliği önem kazanırken, özellikle gelişmiş ülkelerde tamamen ekolojik olması özelliği sayesinde öncelikli tercih olabiliyor ya da A1 sınıfı yanmazlık özelliği sayesinde bu ihtiyaca yönelik kullanım öne çıkıyor. Yüksek ısı ve ses yalıtımı özelliklerinin yanı sıra su geçirmemesi ve neme dayanıklılığı ile dış cephelerde, iç duvarlarda, kaplamalarda, bölücü duvar sistemlerinde, asma tavanlarda  ve yükseltilmiş döşemeler gibi birçok yerde kullanım imkanına sahip. Tüketicilerimiz gittikçe bilinçleniyor ve akıllı, sağlıklı çözümler üzerinde duruyor. Bizim marka vaadimiz ve ürünümüz de bu doğrultuda ilerliyor. Ürünlerimiz yüzde 100 sağlıklı ve çevreci ürünler. Çünkü bütün hammaddelerimiz doğal hammaddelerdir. Tüketiciye sağlıklı bir çevre vadediyoruz. Ürünümüzün en önemli özelliklerinden biri de tamamen ekolojik bir malzeme olması. Dolayısıyla insan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmuyor. Modelpan hafifliği, montaj kolaylığı ve boyaya hazır yüzeyi ile işçilikten de çok büyük tasarruf sağlıyor. Dayanıklılığı, esnekliği, kolay kesilebilmesi, kolay vidalanabilmesi, hafifliği sayesinde ve kolay taşınabilmesi gibi özellikleriyle hem montaj kolaylığı sağlıyor hem de montaj sonrasında uzun ömürlü bir malzeme sunuyor. Yapı panelleri sınıfında en esnek malzemelerden bir tanesi olması ise hem darbelere dayanıklılık hem de kavisli dönüşlerde büyük uygulama kolaylığı sağlıyor.” 

Düz, ahşap, doğal taş deseni ve dekoratif sıva deseni olmak üzere dört çeşide sahip olan ürünün, dekoratif sıva desenini yakın zamanda ürün gamlarına eklediklerini kaydeden Hızlan, ürünleri çeşitlendirmeye önem verdiklerini, inovatif çalışmalara sürekli devam ettiklerini söyledi. Hızlan, “Farklı ebatlarda kesilmiş trim ürünlerimiz de devreye girdi. Müşteri memnuniyeti kapsamında müşterilerimizin beklentilerine uygun olarak panelimizi bir sistemin parçasını oluşturacak şekilde sistem çözümlerini de devreye aldık” diye konuştu.


“Yapı paneli sektörünün önünü açık”
Pazarın çok hızlı büyüyeceğini düşündüklerini ileten Hızlan, “Biz de bu pazarda önemli bir rol almak istiyoruz. Uzun vadede hedefimiz ise yurt içinde ve yurt dışında benzer kategorideki ürünler arasında en çok tercih edilen marka olmak. Yeni inşaatların, gelişen nüfus ile birlikte daha hızlı oluşturulması, montaj kolaylığı ve teknolojiye uygun yeni konstrüksiyon sistemlerinin gelenekselin yerini alması, yapı paneli sektörünün önünü açıyor. Ayrıca binalara fazla yük oluşturmaması ve yalıtım özellikleri içermesi açısından, yeni yönetmeliklere uygun yalıtım özellikli paneller daha da öne çıkacaktır. Panel sektörü dünyada da, Türkiye’de de çok geniş bir sektör. Çok farklı özellikte paneller var. Mekan içinde kullanılan panellerde her zaman yalıtım özellikleri aranmıyor. Bu panellerin kullanıldığı sistemler literatürde daha çok kuru duvar sistemleri olarak geçiyor. Bu kuru duvar sistemlerini de ele alırsanız, büyük bir pazarı var. Sadece Türkiye’de yıllık 12 milyar TL’lik panel kullanımı var. Magnezyum oksit esaslı yapı levhalarının dünya genelindeki hacmi ise 1 milyar dolara yakın. Tabii yeni bir ürün olduğu için bu hacmin katlanarak artacağını tahmin ediyoruz” dedi.