Ana Menü

Mobilya ihracatında hedef fiyat kilogram başına 7 dolar

Türkiye'nin 81 kentinde 36 bin mobilya üreticisi her kategoride ürün üretiyor ve üreticilerin 15 bini bunu dış pazara ihraç ediyor. Dünyaya ihraç edilen en pahalı Türk mobilyalar ise 5,37 dolarlık kilogram fiyatı ile Kocaeli’nden çıkıyor. Katma değeri yüksek mobilya ihracatında ikinci sırada 4,05 dolarlık kilogram fiyatı ile İstanbul, üçüncü sırayı ise 3,38 dolar ile Ankara yer alıyor.

Türkiye'nin 81 kentinde 36 bin üretici her kategoride ürün üretiyor ve 15 bini bunu dış pazara ihraç ediyor. Türkiye'nin kent bazında kilogram fiyatlarına baktığımızda illerin mobilya karakteristiğini de  gözlemlenebiliyor. Ortalama 2,98 dolar olan kilogram başı fiyatın üzerindeki illerde çeşitli faktörler katma değeri yukarı çekiyor. 

Örneğin; en yüksek katma değere sahip olan Kocaeli, mutfak mobilyasının üretim merkezlerinden biri olarak diğer illerden farklılaşıyor. İstanbul ise hem markalaşma düzeyi en yüksek firmalara ev sahipliği yapıyor hem de Türkiye'nin dört bir yanından firma ihracatlarını İstanbul üzerinden gerçekleştiriyor. İlk beşteki Ankara, İzmir, Hatay gibi diğer şehirlerde ise geleneksel el işçiliğinin de katkılarıyla oluşturulan klasik ve avangard modeller özellikle dünyada ve Orta Doğu-Körfez bölgesinde yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor.

“Ar-Ge destekli tasarımı odak notamıza almalıyız”

Türkiye’nin ikinci mobilya üretim üssü olan İnegöl’ün son yıllarda dünya pazarlarında ciddi bir atılım kaydettiğini söyleyen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sahip olduğu rekabetçi fiyat politikasının bu durumun ortaya çıkmasında kısmen etkili olduğunu kaydetti. Güleç, “Tasarım ve markayla desteklenmemiş rekabetçilik ise katma değerin düşmesine neden oluyor. Modüler mobilyanın merkezi Kayseri'yi ise ölçek ekonomisine geçmiş firmalarımızın fiyat üzerinden geliştirdiği rekabetçilikle tanımlayabiliyoruz. Her iki bölgemizde de dünyadaki rakiplerle boy ölçüşecek kalitede mobilya üretilse de tasarım ve markalaşma konusundaki eksiklikler bu iyi mobilyaları dünya pazarlarına düşük fiyatlara ihraç etmemize neden oluyor. 2023 yılında Türkiye, kilogram başı 7 dolar rakamını hedefliyor. Bu perspektiften bakıldığında tasarım ve markalaşma yolunda kat etmemiz gereken daha mesafe olduğunu da görebiliyoruz” dedi.

Kent başına kilogram fiyatları (2017 yılı) 

Kocaeli- 5,37 dolar

İstanbul- 4,05 dolar

Ankara- 3,38 dolar

İzmir- 3,28 dolar

Hatay- 2,98 dolar

Bursa- 2,79 dolar

Tekirdağ- 2,65 dolar

Gaziantep- 2,19 dolar

Kayseri- 1,96 dolar

Sakarya- 1,59 dolar