Ana Menü

Mithat Yenigün: Yatırım ortamını iyileştirecek yeni bir yol haritasına ihtiyacımız var

TMB Başkanı Mithat Yenigün, "Küresel ortamın son derece kırılgan olduğu böyle bir dönemde öngörülebilirliği yeniden güçlendirerek yatırım ortamını iyileştirecek yeni bir yol haritasına olan ihtiyacımız sürmektedir" dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yeni kabineye ilişkin açıklamada bulundu.

Yenigün, “Ülkemizin 16 Nisan 2017 tarihinde kabul ettiği Referandum sonrasında gerçekleştirilen 24 Haziran 2018 Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde ettiği yemin ile resmen başlamış ve yeni sistemin ilk kabinesi de açıklanmıştır.

Öncelikle TMB olarak yeni sistemin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor ve yeni kabine üyelerine görevlerinde üstün başarılar diliyoruz.

Son 15 yılda Türk müteahhitlik firmaları yurt içinde gerçekleştirilen büyük altyapı yatırım projelerinde önemli görevler üstlenmişler, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde büyük gelişme kaydetmişler ve bu ülkelerde yatırımcı olmuşlardır. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız liderliğinde, geçmiş hükümetlerin, bakanlarımızın ve değerli bürokratlarımızın yurt içi ve yurt dışı pazarlarımızı genişletmek, faaliyet alanlarımızı çeşitlendirmek ve sektörümüzün gelişmesi için göstermiş oldukları yakın ilgi ve desteğin başarılarımızda rolü çok büyük olmuştur.

Küresel ortamın son derece kırılgan olduğu böyle bir dönemde öngörülebilirliği yeniden güçlendirerek yatırım ortamını iyileştirecek yeni bir yol haritasına olan ihtiyacımız sürmektedir. Sürdürülebilir, sağlıklı ve üretime dayalı büyümenin yakalanabilmesi için kısa vadeli teşvik tedbirlerinin yanı sıra kalıcı ve uzun vadeli yapısal reformların gündeme alınmasını sabırsızlıkla beklemekteyiz. Böylece Türkiye’nin; dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alacağı, bu başarının ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ile insanımızın gelişmişlik düzeyi, mutluluk ve refahına yansıyacağı bir geleceğin inşası başlıca dileğimizdir” dedi.