Ana Menü

Milled Aydınlatma, ihracat için dış pazar araştırması yapıyor

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını söyleyen Maviay Enerji Aydınlatma Elektromekanik Yazılım Teknoloji İnşaat İthalat İhracat San. Tic. Ltd. Şti’nin Müdürü Yunus Tutan, aydınlatmanın ihtiyaç olduğu her alanda hizmet verdiklerini belirtti.

Maviay Enerji, ‘Milled’ markası ile Türkiye genelinde Led servis hizmeti sağlıyor. Firma her yıl stratejik olarak yüzde 50 oranında büyümeyi hedefliyor. Farklı illerde showroom açmayı planlayan Maviay Enerji, ihracat için de pazar araştırması yapıyor. ‘Milled’, yaklaşık iki yıldır belli ürün gruplarında online satışa da başladı.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını söyleyen Maviay Enerji Aydınlatma Elektromekanik Yazılım Teknoloji İnşaat İthalat İhracat San. Tic. Ltd. Şti’nin Müdürü Yunus Tutan, aydınlatmanın ihtiyaç olduğu her alanda hizmet verdiklerini belirtti. Tutan, “Şirketimizi 2013 yılında Kayseri’de kurduk. Aydınlatma sektöründe Maviay Enerji olarak ‘Milled’ markası ile hizmet veriyoruz. Led ampul, Led panellight, Led downlight, Led floresan, Led grillight, Led track light, Led projektör, Led sokak lambası, lineer aydınlatma modelleri gibi sıralayabileceğimiz geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Ürünlerimiz mobilya, ev, ofis, park-bahçe, fabrika gibi yerlerde kullanıyor. Buralara yönelik takım ürünlerimiz var. Ürünlerimizde estetik duruşa da önem veriyoruz. Müşteri talepleri doğrultusunda proje bazlı çalışıyoruz. Ağırlıklı ithal ettiğimiz ürünlerimizi regüle stok pozisyonlu kullanıcılara sunuyoruz. Stoklarımızı daima yeniliyoruz. Bunun yanı sıra bünyemizde butik ürünlerimiz de mevcut” dedi.

İç pazarda showroom oluşumuna başlayacak

Pazar paylarını genişletmek adına iç ve dış pazarda bir takım çalışmalar yapacaklarına değinen Tutan, “Direkt yurt dışı satışımız yok. Tedarikçisi olduğumuz firmalar kanalı ile ürünlerimizin yurt dışına satışını gerçekleştiriyoruz. Bu yıl için daha olumlu pazar beklentilerimiz var. İç pazarda bayimiz bulunmuyor. Sadece bizden alışveriş yapan 200’ün üstünde firma var. Bazı ulusal markaların da resmi tedarikçisi olarak ürün gönderiyoruz. İmzamızı taşıyan ürünler ile daha fazla kullanıcıyı tanıştırmak istiyoruz. Herkese hitap eden ürünlerimizden dolayı oldukça geniş bir müşteri portföyüne sahibiz. Farklı bölgelerde proje takip eden, perakende satış yapan firmaların tedarikçisi pozisyonundayız. Belli ürün gruplarında online satışımız başladı. Ayrıca iç pazarda showroom açarak pazar payımızı artırmak istiyoruz. Her yıl için stratejik büyüme hedefimizi yüzde 50 olarak öngörüyoruz. İhracat içinde yurt dışında pazar arayışına başladık” diye konuştu.

Aydınlatmanın başlı başına uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu söyleyen Tutan, “Firma olarak amaca uygun, güvenilir, uzun ömürlü Led tabanlı armatürleri sisteme dahil ediyoruz. İhtiyaçları doğru şekilde analiz ederek, teknik analiz raporları doğrultusunda en efektif ürün modellerimizin sunumunu amaçlıyoruz. Aydınlatmanın başlı başına uzmanlık gerektiren bir alan olduğuna inanıyoruz. Doğru ışık ve uygun tasarımlı ürünler yatırımcıya her zaman katkı sağlar” açıklamasında bulundu.

Yaptıkların işlerin aydınlatma sektöründe özel bir nitelik taşıdığını belirten Tutan, “Otel, AVM, mağazalar, endüstriyel alanlar, park-bahçe ve sokak aydınlatmalarına yönelik ürün gruplarımız mevcut. Bizim alanımız aydınlatma sektöründe özel bir nitelik taşıyor. Aydınlatma genel kavramının içinde özel denebilecek bir faaliyet alanımız var. Yaptığımız iş teknik aydınlatma diye tanımlanabilir. Bir projeye yönelik ürünler hazırlanırken, ürünlerin taşıması gereken çok yönlü özellikler var. Bunları göz önünde bulundurarak üretilen ürünler daha uzun ömürlü, daha verimli, daha kaliteli ışık ve nihayetinde yatırımcıya katkı ortaya çıkarıyor. Bir projeye yönelik ürünler hazırlanırken projenin teknik analizleri yapılır. Ne kadar ışığa ihtiyaç var, günlük kullanım kaç saat, aydınlatma açısı, çalışma ortamı gibi. Bunlar gibi daha birçok değişken göz önünde tutularak hazırlanan ürünler neticede proje yatırımcısına daha çok kazandırır ve verimlilik ortaya çıkar. Marketimizin büyümesi doğrultusunda üretim kapasitemizi her an artıma imkanımız var. Kullandığımız chiplerin aynı zamanda distribütörüyüz. Diğer bazı üretici firmalara COB (chip on board) Led tedariki yapıyoruz. İlgili olduğumuz ürünlerin gereksinimi olan iki teknolojik parça var. Driver (sürücü) ve Led. Yakın zamanda bu alanlarda yurtdışı partnerlerimizle Türkiye’de üretim yapmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor. Led armatürün durumunu, kullanılan komponentlerin kalitesi, görsel tasarımı ve ergonomisi belirler. İlke olarak bu bileşenleri en uygun şekilde bir araya getirmeye çalışıyoruz. Led teknolojisi ülkemizde yavaş yavaş yerini buluyor. Her geçen yıl tüketici bu konuda daha bilgili hale geliyor çünkü tecrübe ediyor. Yola çıktığımız ilk günden beri şeffaf bir satış politikası izledik neyin doğru-yanlış olduğunu gayretle anlatmaya çalıştık. Kaliteden ödün vermeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Kalitesiz ve kısa ömürlü ürünlerin piyasada olmasından rahatsızlık duyduklarını belirten Tutan, “Kalitesi düşük, kısa ömürlü ve kirli ışık yayan ürünler piyasada çok fazla. Özellikle fiyatların düşük olması sebebi ile çok fazla talep görüyor. Led tabanlı armatürlerin tasarruflu olmasının yanı sıra uzun ömürlü olması gerekiyor. Led armatürlerde kullanılan Ledlerde (CRI) renksel geri verim değeri çok önemli. Müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek için sürekli çalışıyoruz. Her alanda kaliteyi en cazip koşullarda tüketiciye sunma gayretindeyiz” dedi.