Ana Menü

Mesut Sancak: Faizlerin yüzde 0.99’a düşmesi sektörü çok olumlu etkileyecek

Folkart Yönetim Başkanı Mesut Sancak, konut kredisinde müjdenin geldiğini belirterek, “Faizlerin yüzde 0.99’a düşmesi sektörü çok olumlu etkileyecek” dedi.

Konut kredisinde tüketiciler tarafından beklenen müjdeli haber geldi. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz gün yaptığı toplantıda aldığı faiz oranlarının düşürülmesine yönelik karar sonrasında bankalardan faiz düşürülmesiyle ilgili kararlar art arda gelmeye başladı. Ziraat Bankası, konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çektiğini (0.99) kamuoyuna duyurdu. Ziraat Bankası 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli konut kredisi faizini, yüzde 0,99 olarak belirledi. Ayrıca yine aynı banka, tüketici kredi faizini de 60 ay vadede yüzde 1,59 olarak belirledi. Farklı bankalar da faiz düşürme kararlarını kamuoyuna duyurdu. 

“Ekonomi için olumlu”

İtibar Enstitüsü tarafından ‘güven endeksli’ yapılan somut araştırmalarda, kendi sektöründe Türkiye’nin itibarlı firmaları arasında gösterilen Folkart Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak; Merkez Bankası’nın aldığı yeni kararın faizlerde düşüş trendini yarattığını, bu durumun hem yapı sektörünü, hem de Türkiye ekonomisini çok olumlu etkileyeceğini belirtti. Sancak, bankacılık sistemi güçlü Türkiye’nin, ekonomide yeni bir reform sürecinde olduğunu gözlemlediklerini vurguladı. 

“İşaret fişeği”

Bünyesinde 3 bin kişilik istihdam sağlayan; ilaç üretimi, elektrik motorları üretimi, madencilik alanlarında Pharmactive, Volt Motor, LivaKrom markaları ile birlikte faaliyet gösteren Saya Grup’un parçası olan; Türkiye’nin güvenli markaları arasında değerlendirilen Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, olumlu haberlerin zincirleme artacağına olan inançlarını dile getirdi.

Mesut Sancak, Türkiye’ye mayıs ayından itibaren 10 milyar dolardan fazla yabancı yatırımcı girişine dikkat çekerek; bu durumun geçici durgunluk süreci yaşayan ekonomimiz için olumlu bir işaret fişeği olduğunu vurguladı. 

“Büyüme gerçekleşecek”

Bu olumlu gidişin, Türkiye ekonomisine de yılsonuna kadar bir büyüme olarak yansıyacağını belirten Sancak, “Özellikle faiz düşüşü yaşayan konut sektörü için bu çok güzel bir tablo. Faiz düşürülmesi kararından sonra, hem de çok kısa bir süre içinde müşterilerimizden çok olumlu tepkiler aldık. Bu tablonun yılsonunda pozitif büyüme de getireceğine inanıyoruz.” dedi. 

“Toparlanma süreci”

Sancak, faizlerin aşağı yönlü düşüş trendi içine girmesinin; özellikle politik belirsizliklerin de geride kalmasıyla bütünleşerek, büyümeye yönelik adımlarla birlikte; Türkiye için pozitif bir ortam açacağını, ekonominin toparlanma sürecine girdiğini bildirdi. Şu anda konut fiyatlarının dipte olduğunu vurgulayan, bu nedenle konut alımı için en uygun dönem olduğunu belirten Sancak, önümüzdeki aylarda konut fiyatlarında yeniden yükselme gerçekleşeceğini söyledi.