Ana Menü

Mega projeler, Kocaeli’nin çehresini değiştiriyor

Kocaeli ve Türkiye’deki inşaat sektörüyle ilgili sayısal veriler incelendiğinde; Türk inşaat sektörü artık dünyada bir marka haline gelmiştir. İnşaat sadece bir sektör değil bir anda 100 sektörü olumlu yönde etkileyen işlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sabiha TOPRAK

Kocaeli Bölge Temsilcisi

Kuzey Marmara Oto Yolu, Kocaeli’nin çehresini ciddi ölçüde değiştirdi. Çünkü inşaat sektörü, üretim ve istihdam dahil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkiliyor. Ekonomik performans ve inşaat sektörü arasındaki etkileşim, büyüme rakamlarına yansıyor. Küresel ticaret ve finans piyasalarında yaşanan gelişmelerle dünya ekonomisi 2017’de bir önceki yıla göre daha iyi bir performans sergiledi.

Ekonominin 2018’deki seyrinin nasıl olacağı bir yana dursun, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüyen Türkiye olarak yapmamız gereken daha rekabetçi olmak, yeni teknoloji devrimini yakalamak, özgün ekonomi politikalarıyla dışarıya açılmak, büyümeyi ihracat ve sanayi ile yukarıda tutmak, istihdam yanlısı kalkınmayı öne çıkarmak olmalıdır.

Kocaeli ili şehirleşme oranı, toplam istihdam oranı bakımından Türkiye ortalamalarının üstünde. Kocaeli, İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük sanayi metropolü olup, Türk imalat sanayi ve ticaret üretimine önemli katkı sağlıyor ve bu özelliğini de son 21 yıldır koruyor. Ülke kalkınması için önemli olan sektörlerden bir tanesi de inşaat sektörü. Kocaeli ve Türkiye’deki inşaat sektörüyle ilgili sayısal veriler incelendiğinde; Türk inşaat sektörü artık dünyada bir marka haline gelmiştir. İnşaat sadece bir sektör değil bir anda 100 sektörü olumlu yönde etkileyen işlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Türkiye’de istihdam edilen her bin kişiden 91’i inşaat alanında çalışmaktadır. Her bin iş yerinden 76’sı inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 2015 yılında Kocaeli’nde 6 bin 687 müteahhitlik firması faaliyet göstermiş ve 59 bin 341 kişi sektörde sigortalı olarak istihdam edilmiştir. Ayrıca 2015 yılında 17 bin 395 konut satışı gerçekleşmiştir.

Bu veriler, inşaat sektörünün birçok sektörü etkilediğini ve doğrudan istihdama pozitif etki sağladığını açıkça gösteriyor. Bunların faaliyeti sonucunda sektörde 65 bine yakın kişi sigortalı olarak istihdam edildi. Son yıllarda nitelikli konut yapımı, yeni konutlaşma, buna ilişkin talebi Kocaeli’nin satın alması nedeniyle güzel bir yaşam merkezi konumuna doğru gidiyor. Genel ekonomik performans ve inşaat sektörü arasındaki etkileşim, büyüme rakamlarında da gözlemleniyor.

Geçen sene ‘Kocaeli İnşaat Dünyası’ ekimizi hazırlarken birçok proje inşaat halindeydi oysa şimdi baktığımız zaman Kuzey Marmara Otoyolu, kısmen açıldı. Kuzey Marmara Otoyolu’nun önemi herkesçe malumdur ki Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na transit geçişi sağlıyor. Otoyol beş projesi kapsamında İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu’nu bağlayan, orta açıklığı bin 550 metre ve toplam uzunluğu 2 bin 682 metre olan Osmangazi Köprüsü hayata geçti. Böylece hem günümüzde yaşanan hem de gelecekte 100 yıl içerisinde yaşanacak kent içi ulaşımdaki muhtemel sorunların çözümlenmesi amacı ile ana ulaşım planı hayata geçirildi.

2012 yılında Gebze Muallimköy’de 3 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen Bilişim Vadisi Teknoloji Geliştirme Bölgesi tamamlandı. İnşaatları devam eden ulusal çaptaki projelerin tamamlanması Kocaeli’nin çehresini ciddi ölçüde değiştirdi, çünkü inşaat sektörü üretim ve istihdam dahil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkiliyor. Kocaeli, bu büyük gelişme ve kalkınma için çok önemli ve belirleyici bir şehir. Dinamikleri, kapasitesi, sahip olduğu birikimleriyle Türkiye’nin gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkılar sağlıyor.

Günümüzde inşaatın, yalnızca çevrenin inşa edilmesini değil, bakım, onarım ve işletilmesine katkıda bulunan faaliyetlerin tümünü içerecek şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. İnşaat üretimi artık yalnızca yapının üretimi olarak algılanmıyor; çevreyle dost, sosyal sorumluluk taşıyan, sosyal yaşama, toplumsal yapıya doğrudan etki eden, saydam ve sürdürülebilir üretim anlamına da geliyor. Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan Türkiye inşaat sektörü, yüzlerce meslek dalını ilgilendirmesi nedeniyle en çok önem arz eden sektörlerin başında geliyor.

Kocaeli gibi sanayinin başkenti olma özelliği gösteren bir kent için de inşaat sektörünün önemi bir o kadar büyük, çünkü üretim yapabilmek için üretim yeri gerekiyor. Burada da inşaat sektörüne görev düşüyor.