Ana Menü

Medeni Kahraman: Akıllı bina teknolojileri lüks segmentte sınırları zorluyor

Akıllı bina otomasyonu ile yaşam alanlarında teknoloji entegrasyonu sağlayan Hager I Berker, KNX sistemi ile lüks segmentte kişisel konfora yönelik çözümler ile sınırları zorluyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Akıllı bina otomasyonu ile yaşam alanlarında teknoloji entegrasyonu sağlayan Hager I Berker, KNX sistemi ile lüks segmentte kişisel konfora yönelik çözümler ile sınırları zorluyor. Rezidans, villa, AVM, otel ve konutlara özel akıllı bina sistemleri ile teknolojiyi yaşam alanlarına entegre eden Hager I Berker, KNX sistemi vasıtasıyla lüks segmentte konfor ayrıcalıklarını maksimuma taşıyor. İklimlendirmeden aydınlatmaya kadar tüm fonksiyonları akıllı telefonlar ve tabletlerle entegre hale getiren sistem, bir dokunuşla nöbetçi eczaneye ulaşmaktan taksi çağırmaya kadar farklı concierge hizmetleri ve modüllerle genişletilebiliyor.

 

Konfor ve teknolojinin buluşması

KNX sistemi dahilinde Interra touch paneller üzerinden aydınlatmadan perde & panjur kontrolüne, yerden ısıtmadan concierge hizmetlerine kadar bütün kontrollere ulaşılabiliyor. Sistem aynı zamanda su baskını, gaz kaçağı ve yangına karşı dedektörlerle denetim yaparak olası bir olumsuzlukta site yönetimine ve daire sahibine bilgi verip hızlıca teknik müdahale yönlendirebiliyor. Yatak başlarında ve banyolarda bulunan panik butonları olumsuz bir durum olduğunda site yönetimi ile iletişime geçilmesine olanak sağlıyor. Tüm kontroller ve değişiklikler, QR kod sayesinde çok kısa sürede akıllı telefon ve tabletlere entegre edilebiliyor.

 

İleri teknoloji ile donatılan projelerde Hager I Berker imzası

Dünya çapında 136 ülkede premium segmentte rezidans, konut, otel ve kurumsal projelerine imzasını atan Hager I Berker, Türkiye pazarında kısa sürede KNX otomasyon satışında dünyada ilk beşte yer almayı başardı. Hayatı kolaylaştıran ve yaşama konfor katan çözümleriyle fark yaratan marka, özellikle KNX sistem satışı ve otomasyon çözümleri ile büyüme hızında 95 ülke arasında Türkiye ofisiyle iki yıl üst üste grup içi liderliği yakaladı. Güçlü servis altyapısı, lokal yapılanması, zengin ürün gamı ve projeye özel geliştirdiği sistemlerle büyümesini hızla sürdüren Hager I Berker, özellikle ileri teknoloji ile donatılan projelerde özel çözümleri ile farklılaşıyor.

Hager Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, Türkiye pazarında hızla gösterdikleri büyümeyi ve lüks segmentte akıllı bina teknolojilerinin geldiği noktayı anlattı. Kahraman, “Günden güne hızlı bir büyüme grafiği gösteren Türkiye inşaat sektöründe teknoloji ile entegre, sürdürülebilir, enerji tasarrufuna önem veren nitelikli projeler ön plana çıkıyor. Rekabette önemli bir artı değer yaratan akılı ev otomasyonu kullanıcıların da aradığı bir özellik olarak öne çıkmaya başladı. Biz bu noktada geliştirdiğimiz inovatif ürünlerimiz, ilerici çözümlerimiz, teknik altyapımız ve lokal servislerimizle Türkiye’de önemli bir pazar payına sahibiz. Geçtiğimiz yıllarda lüks olarak görülen akıllı bina teknolojilerinin bugün gereklilik haline gelmesi, sektör açısından önemli bir noktada olduğumuzu gösteriyor. KNX olarak adlandırdığımız akıllı bina sistemleri AVM, otel gibi ticari segmentin yanı sıra konut pazarında da lüks olmaktan çıkıp günlük yaşamın içinde daha çok yer buluyor. Aynı zamanda kişiselleştirilebilen bu sistemle kişi kendi senaryolarını oluşturarak ihtiyaçları doğrultusunda yaşam kurgusunu şekillendirebiliyor. Ucu açık olarak sürekli geliştirilebilen sistemin enerji yönetiminden zaman tasarrufuna, uzaktan kontrol ile sağlanan güvenlik çözümlerinden eğlence sistemlerine kadar konforlu bir yaşam sunan birçok avantajı var. Özellikle konut sektörüne özel sonsuz çözümlerimizle projelerde geliştirici paydaş oluyoruz. Çözüm ortağı olduğumuz birçok projenin ikinci üçüncü projesinde de tercih ediliyoruz. Burada bizi ayrıcalıklı kılan en önemli kavram uzman mühendis ekibimizle know-how desteği vererek projeye özel şartnameler oluşturmamız. KNX sisteminde uzmanlaşmış ve ana işi olarak bu sistemi kullanan tek firmayız. Sistem dahilinde geliştirdiğimiz ara yüzler ile elektrik üzerine her şeyi tek bir cihaz üzerinde toplayarak konfor, kontrol ve enerji yönetimini en üst düzeyde kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

KNX teknolojisinde konfor ve fonksiyonelliğin sınırı yok

Hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra enerji tasarrufu sağlayabilen KNX sisteminin ilk temsilcilerinden olan Hager I Berker, teknolojiyi maksimumda kullanan modülleri ile akıllı bina sektöründe çığır açıyor.

Bugün tüm firmalarda uluslararası standart haline gelen KNX sistemi, kullanıcıların ihtiyaç duydukları modüllere göre sürekli geliştirilebiliyor. Sistem; daireler arası görüntülü & sesli görüşme, yönetim duyurularını anında takip, teknik, taksi, vale, kuaför, temizlikçi gibi hizmetlere hızlı ulaşım, aydınlatma, dim, perde-panjur, iklimlendirme ve müzik sistemi kontrolü, önceden ayarlanan ‘hoş geldin’ ve ‘güle güle’ senaryoları gibi hizmetleri barındırabiliyor. Müşteri talebine göre farklı senaryolar da geliştirilebilmesinin yanı sıra sinema, tatil, misafir, gece modu vb. özel durum senaryoları da eklenebiliyor. Tüm bu hizmetler evden uzaktayken de akıllı telefon ve bilgisayarlardan takip edilebiliyor.