Ana Menü

Mar Yapı, Sefaköy’de yeni bir projeye start verecek

Yenilikçi anlayışıyla sektörün ve yatırımcıların ilgisini çeken dinamik gayrimenkul geliştirme firmalarından Mar Yapı; önümüzdeki donemde İstanbul’un prim yapan bölgelerinden Sefaköy’de akademik rezidans konseptinde G Hub isimli projeye başlayacak.

Hüseyin SÖNMEZ

Yenilikçi anlayışıyla sektörün ve yatırımcıların ilgisini çeken dinamik gayrimenkul geliştirme firmalarından Mar Yapı; önümüzdeki donemde İstanbul’un prim yapan bölgelerinden Sefaköy’de akademik rezidans konseptinde G Hub isimli projeye başlayacak.

Mar Yapı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Robert Varon, Türkiye’de geliştirdiği yenilikçi ve nitelikli projeleriyle tanınan Mar Yapı’nın 11 yılda Güneşli Konutları, Divan Residens at G Plus, G Marin Managed by Divan, G Yoo Inspired by Starck, Divan Residence at G Tower, G Rotana ve Bodrum projelerine imza attığını söyledi. Güneşli Basın Ekspres bolgesinde hayata geçirdikleri projelerde otelcilik sektöründe dünyanın önde gelen gruplarından Divan, Wanda ve Rotana ile stratejik iş birliği yaptıklarına dikkat çeken Varon, projelerine yatırım yapanlara otel konforunda hizmet ve yüksek kazanç sunacaklarını ifade etti.

Varon, hedef kitlelerinin büyük bir bölümünü genç yatırımcıların oluşturduğunun altını çizerek, “Genç yatırımcılara güvenli bir liman oluşturmak ve yatırımlarını daha iyi korumak istiyoruz. Gayrimenkul yatırımlarında 35-40 yıla varan geri dönüş sürelerini 15-17 yıla kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Bu ancak gelir getiren mülklerle mümkün. Geri donuş surelerini iş birliği yaptığımız firmalarla düşüreceğiz” dedi.

İstanbul dışında Bodrum Yalıkakavak’ta butik bir projelerinin devam ettiğini kaydeden Varon, 10 villa ve 32 adet rezidanstan oluşacak projenin satışına yakında başlayacaklarını belirtti. Varon, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

 

- Firmanızın hikayesini anlatır mısınız?

VARON: 2006 yılında kurulan Mar Yapı, kısa sürede Türkiye’nin yenilikçi gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri haline gelmiştir. Gayrimenkul geliştirme dışında da aktif iştirakleri bulunan Mar Yapı enerji, bilişim teknolojileri, otelcilik ve hizmet sektörlerinde etkindir. Mar Yapı’nın mükemmeli hedefleyen bir anlayışla imza attığı öncü gayrimenkul projeleri; Cityscape, WAF, MIPIM Architectural Review gibi uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Çevreye duyarlı, modern anlayışıyla erişilebilir lüksü yatırımcılarına sunan Mar Yapı; Güneşli Konutları, Divan Residence at G Plus, G Marin Managed by Divan, G Yoo Inspired by Starck, Divan Residence at G Tower ve G Rotana projelerine imza atarak modern mimarinin şık, işlevsel ve seçkin örneklerini sergilemiştir. Uluslararası iş birlikleriyle kalitesini tescilleyen, yüksek getiri ve kazançlı yatırım sunan Mar Yapı, bölgesine ve yatırımcısına değer katan yeni projeler geliştirmeye devam etmektedir.

 

- Mar Yapı'yı sektörde farklı kılan özellikleri neler?

VARON: Mar Yapı olarak 11 yılda çok şeyi sığdırdık. Sektörde yenilikçi bir firma olarak tanınıyoruz. En büyük özelliğimiz ise, yurt dışında görülen modelleri ülkemizde başarılı bir şeklide hayata geçirmek oldu. Yabancı ortaklıklarla birlikte yerli güçlü ortaklarımızla birçok projeye imza atmayı hedefliyoruz. Genelde karma projelere imza attık. Karma projelerde farklı uygulamaları devreye aldık. Markalı konut projelerinde, “gerçek markalı konut” projelerini hayata geçirdik. Bunu da yaparken hizmetin ve verilen katma değerin gerçekten arka tarafında anlamın olmasına özen gösterdik. Ülkemizde rezidans kavramının içi boşaltıldı. Gerçek anlamda rezidans kavramı anlamını bizimle buldu.

 

- Yaşamın başladığı G yoo Inspired by Starck projesinin yüzde kaçı satıldı?

VARON: 2014’un Kasım ayında temelleri atılan 321 daireden oluşan G yoo Inspired by Starck projesinde teslimlere başlanıldı. Projenin yüzde 80’inin üzerinde bir satışı gerçekleştirildi. Şu anda yüzde 35’inin teslimleri yapıldı. Günde altı daire taşınıyor. Kısa surede teslimleri bitiririz. 40’a yakın daire kaldı. Satışlar devam ediyor. Özellikle Orta Doğulu yatırımcılara çok ciddi satışlar yapıyoruz. Mar Yapı’nın marka algısı yurt dışında gerçekten karşılığını buldu. Projenin yüzde 30’u yabancılara satıldı. Projedeki daire tipleri 1+1 ve 2+1’den oluşmaktadır. 4 bin 500 TL’den satışa çıkan dairelerin metrekaresi şu anda 8 bin TL civarında.

 

- Devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

VARON: Divan Grup ile birlikte İstanbul’un yükselen lokasyonu Güneşli’de Divan Residence at G Tower projesine imza atıyoruz. Projede, 432 rezidans var. Kaba inşaatı bitmek üzere olan projeyi 2018 yılının sonunda teslim edeceğiz. Son olarak, Bodrum Yalıkakavak’ta butik bir projemiz tüm hızıyla devam etmektedir. Dazlaktepe’de 24 bin metrekarelik alan üzerinde 10 villa ve 32 adet rezidanstan oluşacak projenin kaba inşaatı bitti. İnanılmaz bir manzaraya sahip. Satışlarına başlamadık. Ortaklık imkanları da doğdu. Karar verme sürecindeyiz. Körfez bölgesinin en önemli otelcilik markası Rotana ile bir ortaklık yaptık. Rotana hem Türkiye’ye hem Mar Yapı’ya inandı ve dünyada ilk kez bir otel projesinde sadece işletmeci olarak değil aynı zamanda yatırımcı olarak yer aldı. Rotana, projenin yüzde 40’ına ortak oldu. G Rotana; 152 odalı bir otel ve 17 katta 1+1 ve 2+1 tiplerinde 153 adet 5 yıldızlı rezidanstan oluşuyor. Rezidanslarımızı satın alanlar arzu ederlerse ‘otel konforunda bir yaşam’ı seçebilecekler veya Rotana’nın farklı ülkelerde de kullanılan başarılı bir havuz sistemi olan ‘Otel Apartmanları’na dahil olabilecekler. Yatırımcılarımız, tapusunu aldıkları rezidans daireleri isterlerse Rotana’ya kiraya veriyorlar. Yatırımcılar, yıllık dolar bazında yüzde 8,2’den başlayan oranlarda gelir elde edecekler. Rotana, üç yıllık bir garanti veriyor. Bu sistem Erst&Young tarafından denetlenecek. Son olarak bu yıl içerisinde Çinli Wanda Group ile Stratejik iş birliği anlaşması imzaladık. Wanda Group bu anlaşma ile teknolojiden turizme, finanstan gayrimenkule kadar geniş faaliyet alanlarındaki yatırımlarında Türkiye’de Mar Yapı’yı stratejik ortak olarak konumluyor. İş birliğinin ilk adımı Wanda’nın ilk yurt dışı otelini İstanbul’da açması olacak. Wanda Group, şu anda Cin’de 17 Wanda Vista oteli işletiyor ve beş yıl içinde Cin dışında altı yeni Wanda Vista oteli açmayı planlıyor. Wanda Vista İstanbul, Wanda Hotels&Resort’un global pazarlardaki ilk markası olacak ve İstanbul’u dünyanın diğer birinci sınıf şehirleri Chicago, Los Angeles, London, Sydney ve Gold Coast izleyecek. Wanda ile performans garantili bir ortaklığımız var. 20 senelik anlaşmamızda bize belli bir performansı garanti ediyorlar. O performansı sağlayamazlarsa aradaki farkı bize kendileri ödeyecekler. Bu otelcilik sektöründe az olan bir model. Yatırımcı için de büyük bir avantaj. Bu proje ile 150 milyon dolarlık bir değer oluşturuyoruz. 2018 yılının sonunda da projeyi teslim etmeyi planlıyoruz.

 

- Yeni projeleriniz neler olacak?

VARON: Önümüzdeki donemde Sefaköy’de akademik rezidans konseptinde G Hub isimli projeye start vereceğiz. Alt katlarında bir yaşam alanı diğer kısımlarında ise akademik rezidans ve ofisler olmasını planlıyoruz.

 

- Kentsel donuşum projeleriyle ilgileniyor musunuz?

VARON: Mar Yapı olarak Güneşli’deki sanayi bölgelerini dönüştürüyoruz. İstanbul bir deprem bölgesi ve bunu göz ardı edemeyiz. Bir an önce yenilenmesi şart. İstanbul’da kentsel donuşum kolay bir şey değil. Farklı bölgelerden kentsel dönüşüm projeleri için teklifler geliyor. İnceliyoruz.

 

- Hedef kitleniz kimler?

VARON: Hedef kitlemizin çoğunluğu genç yatırımcılar. Genç yatırımcılara güvenli bir liman oluşturmak ve yatırımlarını daha iyi korumak istiyoruz. Gayrimenkul yatırımlarında

35-40 yıla varan geri donuş surelerini 15-17 yıla kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Bu ancak gelir getiren mülklerle mümkün. Geri dönüş sürelerini iş birliği yaptığımız firmalarla düşüreceğiz.

- Basın Ekspres bölgesini değerlendirir misiniz?

VARON: Güneşli bölgesindeki ilk projemiz 305 üniteden oluşan Güneşli Konutları’dır. Projeye başladığımızda burada kimse yoktu. Bizi de yadırgıyorlardı. Bu bölgede böyle bir projenin karşılığını bulmayacağını söylemişlerdi. Çok başarılı oldu. Bölge gelişmeye acık ve önemli bir aks. Atatürk Havalimanı’nın getirdiği büyük avantajlar, 3’üncü Havalimanı’na giden yolun önemli bir kısmını Basın Ekspres oluşturuyor. Burası Maslak, Ataşehir aksı olmaya doğru ilerliyor. Metronun 2019 yılında açılması bekleniyor. Metro ile bölgenin en büyük sıkıntısı ortadan kalkacak. Değerini ise daha da artıracak. Burası yakında bir otel vadisi olacak.

- Gayrimenkul sektörünün yakın zamanını ve geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?

VARON: Faiz oranları sektörümüzde önemli bir baskı oluşturuyor. Biz ve sektör oyuncuları kampanyalarla faiz oranlarını aşağıya çekecek aksiyonlarda bulunuyoruz. Bu tür kampanyalar sektöre önemli şeyler katıyor fakat yapısal reformlara ihtiyaç var. Denizli, Bursa, Ankara, İzmir gibi illerde markalı konut projesi sayısında artış yaşanıyor. Doğru lokasyonda hayata geçirilen doğru projeler satış ile ilgili hiçbir sorun yaşamıyor