Ana Menü

Kuryap İnşaat, başarılı projeleriyle adından söz ettiriyor

İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin köklü firmalarının inşaat yatırımlarında çözüm ortağı durumunda olan Kuryap İnşaat, ayrıca rezidans ve lüks villalar yapıp satıyor. Kuryap İnşaat’ın kardeş kuruluşları olan Depaş ve Betoya ise prefabrik konusunda proje, imalat ve montaj hizmetleri verirken, BMD Turizm ise İzmir ve Çeşme’de üç otel işletiyor.

İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin köklü firmalarının inşaat yatırımlarında çözüm ortağı durumunda olan Kuryap İnşaat, ayrıca rezidans ve lüks villalar yapıp satıyor. Kuryap İnşaat’ın kardeş kuruluşları olan Depaş ve Betoya ise prefabrik konusunda proje, imalat ve montaj hizmetleri verirken, BMD Turizm ise İzmir ve Çeşme’de üç otel işletiyor.

Kuryap İnşaat’ın temellerinin 1988’de atıldığını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, “İzmir merkezli bu firmamız taahhüt işleri yanında dönem dönem yap-sat işleri yapıyor. Denizli Sarayköy merkezli Depaş Prefabrik, 1995’te bu bölgenin ilk prefabrik tesisi olarak hizmete başladı. Yarım asırlık bir tecrübeye sahip bölgenin en büyük prefabrik tesisi olan Manisa Turgutlu’daki Betoya Prefabrik ise 2005 yılında bünyemize katıldı” dedi.

Kuryap’ın son dönemde daha çok Çeşme’de gayrimenkul geliştirme işleri yaptığını ifade eden Dönmez, “Son dört yılda bu bölgede otel, villa ve rezidanslar ürettik. Otel ve rezidanslardan oluşan Casa De Playa’da 90 odalı bir otelin yanında 36 tane rezidans bulunuyor. Alaçatı’da 10 tane taş ev ve bir taş otel, Mamurbaba’da 14 villa yaptık. İzmir ve Ege’nin diğer kentlerinde ise daha çok taahhüt işleri yapıyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki İnter Abrasiv’in tesisini ve The Fortyfive Business Hotel’i yaptık. Vestel Beyaz Eşya’nın 65 bin metrekarelik fabrikasının ve Tirsan Kardan’ın yeni tesisinin yapımı sürüyor. Turgutlu ve Salihli’de yolun dal-çık kısmını yapıyoruz. Prefabrik olarak fabrikalar, köprü kirişleri, stadyum tribünleri yapıyoruz” diye konuştu.

Prefabrikte anahtar teslim projeleri hayata geçirmenin yanında diğer taahhüt firmalarına prekast tedariki de yaptıklarını vurgulayan Dönmez, “İzmir’de Adnan Kahveci Kavşağı, Gaziemir yolu dal-çıkları, havalimanındaki viyadüklerinin, Jantsa, Pekpan, Kipaş, Ermaş (Coante), Royal Tobacco, İnci Holding, Dönmez Debriyaj, Mumcular, Betek Boya, LM gibi sektörlerinin en önemli firmalarının prekastlarını yaptık. Uçan yolun yeni kısmına teklif verdik. Göztepe ve Alsancak statlarının prekastlarıyla ilgili görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Depaş ve Betoya’nın toplamda bölgenin en büyük prekast tedarikçisi olduğunu söyleyen Dönmez, “Günlük üretimimiz 200 metreküpü buluyor. 2017’de 50 bin metreküpü aştık. 2018 için teklif trafiğimiz oldukça iyi. Hedefimiz üretimi yüzde 10 artırmak. 30 bin metrekare ve üzeri tesislerde çok iddialıyız. İşimizin uzmanıyız. Kalite ve kapasite olarak iddialıyız. Rakiplerimizden daha büyük, daha donanımlı ve daha fazla ürün çeşidi yapabilecek tesislere sahibiz. Stok alanımız büyük. İş büyük olunca rekabet gücümüz artıyor. 5-7 bin metrekarelik işlerde daha yoğun bir rekabet var” diye konuştu.

“2017 ciromuz 120 milyon TL”

2017’de işlerinin çok yoğun olduğunu ancak özellikle metal malzeme fiyatlarındaki artışlardan dolayı karlılığın azaldığını anlatan Dönmez, “Grup olarak 2017’de 120 milyon TL dolayında ciro gerçekleştirdik. Enflasyonun üzerinde büyümeyi başardık ama karlılık yoktu. Grup olarak toplam bin kişinin üzerinde istihdam sağlıyoruz. Turizm tesislerimizde 60-70 kişi, Denizli’deki tesisimizde 150, Turgutlu’daki tesisimizde 300’e yakın kişi çalışıyor. Taahhüt işlerimizde ise taşeronlarımızla birlikte şantiyelerde 500 dolayında kişiye iş sağlıyoruz” dedi.

Turizm sektörüne dört yıl önce girdiklerini söyleyen Dönmez, “İzmir’deki Walk In bir şehir oteli. Çeşme’de Alaçatı ve Dalyan’dakiler ise turistik tesisler. Çeşme’de yürüttüğümüz projelerin bünyesinde oteller de vardı. Rezidansları ve villaları sattık, otellere istediğimiz gibi bir teklif gelmeyince kendimiz işletmeye karar verdik. Yani bir anlamda otelcilik için kendiliğinden fiili bir durum oluştu. Fakat bu çok talihsiz bir döneme denk geldi. Türkiye’de turizm sektörünün en sönük olduğu yılları yaşadık. Bu nedenle beklentilerimizin gerisinde kaldık. Umarım 2018 yazı bütün bunları unutturur” diye konuştu.