Ana Menü

Konutta yeni kampanya dönemi başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni konut kampanyasının detaylarını açıkladı. 29 Ağustos-31 Ekim döneminde ev alacaklar yüzde 10 indirimden faydalanacak. Ayrıca yüzde 10 peşinatı dövizle yatırına ise kur garantisi verilecek.

Hüseyin SÖNMEZ 

Gayrimenkul sektöründe stokların eritilmesi ve vatandaşın ev sahibi olabilmesi için yeni bir kampanya başlatıldı. Konutta yeni kampanyanın detayları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. "Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla hayata geçirilen kampanya ile ilgili Kurum, şunları söyledi: “Minimum yüzde 10 peşinat alınacak. Bu peşinatla alakalı, dövizde veya altında yatırımını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu. Altını ve dövizini bugünkü kurdan neyse bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki döviz ve altına artış geldi, bu artış kadar daire fiyatından bedel düşülecek. Dolayısıyla hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Sektörümüz daha önce olduğu gibi bugün de farklı bir kampanya ile bir fedakarlık örneği gösteriyor. Vatandaşların da gayrimenkulün gerçekten ülkemizde her zaman değerlendiğini ki bu fedakarlıkla kazanmama ihtimallerinin olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla artık hem ekonomiye bir değer anlamında hem sektöre hem de alıcıların kazanması anlamında çok önemli bir kampanya."

Toplantıda konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, Emlak Konut olarak 33 projede toplam yaklaşık 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle kampanyaya katıldıklarını aktardı. 29 Ağustos-31 Ekim'de geçerli olacak Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyasına birçok şirket çok sayıda projeleriyle dahil oldu. Emlak Konut GYO da kampanyaya 33 projede 12 bin bağımsız bölümle katıldı. Emlak Konut'un kampanyaya dahil olan projeleri şu şekilde:

Adım İstanbul, Avangart İstanbul, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3, İdealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat Bakırköy, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ Konakları ve Yeniköy Konakları. İnşaat sektörünün aktörleri, Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyasını DÜNYA İnşaat Dergisi’ne değerlendirdiler.

 

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım:

“2018’i ‘kar değil ar yılı’ olarak görüyoruz”

“Tarihimizi ve yakın geçmişimizi şöyle bir gözden geçirsek; ‘birlikten güç doğar’ cümlesinin ne kadar doğru bir özdeyiş olduğunu görürüz. Türkiye bugüne kadar birçok kez ekonomik ve siyasi abluka altına alındı. Ancak hepsini alnını akıyla atlattı. Çünkü her seferinde tüm Türkiye el ve güç birliği yaptı. Her kişi, her kurum elini taşın altına koydu. ‘Ben’ öznesi yerine ‘biz’ demesini bildi. Bugün olduğu gibi; Türkiye üzerine kurulan her oyunda, her baskıda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumları, kendisinden beklenen bilgi ve cesaretle görevini yerine getirmek için kolları sıvadı. İnsanları ve kurumları bir araya getirerek, güçlü bir sinerji yarattı. Ortaya çıkan güç ise önündeki her türlü sorunu alnının akıyla aşmasını bildi. Bugün yine dış odakların Türkiye üzerine kurduğu ekonomik baskı var. Bunu da, yine güç birliği yaparak aşacağımıza inanıyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un liderliğinde başlatılan bu kampanya ile sektörümüzdeki durgunluğu aşacağımıza inanıyorum. Türkiye ekonomisinin dinamosu olan inşaat sektörü, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışmasını sürdürmeye devam edecek. İNDER olarak; 2018’i ‘kar değil ar yılı’ olarak görüyoruz.”

 

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin:

"Ekonomiye sağladığımız katma değeri artıracağız"

"Sektörün son yıllarda farklı nedenlerden kaynaklanan olumlu veya olumsuz her türlü gelişmeye karşı edindiği bilgi, birikim ve deneyim sayesinde oldukça esnek bir yönetim tarzı sergilemeyi başarıyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak son dönemde yaşanan döviz kuru artışının etkilerine rağmen ülkemize olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağız."

 

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım:

“Beş proje ile destek veriyoruz”

"Teknik Yapı’dan konut alan her insan artık bizim için bir müşteri değil bir aile ferdidir. Bu nedenle her Türk ailesinde olduğu gibi, Teknik Yapı da bu zor günlerde aile fertlerinin yanında duracaktır. Çünkü biz aile olduğumuz sürece güçlü kalırız ve ailemize yöneltilen saldırıları göğüsleyebiliriz. Teknik Yapı’nın Denizli’deki Evora Denizli projesi Emlak Konut GYO ile birlikte kampanyada yer alıyor. Ayrıca, İstanbul Kadıköy’deki Concord İstanbul ve Uplife Kadıköy projelerimiz ile Kartal ve Maltepe’de inşaatı devam eden YücelPark, Deluxia Park Business, Deluxia Park Rezidans projelerimiz de kampanyaya dahil oldu."

 

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz:

“Bu fırsat kaçmaz, şimdi ev almanın tam vakti”

“Türkiye’de bu sene ilk yedi ayda 770 bin konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıl da aynı seviyelerdeydi. Fakat geçen yıl bildiğiniz gibi konut kredi faiz oranları çok daha düşüktü. Bunun yanında bu yıl satılan 770 bin konutta, banka kredili konut satış adedi geçen seneye kıyasla neredeyse 52 bin az. Bu da aslında, satışların önemli kısmının nakit gücü yüksek markalı konut üreticilerinin kendi finansman yöntemleriyle gerçekleştiğinin en önemli kanıtı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum öncülüğünde başlatılan bu kampanya ile Türk gayrimenkul sektörüne olan inancımızı pekiştiriyoruz. Biz DAP Yapı olarak, Validebağ projemizle bu kampanyada yer alıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktüre ve artan inşaat maliyetlerine rağmen Emlak Konut ile birlikte geliştirdiğimiz Validebağ Konakları projemizde taşın altına elimizi koyuyor; Emlak Konut ile birlikte kendi gelirimizden fedakarlık ederek finans maliyetinin önemli bir kısmını üstleniyoruz. Öte yandan; diğer tüm proje ve ürünlerimizde de DAP Holding bünyemizde geliştirdiğimiz finansman yöntemleri aracılığıyla Türk gayrimenkul sektörüne destek vermeyi sürdürüyoruz. Kampanya kapsamında 120 ay vadede, vade farkı yüzde 0,98 olarak belirlendi. Yatırımcılar da bu 120 ay vadeyi, banka kredisi ve kefalet olmaksızın, Emlak Konut GYO güvencesinde kullanabilecek. Vatandaşların elinde bulunan döviz ve altınların da sisteme dahil edilebilmesi bu kampanyanın en önemli unsurlarından. Bu kampanya ile ev almanın cazibesi daha da artmış durumda. İnsanlara sadece oturumluk değil, aynı zamanda yatırımlık önemli bir fırsat sunuluyor.”

 

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:

“600 bin TL’lik fırsat”

“Bu dönem ülkemize, ekonomimize destek olma vakti. Kampanyadaki fırsatlar özellikle ilk konutu alacak kişiler için büyük avantajlar içeriyor. Yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinat ve yüzde 0,98 gibi avantajlı bir faiz oranı ile 120 aya varan taksitlerle ev sahibi olmanın şimdi tam zamanı. Oldukça uygun ödeme koşulları ile oluşturulan kampanyada biz de ev almak isteyenlere destek olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Hali hazırda Türkiye’de banka kredisiyle ev almak şu an oldukça maliyetli hale gelmiş durumda. Mesela 500 bin liralık bir ev için 400 bin TL kredi çekilmesi gerekiyor. Şu an faiz oranları yüzde 2,2 seviyesinde. 400 bin TL kredi çekenler bankaya 10 yıllık vadede ayda 9 bin 500 TL ödüyorlar. Evin toplam maliyeti de 100 bin peşinatı da dahil ettiğimizde 1 milyon 240 bin liraya ulaşıyor. Kampanya çerçevesinde ise 500 bin liralık evin satış bedeli öncelikle yüzde 10 indirim ile 450 bin TL oluyor. 45 bin TL peşinat, 12’nci ve 24’üncü ayda ise 67.5 bin TL’lik iki ara ödeme alınıyor. Kalan 270 bin TL için ise şirket bünyesinde yüzde 0,98 faiz oranı ile 10 yıllık vadelendirme yapılıyor, aylık ödemeler 3 bin 850 TL’ye iniyor. Evin toplam bedeli böylece 1 milyon 240 bin liradan 640 bin liraya düşüyor. Bankalardaki faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde bu tür alternatif fırsatların oluşturulması oldukça önemli. Tüketicinin de buna doğru eğildiğini görüyoruz. Nitekim geçen sene ilk yedi ayda banka kredisiz konut satış adedi 230 bin seviyesindeyken, bu sene ilk yedi ayda bu rakamın 280 bini aştığını görüyoruz. Bu ciddi artış, peşin alım veya bizim gibi likiditesi yüksek şirketlerin kendi finansal kampanyaları sayesinde oluştu. Bu dev kampanya da bankasız satış seçeneğini daha cazip hale getirmiş oldu.”

 

Nef Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik:

“Yoğun talep alıyoruz”

“Aldığımız telefon ve randevu sayısında da aynı oranda artış söz konusu. Kampanyanın ilk gününde binin üzerinde talep formu aldık. Sektörümüz, maliyet artışını fiyatlara yansıtmamıştı, beklemede olan vatandaşlar fiyat artışları öncesinde oluşan büyük fırsatı değerlendirmeyi hedefliyor. Bu sebeple zaten herkes şu an ‘konut almanın tam vakti’ fikrinde birleşiyor. Yaz başında hareketlenen kur hareketi ile yatırımlarının bir kısmını dövize endeksleyen vatandaş da sonbaharda yeniden konuta dönüş yapıyor. Sınırlı sürede devam edecek kampanyanın özellikle üçüncü çeyrek satışlarına da ciddi bir ivme kazandıracağına; bu yılsonunda kırılacağını umduğumuz konut satış rekoruna ciddi bir katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

 

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

“Stoklar eriyecek, yatırımcı için fırsat doğacak"

“Türkiye’nin güçlü ekonomisine güvenle yola çıkılan tarihi kampanyaya SeaPearl Ataköy projemizle dahil olduk. 31 Ekim’e kadar sürecek kampanya kapsamında SeaPearl Ataköy’de yüzde 10 indirim avantajı sunuyoruz. Faizlerin 0,98’e çekilmesiyle yatırımcının yüzünü güldürecek kampanya sektörümüzde oldukça hareketlilik yaratacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un açıkladığı kampanya ile stoklar eriyecek, yatırımcı için fırsat doğacaktır. Ülke ekonomimize değer katacak kampanya ile konut almanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin kalkınması adına Kuzu Grup olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.”

 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı:

“Kampanya ile faiz desteği sağlanırken çok ciddi indirim uygulanıyor”

“Kampanya ile faiz desteği sağlanırken çok ciddi indirim uygulanıyor. Yüzde 2’yi aşan konut kredi faizi 10 yıla kadar olan vadelerde 0.98’e çekildi. Bankasız ve kefilsiz yapılan ödeme planında peşinat da yüzde 20 yerine sadece yüzde 10 ile sınırlı tutuldu. Ayrıca firmalar liste fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim fırsatı da sunabilecek. Bu tarihi kampanya ile gerek oturumculara gerekse yatırımcılara 12’nci ve 24’üncü aylarda yüzde 15’lik iki ara ödeme alternatifi de verilecek. Ayrıca peşinat tutarı güncel döviz kuru veya altın ile sabitlenerek, bir yıl sonra kur veya altında artış olması durumunda bu bedel de ilave olarak satış tutarına indirim olarak yansıtılacak. Dolayısıyla yatırımı döviz veya altında tutmanın artık fazla bir cazibesi de kalmıyor. Sektörün önde gelen firmalarının hayata geçireceği bu kampanya ile vatandaşların daha uygun koşullarda konut sahibi olmalarının yanı sıra yatırımlarının da milli ekonomimize katkı sağlaması amaçlanıyor. Biz de Ege Yapı olarak Emlak Konut güvencesi ile hayata geçirdiğimiz Batışehir ve Cer İstanbul projeleri ile İstanbul’un en değerli lokasyonlarından olan Kağıthane’de geliştirdiğimiz Kordon İstanbul projelerimiz ile kampanyaya destek veriyoruz. İnanıyoruz ki bu tarihi kampanya sadece gayrimenkul sektörüne değil, tüm faydalanan vatandaşlarımıza ve ülke ekonomisine ciddi bir katma değer sağlayacak.”

 

DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya:

“Verdiğimiz destek, ülkemizin geleceğine olan güvenimizin göstergesi”

“Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik konjonktüre karşı gayrimenkul sektörü olarak verdiğimiz destek, ülkemizin geleceğine olan güvenimizin göstergesi ve küresel bazda mücadelemizdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan kampanyaya DKY olarak, ikisi kentsel dönüşüm projesi olmak üzere üç projemizle biz de katıldık. Artan inşaat maliyetlerine rağmen taşın altına elimizi koyarak finans maliyetlerinin önemli bir kısmını üstleniyoruz. İki ay sürecek kampanyanın, yılın üçüncü çeyreğinde ekonomiye ciddi bir katma değer sağlayarak kaldıraç olmasını beklemekteyiz.”

 

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu:

“Kazanan yine milletimiz ve ülkemiz olacak”

“Gayrimenkul sektörünün temsilcileri olarak, ülke ekonomisine katkımızı en üst seviyeye taşımak, birlik ve beraberlik içerisinde üzerimize düşen görevi kararlılıkla yerine getirmek için çalışıyoruz. Kampanyaya, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir ve Nidapark Küçükyalı projelerimizle destek oluyoruz. Bu dönemde en karlı yatırım gayrimenkul yatırımı olacak. Hem ekonominin hem sektörün değer kazanması anlamında çok önemli bir kampanya. İnanıyoruz ki, milli ekonomiye verilen destekle kazanan yine milletimiz ve ülkemiz olacak. 2018 yılının ilk yarısını mevcut piyasa koşullarına rağmen satışlar açısından oldukça başarılı geçirdik. İlk yarıyıl satışlarına göre, hem Nidapark Kayaşehir, hem de Nidapark İstinye en çok satan ilk beş proje arasında yer aldı. Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirdiğimiz Nidapark Kayaşehir projemizde birinci olmak ve en çok satan dört projenin ikisinin Tahincioğlu projesi olması bizleri onurlandırdı. Bu sonucun, Türkiye’de konut sahibi olmak isteyenlerin Tahincioğlu’na duyduğu güvenin en somut göstergesi olduğuna inanıyoruz. Bugüne kadar pek çok kişiyi mülk sahibi yaptık, Tahincioğlu projelerine olan güven, her zaman piyasa koşullarının dışında değerlendirildi. Tahincioğlu olarak, inşaatlarımız tüm hızıyla devam etmekte. Şu an yapımı devam eden projelerimizin inşaat alanı ise yaklaşık 1.3 milyon metrekaredir. İçinde bulunduğumuz süreçte, bankalardaki faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde, bu tür alternatif fırsatların oluşturulması gerek ülke ekonomisi gerekse kalkınma açısından oldukça önemli. Bu kampanyada üç projemizle yer alıyoruz. Emlak Konut GYO önderliğinde başlayan kampanyanın mülk sahibi olmak isteyenler için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”

 

Babacan Holding CEO'su Mehmet Babacan:

“Yılın en yüksek satış rakamlarına ulaşacağız”

“Geçtiğimiz mayıs-haziran döneminde gerçekleştirdiğimiz ulusal kampanya, sektörümüzde ciddi bir domino etkisi yaratmıştı. İlerleyen süreçte faiz oranlarının yüzde 2’lere kadar tırmanması, sektörün tüm paydaşlarını endişelendirmişti. Kampanya sadece sektörümüzün gelişimi yönünde ortaya koyduğumuz örnek bir güç birliği değildir. Küresel ekonomiden kaynaklanan kur baskısına karşı benzeri görülmemiş ortak bir mücadele örneğidir. Ülkemize yönelik yapılan ekonomik saldırı karşısında biz sektör temsilcilerine, ciddi bir sorumluluk düşüyor. Bu saldırının etkilerini ortadan kaldırmak noktasında, yeni başlattığımız kampanya ayrı bir öneme sahip bulunuyor. Ülkemizin dünya ölçeğinde sürekli yükselen konumunun herhangi bir sarsıntıya uğramaması, ekonomik gelişmişlik noktasında daha ileri seviyelere yükselebilmesi için hepimize çok iş düşüyor. Bu kampanya ile sektördeki canlılığı diri tutarken, ekonomimize sağladığımız katma değerde ciddi bir artış yakalayabileceğiz. İki ay sürecek kampanya ile yılın en yüksek satış rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz. Kampanyanın ekonomimiz açısından kilit önemde bulunan diğer sektörlere de örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. Kampanya sürecinin başladığı ilk günden itibaren kampanyaya katıldığımız üç projemizle en büyük desteklerden birini veren bir şirket olarak yatırımcılarımızın gözünde oluşturduğumuz güveni zirveye taşıdık. Projelerimize yönelik talepte ciddi artış yakaladık. Kampanya sona ermesine rağmen, Babacan Holding’de yüzde 20 indirim ayrıcalığını hep sürdü. Sonuçta ciddi bir verimlilik elde ettik. Yeni kampanyaya yine Babacan Premium ve Port Royal olmak üzere iki projemizde yer alan toplam 100 dairemiz ile katıldık. Kampanya süresince satışlarımızda en yüksek seviyeye ulaşabilmeyi hedefliyoruz.”

 

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu:

“Dev kampanya sektörümüzü hareketlendirecek”

“Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un öncülüğünde sektörümüzün önemli STK’ları GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından da desteklenen dev indirim kampanyasına Hasanoğlu İnşaat olarak biz de katıldık. Kampanyaya Banu Evleri Ispartakule 2 ve Banu Evleri Ispartakule 3 projelerimizle destek veriyoruz. Bu kampanya güçlü ekonomimize büyük bir katkı sağlayacaktır. Kampanya sayesinde uzun zamandır elindeki altın ve dövizi gayrimenkul alımı için bekleten yatırımcıların harekete geçmesini bekliyoruz.”

 

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu:

“Teşvik devletten kampanya bizden”

“Geçtiğimiz mayıs ayında Bakanlar Kurulu tarafından KDV ve tapu harcı oranlarında uygulanan ve Eroğlu Yapı’nın da desteklediği teşvik kampanyası sonrası Türkiye genelinde konut satışı yüzde 22 arttı. İlk defa satılan konut sayısı ise geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 25 artış gösterdi. Bu hem Türkiye’deki yapı stokunun yenilenmesi hem de vatandaşın yaşam standartlarının iyileştirilmesi için çok önemli bir adım oldu. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı yeni kampanyayla bu ivmeyi daha da büyüteceğiz. Eroğlu Yapı olarak devletimizle iş birliği ve koordinasyon içinde olacağız. Teşvik devletten kampanya bizden olacak. Eroğlu Yapı olarak kampanyaya, yaklaşık 15 bin kişiye şehrin merkezinde benzersiz bir ev ve ofis yaşamı sunan Skyland İstanbul projemiz ile dahil oluyoruz. 31 Ekim’e kadar süren kampanyamızda hem peşin hem kredili alımlarda yüzde 10 indirim fırsatı sunuyoruz. Aynı zamanda yüzde 10’u peşin kalanı 120 ay vadeli satışlarda yüzde 0,98 vade farkı avantajı uyguluyoruz. Ev ve ofis sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın 2018’in bu son kampanyasından yararlanarak hayallerine kavuşmasını diliyoruz."

Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal:

“Konut alma vakti”

“Atılan bu adımlar konut sektörünü canlandırırken aynı zamanda ekonomimizde de hareketlilik sağlayacaktır. Devletimizin aldığı bu kararın destekçisiyiz. Şu dönem konut almanın tam vakti. Bu kampanya ile ev almanın cazibesi daha da artacak. Biz de Duru Beytepe projemizde hayata geçirdiğimiz kampanyalarımızla desteklerimizi sürdürüyoruz. Peşin alımlarda yüzde 20 indirim kampanyamız hız kesmeden devam ediyor, sunmuş olduğumuz 50 ay vade ve 120 aya yaymış olduğumuz 0,98 faiz oranı ile kaliteli, konforlu, doğanın içinde bir yaşama davet ediyoruz."