Ana Menü

Konuta talep artarak devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut satış rakamları araştırma sonuçlarına göre 2017 yılı mayıs ayı satış rakamları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi. Mayıs ayında toplamda 116 bin 558 konut satıldı.

Hüseyin SÖNMEZ

TÜİK, konut satış rakamları araştırma sonuçlarına göre 2017 yılı mayıs ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi. Mayıs ayında toplamda 116 bin 558 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 287 konut satışı ve yüzde 17,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 bin 631 konut satışı ve yüzde 10,8 pay ile Ankara, 7 bin 121 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla sekiz konut ile Hakkari, 12 konut ile Ardahan ve 39 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli konut satışları 41 bin 738 olarak gerçekleşti

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 oranında artış göstererek 41 bin 738 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 35,8 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 698 konut satışı ve yüzde 18,4 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 50 ile Ardahan oldu.

Diğer satış türleri sonucunda 74 bin 820 konut el değiştirdi

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalarak 74 bin 820 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 12 bin 589 konut satışı ve yüzde 16,8 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 62,1 oldu. Ankara 7 bin 464 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 397 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il altı konut ile Ardahan oldu.

Konut satışlarında 52 bin 976 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 azalarak 52 bin 976 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,5 oldu. İlk satışlarda İstanbul 9 bin 129 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 4 bin 595 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 936 konut satışı ile İzmir izledi.

İkinci el konut satışları arttı

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 artış göstererek 63 bin 582 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 11 bin 158 konut satışı ve yüzde 17,5 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 55 oldu. Ankara 8 bin 36 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 185 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara bin 775 konut satıldı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak bin 775 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2017’de ilk sırayı 530 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 442 konut satışı ile Antalya, 123 konut satışı ile Trabzon, 120 konut satışı ile Bursa, 92 konut satışı
ile Yalova ve 69 konut satışı ile Mersin izledi.

Suudi Arabistan ilk sırada

Mayıs ayında Suudi Arabistan vatandaşları Türkiye’den 285 konut satın aldı. Suudi Arabistan’ı sırasıyla, 277 konut ile Irak, 134 konut ile Rusya Federasyonu, 125 konut ile Kuveyt ve 70 konut ile Afganistan izledi. Sektör temsilcilerinden Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy ve Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundular.


Mahmut Başyazıcıoğlu:

“İnşaat sektörü güven veriyor”

Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, “Yakaladığımız bu büyüme trendi ile G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan'ın ardından üçüncü sırada geliyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün de bu trendle doğru orantılı büyüme göstermesi geleceğimize olan güvenimizi daha da artırdı. TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında artarak 116 bin 558 oldu. Çıkan sonuçlar da gösteriyor ki konut alımı hala en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

İbrahim Babacan:
“Sektördeki hareketlilik yabancı
yatırımcının da ilgisini çekiyor”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da, “İnşaat sektörü, TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre hız kesmeden büyümeye devam ediyor. 2017 yılı Mayıs ayı satış rakamlarına baktığımız zaman bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış göstererek 116 bin 558 olduğunu görüyoruz. İnşaat sektöründe ilk altı ayı değerlendirecek olursak, devletimizin sektörümüze verdiği desteklerle birlikte konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı sektördeki hareketliliği sağladı. Yabancı yatırımcılara da konut satışları giderek artıyor. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 oranında artarak bin 775 olmuş. Ülkemizde yaşanan inşaat sektöründeki hareketliliğin yabancı yatırımcılarında ilgisini çektiğini böylelikle görmüş oluyoruz. Yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkının tanınmasıyla birlikte artık sadece Körfez ülkelerinden değil, Uzak Doğu’daki yatırımcılardan da talep almaya başladık. Hükümetimizin sektörümüze vermiş olduğu destekle çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz” dedi.

Tamer Özyurt:
“Konuta talep artıyor”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da, “Mayıs ayı TÜİK rakamları konuta yönelik büyük bir talebin olduğunu gösteriyor. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile ivme kazanan gayrimenkul sektörünün, büyümesini artırarak devam ettireceğini öngörüyoruz. Tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte alım için harekete geçen gayrimenkul alıcısı, Türk ekonomisinin bir anlamda bel kemiğini oluşturuyor. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artış gösterdi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Suudi Arabistan vatandaşlarına oldu. Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili oldu. Referandum sonrası yabancı yatırımcının Türkiye'ye akın ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü yabancı yatırımcı, Türkiye'yi bizden çok daha iyi takip ediyor. Ekonomideki iyiye gidişin hem yabancı yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı harekete geçirdiğini söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Bilent Dündar:
“Gayrimenkul, hız kaybetmeden büyüyor”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlar gayrimenkul sektörü için oldukça sevindirici. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artış kaydetmesi, sektörün hız kaybetmeden büyüdüğünü gösterdi. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan gayrimenkul sektörünün geleceğinin artık çok daha parlak olduğunu söyleyebiliriz. Hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Son bir yıl içinde gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tedbirler, sektörün gelişiminde büyük rol oynadı. KDV'de yapılan indirim, tapu harç oranında ki düşüş, yabancı yatırımcının önünün açılması için alınan tedbirler ve daha birçok önlem sektörün bugünlere gelmesini sağladı” diye konuştu.

İhsan Çulhalık:
“Gayrimenkul sektörü güvenli bir liman”


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da, “TÜİK’in açıkladığı rakamlardan da görüldüğü gibi gayrimenkul sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Açıklanan son verilere göre, 2017 yılı mayıs ayı satış rakamları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi. Mayıs ayında toplamda 116 bin 558 konut satıldı. Bu artış, Türk halkı için gayrimenkulün her zaman iyi bir yatırım aracı olduğunu gösteriyor. Zaman zaman dalgalanmalar olsa da konut satışı her zaman yüksek olur. Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağlıyor. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, bizlere gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğini gösterdi. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün ve dolayısıyla gayrimenkulün bu özelliğini sürdürmeye devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Özhan Atalay:
“Büyük şehirlere göç hızlı artıyor”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay da, “Mayıs 2017 konut istatistikleri, köyden kente göçün olabildiğince hızlı devam ettiğini gösteriyor. Büyük şehirlerdeki konut satış istatistiklerine baktığımızda, İstanbul, Ankara ve İzmir satışları yine rekor kırdı. Hakkari, Ardahan ve Bayburt ise en düşük satış gerçekleştiren şehirler. Büyük şehirlerdeki satışların çok büyük bir bölümünün sıfır projelerden olduğunu görüyoruz. Geçen yıla göre konut satışı yüzde 1,5 artarken projeli satışlardaki artış oranı yüzde 18 oldu. Yabancıya konut satışlarında artık Avrupa vatandaşlarının ülkemizde konut yatırımı yapmadığını görüyoruz. Ağırlık Suudi Arabistan başta olmak üzere Müslüman ülkeler ve Rusya. Türkiye’nin laik ve demokratik yapısı, özgürlüklerin önemli ölçüde kısıtlı olduğu Arap ülkeleri vatandaşlarının ülkemize akışının devam etmesine sebep oluyor” diye konuştu.

Fırat Sezginsoy

İlk el konut satışlarında yüksek artış

Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı kurucu ortağı Fırat Sezginsoy da, mayıs ayında Türkiye genelinde 114 bin 800 konutun satıldığını, 2016 yılı Mayıs ayına kıyasla artışın yüzde 6,4 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Mayıs ayı itibariyle yaklaşık olarak her beş konuttan birinin İstanbul’da satıldığını ifade eden Sezginsoy, toplam satışlar içinde İstanbul’un payının yüzde 18,8 olarak gerçekleştiğini belirtti. Sezginsoy, Ankara ve İzmir’deki konut satışları da dahil edildiğinde, en büyük ilk üç şehrin toplam satışlar içindeki payının yüzde 34,5’e ulaştığını ifade etti. Mayıs ayında gerçekleşen 114 bin 800 konutun yaklaşık yüzde 50’sine karşılık gelen 56 bin 43 konutun ilk el satışlar olduğuna dikkat çeken Sezginsoy, ilk el satışlardaki artışın bir önceki yıla kıyasla oranının yüzde 14,4 olduğunu vurguladı. Sezginsoy, ilk el satışlarda İstanbul’un yüzde 20, Van’ın da yaklaşık olarak yüzde 20 paya sahip olduğunu, Ankara’nın ise üçüncü sırada yer aldığını belirtti. İpotekli konut satışlarının ise azaldığını söyleyen Sezginsoy, 2017 Mayıs ayı itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,6 oranında düşüş yaşandığını belirtti. Toplam konut satışları içinde ipotekli konutların oranının yüzde 30,9 olduğunu ifade eden Sezginsoy, bu oranda İstanbul’un yüzde 20,7 ile yine ilk sırada yer aldığını bildirdi. Satışların mayıs ayında olumlu bir seyir izlediğini söyleyen Sezginsoy, ancak Türkiye genelinde yaklaşık olarak bir milyon konut stoğunun olduğunu, gayrimenkul satışlarına daha yüksek bir ivme kazandırmak için C segmentine yönelik konut üretmek gerektiğini vurguladı. Projelerin hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun yapılması gerektiğini belirten Sezginsoy, kilit faktörün fiyat politikası olduğunun altını çizdi.

Erkan Güral:
“Satışlardaki artış, ekonomik
istikrar ve siyasi iradeye duyulan
güvenin bir göstergesi”

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ise, “Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 1.5’lik artış, ekonomik istikrara ve siyasi iradeye duyulan güveni göstermektedir. Ayrıca yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre sağlanan yüzde 10.1’lik artış, dış ekonomik çevrelerin ülkemize yönelik siyasi ve ekonomik beklentilerinin müspet yönünü ifade etmesi açısından çok anlamlıdır. Ülkemizin inşaat ve gayrimenkul sektöründeki başarısı, sadece yakın coğrafyamızdaki ülkelere değil tüm dünya ülkelerine örnek olmaktadır. Türk şirketlerimizin uluslararası arenada gerçekleştirdiği başarılı projelerin sayısı, her geçen gün artmaktadır. Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen yeni iş birlikleriyle Türkiye’nin bu sektördeki hakimiyetinin dünya genelinde kalıcı hale geleceğine yürekten inanıyoruz” dedi.