Ana Menü

Kone, IBM ile dijital değişime hazırlanıyor

Kone, IBM ile imzaladığı anlaşmayla dijitalleşme ile Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) uygulamalarının potansiyelinden faydalanarak tüm dünyadaki faaliyetlerini ve teknoloji standartlarını değiştirmeyi hedefliyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Kone, IBM ile imzaladığı anlaşmayla dijitalleşme ile Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) uygulamalarının potansiyelinden faydalanarak tüm dünyadaki faaliyetlerini ve teknoloji standartlarını değiştirmeyi hedefliyor.

Kone Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy, “Ekipman verilerinin toplanıp depolanması ve çeşitli uygulamalar ile yeni çözümlerin geliştirilmesi için IBM’in Watson IoT Bulut Platformu'nu kullanacağız. Platform, Kone’nin bakım tabanındaki asansör, yürüyen merdiven, kapı ve turnikelere bağlı sensör ve sistemlerinden veriler toplayacak. Toplanan veriler, IBM’in gelişmiş analitik motoruyla Kone müşterileri için yeni hizmetler ve yeni deneyimlerin uygulamaya konmasını sağlama amacına yönelik olarak kullanılacak. Bu yeni hizmetler, binalarda insan akışını ve yeni akıllı bina uygulamalarını geliştirmeye yönelik çözümlerden, asansör bakım, uzaktan izleme ve servis hizmetlerine yönelik hız, güvenilirlik ve güvenliği geliştiren daha birçok çözüme kadar geniş bir yelpazeye yayılacak” açıklamasında bulundu.

Geleceğin kapısını açan anahtarın ‘Endüstri 4.0’ uygulamaları olacağına dikkat çeken Ulusoy, “IBM’in Watson IoT Bulut Platformu’nu kullanmaya başlamamız buna bir örnek. Asansörler artık daha sezgisel bir sistem ile çalışmaya başlıyor, bu da akıllı şehir uygulamalarına geçmeden önce altyapının oluşmasına yardımcı olacak” dedi. Endüstri 4.0 ile uzun süredir devam eden teknoloji transformasyonunda yeni bir evreye girildiğini vurgulayan Ulusoy, bu değişime uyum sağlayanların ayakta kalacağını belirtti. Akıllılık kriterlerinin nesnelere, sanayiye ve şehirlere yansımasını değerlendiren Ulusoy, şunları aktardı:

“Akıllı şehirler ve akıllı sanayi sayesinde, sanayide ölçüm, yapay zeka, bilgi işlem teknolojilerinde değişim giderek hızlanacak ve her makina ile cihaz birbiriyle konuşabilir, her an yüzlerce veriyi işleyerek, kendi kendine kararlar alabilir hale gelecek. Bu konularda çalışan şirketler ve sanayilerde büyüme ve ilerleme görülürken, bunları izleyemeyen sanayiler zaman içinde piyasadan silinme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. 21’inci yüzyıl bulut teknolojisinin öne çıkması ile akıllanan ve bulut ortamında bir merkeze bağlanan cihazlar, yeni bir sanayi devrimine öncülük edecek. Sanayi, üretim ve servis hizmetlerinde değişim kaçınılmaz olacak. Bu değişime ayak uydurabilen sanayiler, üreticiler, işçiler, işverenler ayakta kalabilecek, diğerleri ise zamanla tasfiye olacak. Bu bağlamda özellikle enerji kullanımı, güvenlik ve verimlilik, akıllı şehirlerin bizlere getirdiği ana faydalar olacak. Daha fazla yatırım çekebilmek, dünya ekonomisinde yerimizi koruyarak daha üstlere çıkabilmek için bu yatımları yapmalı; verimlilik, güvenlik, enerji ve bunları geliştiren insan kaynakları konusunda lider ülkelerden biri olmalıyız.”

“Bölgesel büyümeye yatırım yapacağız”

Kone olarak, son dönemde ‘Erişim Çözümleri’ ile sektörde sundukları hizmetlerden söz eden Ulusoy, “İnsan erişiminde asansör, yürüyen merdiven, turnike ve kartlı geçiş sistemlerimiz ile hizmet veriyoruz. Turnike ve kartlı geçiş sistemleri, ürün yelpazemize yeni eklendi. Günümüz teknolojisinde bu sistemler, asansöre ulaşmadan önceki durak olduğundan bir bütünlük taşıyor ve zaman yönetimi ile konfor konusunda oldukça iddialı çözümler sunuyor” diye konuştu.

Günümüzde hidrolik asansörlerin pek fazla tercih edilmediğine dikkat çeken Ulusoy, “Bunun en önemli nedeni ise binaların yükselmesi. Yüksek binalar için daha hızlı ve daha az enerji tüketen modeller ön plana çıkıyor. Kone Asansör olarak, bu konuda da pek çok ürün ve çözüm seçeneğine sahibiz. Ayrıca Kone, 2014 yılında ‘Newsweek Green Rankings’ sıralamasında dünyanın en yeşil 12’nci şirketi seçilmiştir” dedi.

Kone Türkiye olarak İstanbul merkez ofisi ile birlikte, değişik il ve bölgelerde toplam dokuz ofis ile Türkiye’nin her köşesine ulaşmayı amaçladıklarını dile getiren Ulusoy, “Firma satın alma konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönemde bölgesel büyümeye yatırım yapacağız. Kurlardaki dalgalanmalar yatırımcılar için belirsizlikler yarattı. Bu yüzden özellikle küçük ve orta boy yatırım projelerinde ertelemeler ve durağanlık yaşandı veya daha ekonomik modeller üzerinde yoğunlaşıldı. Bütün bu zorluklara rağmen datalarımıza baktığımızda, pazarın ünite bazında özellikle büyük projeler sayesinde tek haneli büyümeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Firma olarak biz de kurların fiyatlar ve karlılık üzerindeki ciddi baskısını hissetmemize rağmen, pazar dinamiklerini takip ederek gerekli aksiyonları aldık ve ilk yarıyıl hedeflerimizi gerçekleştirdik” ifadelerinde bulundu.