Ana Menü

Kocaeli kentsel dönüşümde model

Kocaeli kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek bir çalışma göstermiş, başarıya ulaşmıştır.

İbrahim KARAOSMANOĞLU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Bugün şu bir gerçektir ki; kentler, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak bir konumdadırlar. Mevcut sistemin yenilenmesi ve çağın şartlarına göre hemşerilere yaşam imkanlarının sunulması kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ulaşımdan sosyal alanlara kadar pek çok alanda teknolojik gelişmeleri kent yaşamına yansıtmak ciddi bir maddi yük getirmekte ve 24 saat yaşanan bu mekanlarda altyapı çalışması yapmak neredeyse kenti yeniden inşa etmekten çok daha büyük zorluklar ortaya koymaktadır.

Ay’a veya Mars’a insanların içinde yaşayabilecekleri planetaryumları (gezegen evi) inşa etmeyi tasarlayan insanoğlu; yüz binlerce yıldır yaşadığı dünyada, sağlıklı bir kent dokusuna artık ne yazık ki sahip değildir. İşte kentsel dönüşüm; insan ölçekli, çağın şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun kent dokusunun ve yaşam standartlarının yeniden kurulmasıdır. Bu ihtiyacı ve durumu tespit ettikten sonra ne yapabiliriz diye çözüm yollarını hızlıca inceleyebiliriz. Biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizdeki binlerce yıllık tarihi dokuyu korurken, hemşerilerimizi de hak ettikleri yaşam kalitesine ve geleceğe ulaştırıyoruz.

Kocaeli kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek bir çalışma göstermiş, başarıya ulaşmıştır. Çalışmalarımızı daha iyi anlatabilmek amacıyla size kısa bir perspektif çizmek isterim. 1999 Marmara Depremi’nde maddi ve manevi olarak ağır kayıplara uğramış olan Kocaeli’nde; halkımızın ekonomik ve sosyal durumlarını da dikkate alarak, Erenler-Cedit Mahallesi’nden başlayarak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesini başlattık. Kentimizdeki mevcut yapıları tek tek kontrol ettik. Burada kentsel dönüşüm yapmaya mecburduk. İnsanlarımıza yaşadığımız çağın şartlarına uygun, insanca, huzurlu bir hayat sürecekleri mekanlar tesis etmek adına yola çıktık. Ve çok önemli mesafeler kat ettik. Kentsel dönüşüm alanımızdaki; depreme dayanıksız, mimari ve statik açıdan yetersiz, kaçak ve ruhsatsız binaları, birbirine çok yakın veya bitişik, aşırı yıpranmış, eskimiş, bakıma, onarıma muhtaç binaları, dar ve dik sokaklardan dolayı yangın riski olan, itfaiye aracının dahi giremediği, güneş görmeyen altyapısı yetersiz, ulaşımı elverişsiz, yeşil ve sosyal donatı alanlarından mahrum sağlıksız yapıları; hızlı bir şekilde dönüştürdük.

Kocaeli’ni gecekondu görüntüsünden kurtarmak için kolları sıvayan ekibimizle birlikte, yıllardır bir kangren halinde olan ve geçmiş dönemlerde de yapılması gündeme geldiği halde cesaret edilemeyen kentsel dönüşüm projesi birinci etabı 3 Şubat 2006’da ilk tapuyu vatandaştan alarak başlattık. Pazarlık usulü ve en önemlisi de gönül rızası kazanılarak bu çalışmalar gerçekleştirildi. Hatta hemşerilerimiz gecekondularını, davul zurna eşliğinde kendi elleriyle yıktılar. Bunun ardından kentsel dönüşüm projesi çok kısa bir sürede başarıya ulaştı. Diğer yandan Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’ne ulaşım imkanı neredeyse yoktu. Kentsel dönüşüm çalışmasıyla eş zamanlı olarak, ulaşım arterlerinde de büyük bir yatırıma giriştik ve Umuttepe Yolu’nu çok kısa bir sürede hizmete açtık. Diğer yandan da sosyal donatıları da ihmal etmedik.

Gebze Tatlıkuyu Vadisi’nde 450 bin metrekarelik alanda ülkemizin en büyük parklarından birini hayata geçirdik. Yeşil alan oranımızı 11 kat artırdık. Vadesi dolmuş olan SEKA Kağıt Fabrikası’nın alanını Cumhurbaşkanımızdan talep ederek; ülkemizin en büyük endüstriyel dönüşümlerinden birini gerçekleştirdik ve SEKAPARK’ı kurduk.

Milyonlarca metrekare alanda binlerce binayı dönüşüme tabi tuttuk, yerlerine Kent Konut vasıtasıyla modern ve hesaplı konutlar inşa ederek, hemşerilerimize sunduk. Hatta bu yıkımlar esnasında, kendi evlerine taşınıncaya kadar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimize kira yardımında bulunduk. O zamanlar bu konudaki yasa henüz yoktu. Şimdi kentsel dönüşüm alanlarımızda hemşerilerimizin huzur içinde yaşadıkları mükemmel konutlar yükseliyor.

TOKİ ile birlikte yaptığımız konut sayısı 20 bini geçti

İnsanlarımızın hayatlarında yeni bir başlangıç olduk. Açtığımız bu yeni yaşam alanlarında hemşerilerimizi sadece ev sahibi yapmakla kalmadık onlara sosyal bir çevre de sunduk. TOKİ ile birlikte yaptığımız konut sayısı 20 bini geçti. Halen yeni projelerimiz devam ediyor. Çünkü biliyoruz ki, bizim insanımız her şeyin en güzeline layıktır.