Ana Menü

Kasım ayında 89 bin 626 konut satıldı

Kasım ayında Türkiye genelinde 89 bin 626 konut satıldı. TÜİK verilerine göre; yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 oldu. Kasım ayında Irak vatandaşları Türkiye'den bin 3 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 463 konut ile İran, 261 konut ile Afganistan ve Rusya Federasyonu, 233 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Hüseyin SÖNMEZ

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında azalarak 89 bin 626 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 58 konut satışı ve yüzde 17,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 7 bin 834 konut satışı ve yüzde 8,7 pay ile Ankara, 4 bin 773 konut satışı ve yüzde 5,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla sekiz konut ile Hakkari, 22 konut ile Ardahan ve 33 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli konut satışları 5 bin 324 olarak gerçekleşti

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 oranında azalış göstererek 5 bin 324 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 987 konut satışı ve yüzde 18,5 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 18,2 ile Ardahan oldu. 

Diğer satış türleri sonucunda 84 bin 302 konut el değiştirdi

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 oranında azalarak 84 bin 302 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 15 bin 71 konut satışı ve yüzde 17,9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 93,9 oldu. Ankara 7 bin 335 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 4 bin 395 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il yedi konut ile Hakkari oldu. 

40 bin 821 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,2 azalarak 40 bin 821 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,5 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6 bin 977 konut satışı ve yüzde 17,1 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 2 bin 813 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 135 konut satışı ile İzmir izledi.

48 bin 805 konut el değiştirdi

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 azalış göstererek 48 bin 805 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 bin 81 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 56,6 oldu. Ankara 5 bin 21 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 2 bin 783 konut satışı ile Antalya izledi. 

Yabancılara 4 bin 672 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım 2018'de ilk sırayı bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 797 konut satışı ile Antalya, 301 konut satışı ile Bursa, 278 konut satışı ile Ankara ve 229 konut satışı ile Yalova izledi. 

En çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı

Kasım ayında Irak vatandaşları Türkiye'den bin 3 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 463 konut ile İran, 261 konut ile Afganistan ve Rusya Federasyonu, 233 konut ile Suudi Arabistan izledi. İnşaat sektörünün patronları, TÜİK’in açıkladığı 2018 Kasım ayı konut satış istatistiklerini DÜNYA İnşaat Dergisi’ne değerlendiler.

 

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu:

“Yabancıya konut satışında yüzde 117’den fazla artış yaşandı”

“2018 yılının son günlerini yaşadığımız bugünlerde sektörümüzde duraksamalar yaşansa da devletimiz öncülüğünde konut alımını kolaylaştırmak için başlatılan kampanya ve düzenlemelerle 2019 yılında sektörümüzün yine canlanacağına inanıyoruz. TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 arttı ve 4 bin 672 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım 2018'de ilk sırayı bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 797 konut satışı ile Antalya, 301 konut satışı ile Bursa, 278 konut satışı ile Ankara ve 229 konut satışı ile Yalova izledi. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında geçtiğimiz aylarda olduğu gibi Kasım ayında da büyük bir artış yaşandığını görüyoruz. Yurt dışında yapılan Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne yönelik fuarlar ve tanıtımların meyvelerini toplamaya başladık. Bu fuar ve tanıtımların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesiyle yabancıların Türkiye’ye ilgisinin artarak süreceğini düşünüyoruz.”

 

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş:

“Yabancı yatırımcılardan Türkiye’ye büyük ilgi var”

“Kasım ayında konut satışları oranında yaşanan bu azalmanın kampanyaların bitiş ve yeniden başlama sürecine denk gelmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde yapılacak yeni kampanyalar ve düzenlemelerle konut satışlarının artmasını bekliyoruz. Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 117,1 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Kasım ayında yabancılara 4 bin 672 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım ayında ilk sırayı 1 bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi. Yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması sektörün önemli temsilcilerinden biri olarak bizleri şaşırtmadı. 2019 yılında yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu sektörümüz adına tüm illerimize yaymanın yollarını aramalı ve tüm illerimizi İstanbul gibi cazibe merkezi haline getirmeliyiz.”

 

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi:

“Tasarruf, alternatif değil zorunluluk”

“Geçtiğimiz aylarda yaşanan kur dalgalanması inşaat sektöründe durgunluk yaşanmasına neden olurken ev sahibi olma hayali kuran vatandaşların ise hayallerini ertelemesini zorunlu kıldı. Bu dönemde bankalardan hizmet alamayan toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren faizsiz, tasarrufa dayalı ev alma sistemi ön plana çıkarak, sektörde de hareketlilik sağladı. Orta ve alt gelir grubunda bulunanların konut kredisi talepleri genellikle bankalar tarafından geri çevriliyor. Talebi onaylanan çok az sayıda kişi ise 2018 Aralık ayı hesaplamalarına göre en iyi şartlarda aldığı evin değerinin iki katını, hatta üç katını ödemek zorunda kalıyor. Üst gelir grubunda bulunan az sayıda kişi için mümkün olsa bile onlar için de maliyet açısından pek mantıklı değil. Öyle ki bugün ev sahibi olmak isteyenler için ‘birlikte tasarruf’ bir alternatif değil, zorunluluktur.”

 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

"Yabancıya satış ihracat kapsamına alınırsa sektörün önü açılır"

“Gayrimenkul almanın en iyi yatırım olduğunu bilen yabancılar yine bizi yanıltmadı. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. 11 aylık satış rakamı 35 bini buldu. Daha önce de söylediğimiz gibi bu bize, yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşmasının hayal olmadığını gösterdi. Körfez ülkelerinden yoğun talep devam ediyor. Özellikle 1 milyon dolar gayrimenkul yatırımı yapan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı tanınmasıyla ilgili maddenin düzenlenerek rakamın 250 bin dolara düşürülmesi çok isabetli bir karar oldu. Diğer taraftan döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması. Bu uygulama sektöre ciddi katkı sağlayacaktır, bu sayede daha rahat tanıtım yapmak mümkün olabilir ve Türk Eximbank kredisi kullanılabilir. Böylece sektörün önü açılır.”

 

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır:

"Yabancı yatırımcı sadece konuta değil, içine de ciddi para harcıyor"

“2018 yabancılara konut satışında çok iyi geçti, özellikle geçen ay aylık bazda ilk kez 6 bin adedin üzerine çıkılarak rekor kırıldı. Şimdi kasım ayı verileri geldi, rakamlar son derece sevindirici. TÜİK verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. Özellikle Orta Doğu ülkelerinin ilgisi belli bir standarda oturdu. Yabancı yatırımcıyı sadece 'konut alıyor' şeklinde düşünmemeli. Yabancılar, bu evlerin içinin döşenmesi için çok ciddi para harcıyorlar. Örneğin; bu yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin lira ödeyen bir yabancı; iç dekorasyon, beyaz eşya, mutfak aletleri, döşeme gibi ihtiyaçları için sadece ev eşyasına 150 bin lira harcadı. Yılın 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığını dikkate alırsak, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4,5 milyar lirayı aştığını söylemek mümkün olur. Bu harcamalar sayesinde Türkiye'de birçok alt sektör kazanıyor. Yabancıya satışı bu çerçevede düşünmek ve satışları artırmak için gereken tüm kolaylıkları sağlamak gerek.”