Ana Menü

Kartepe'nin teleferiğine ilk kazma vuruluyor

Kartepe Belediyesi, teleferik hattı projesinin temel atma töreni Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde 10 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirilecek.

Kartepe’de 50 yıldır hayal edilen, konuşulan ama bir türlü somut adımlar atılmayan teleferik projesi, göreve gelir gelmez Kartepelilerin hayallerini süsleyen teleferik projesine de büyük önem veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in gösterdiği emeğin karşılığını aldı. Üzülmez, “50 yıllık hayalimiz gerçekleşiyor” dedi. 

“Rabbim hayırlı etsin”

Hüseyin Üzülmez, “50 yıllık hayali gerçekleştirmeyi rabbimiz bize nasip ediyor. Son 3,5 yılda çok kararlı bir mücadele ortaya koyduk. Teleferik projesi çok karlı bir sektördür. Kartepemize yapacağımız bu proje ile 100 milyon TL’lik yatırım olacaktır. Bu proje ile Kartepemizin vizyonu değişecektir. Teleferik projesi için ilk günden itibaren ısrarlı ve kararlı girişimlerimiz ile geçmiş dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun destekleri ile bu aşamaya geldik. Rabbim bundan sonrasını da hayırlı eylesin. Projede emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

10’ar kişilik kabinler

Derbent Turizm Bölgesi’nden (Hikmetiye) başlayan teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacak. Teleferik hattı 4.67 kilometre uzunluğunda olurken, proje kapsamında 15 direk, iki adet istasyon binası yapılacak. Taşıyıcı halat genişliği 10 metre olacak teleferik de toplam 24 adet 10’ar kişilik kabinler yer alacak. Teleferik hattı 11.06 metre ile 45.95 metre arasında değişen direkler üzerinde gidecek. Hikmetiye İstasyonu 20 bin metrekare, Kuzuyayla İstasyonu da 3 bin 644 metrekare alanda hizmet verecek.

Kartepe Belediyesi Teleferik Hattı projesinin temel atma töreni 10 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 14.00’de Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda gerçekleştirilecek.