Ana Menü

Karen İnşaat, Shimall Otel ve Kongre Merkezi'ni 2018'de tamamlayacak

Karen İnşaat, 2018 yılının ortaları gibi Shimall Otel ve Kongre Merkezi projesini tamamlayarak açılışını gerçekleştirecek.

Karen İnşaat, 2018 yılının ortaları gibi Shimall Otel ve Kongre Merkezi projesini tamamlayarak açılışını gerçekleştirecek. Proje ve teknik işlerden sorumlu ve ortağı olduğu Shimall Otel ve Kongre Merkezi projelerinden bahseden Karen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Abdülkadir Sökücü, “Projeyi altı ortak ile birlikte yürütüyoruz ve 2018 yılının ortalarında açılışını yapmayı planlıyoruz. Bu projenin hem projesini hem de inşaat işlerini biz üstlendik, proje tamamlandığında işletmesini de yapacağız. Bu projeye girme amacımız Gaziantep’te otel anlamında çok ihtiyaç bulunmamakta ancak salon olarak çok eksik var. Salon konusunda çok iddialıyız. Bin 400 metrekare ve 750 metrekare olmak üzere iki tane balo salonu mevcut. Ayrıca 5 yıldızlı otel konforunda rezidans ve yine 5 yıldızlı otelimiz var. Toplam 180 rezidans ve 126 tane otel odası ile hizmet vereceğiz. Bu projenin arsa maliyeti 36 milyon TL ve inşaat maliyeti de yaklaşık 45 milyon TL civarında” dedi.

Genel üstyapı inşaat işleri olarak adlandırılan konut, otel, AVM, idari binalar ve benzeri yapıların inşaatlarını gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Sökücü, “İnşaatı devam eden 540 adet konutumuz var. Bunları yılsonuna kadar teslim etmeyi planlıyoruz. Gaziantep MÜSİAD binasının yapımı bitti ve teslim ettik. Asce Üsküdar Konutları’nı ve Diyanet Sitesi’ni teslim ettik. Sefaköy Konutları 2018 Nisan ayında teslim edilecek. Basra bölgesinde 84 daireli bir projeye önümüzdeki ay başlayacağız. 2016 yılında 350 konut ve ayrıca birçok anahtar teslimi işlerimizi bitirdik. Şu ana kadar toplamda 500 civarında konut sattık. Ayrıca Suriye'de Diyanet Vakfı'nın organize etmiş olduğu 67 tane caminin tadilatını gerçekleştirdik. Bunun dışında El Bab'da bulunan 42 caminin daha restorasyonunu yapacağız” diye konuştu.

Gaziantep'te faaliyet gösteren pek çok inşaat firmasına gerek yüklenici müteahhit gerekse proje ortağı ve danışmanı olarak hizmet verdiklerini belirten Sökücü, “İnşaat sektöründeki geçmişimiz 20 yıla dayanıyor. Şehrin kendi adlarına da inşaatlar yapmış müteahhit Galip Tayyar ile 2009 yılında bir araya gelerek Karen İnşaat'ı kurduk. Sektörde sahip olduğumuz tecrübe yanında her biri kendi konularına hakim teknik ve idari personellerimiz ile özgüveni yüksek, kaliteli işler yapan, sağlam bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz. İnşaatlarımızın birinci özelliği depreme dayanıklı olması. Kaliteli ve uygun malzemeler kullanılması, ergonomik olmasıdır. TSE, CE belgesi olmayan hiçbir ürünü inşaatlarımızda kullanmayız. Konut dışında taahhüt işlerimiz olduğu için sattığımız konutların iki katından fazla da taahhüt işleri yaptık” dedi.

Gaziantep’te inşaat sektörünün genel durumuna değinen Sökücü, “Mutlaka çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Fakat Gaziantep’in bölgenin lideri olması dolayısı ile gelecekten umutluyuz. Yaklaşık üç yıldır maliyetlerimiz artıyor ama konut fiyatları artmıyor. Tabii bunda uluslararası ilişkiler ve faiz oranlarının çok etkisi olmaktadır. Gaziantep’teki en büyük sıkıntı daire fiyatları. Ancak önümüzdeki günlerde daire fiyatları artacak. Kaliteli iş yapan markalı konutlar henüz yeterince ilgi görmüyor. Site içinde olması, otopark sorunu olmaması, sosyal tesisler gibi kavramlar müşterilerde yeterince ilgi görmüyor. Yani bunun karşılığını alamıyoruz. Gaziantep’in genel sorunu arsa üretememekti, ancak son dönemlerde belediyelerin gayretiyle yeni açılan imar bölgeleri ile bu sorun aşılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.