Ana Menü

Kar Group, 180 milyon TL yatırım hedefliyor

Altyapı ve üstyapı taahhüt işleri yürüten ve tüm faaliyetlerini kendi bünyesindeki tesis, gayrimenkul, makine ve araçlarla gerçekleştiren Kar Group, yatırımlarla büyüme ivmesini artırıyor. 11 lokasyonda beton santrali ve bir kreç fabrikası bulunan Grup, yıllık 400 - 450 milyon TL ciro elde ediyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Altyapı ve üstyapı taahhüt işleri yürüten ve tüm faaliyetlerini kendi bünyesindeki tesis, gayrimenkul, makine ve araçlarla gerçekleştiren Kar Group, yatırımlarla büyüme ivmesini artırıyor. 11 lokasyonda beton santrali ve bir kreç fabrikası bulunan Grup, yıllık 400 - 450 milyon TL ciro elde ediyor.

Marmara Bölgesi’nde yüzde 5 pazar payına sahip olduklarını ileten Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, bine yakın kişiye istihdam sağladıklarını aktardı. Kendilerine ait 600 araçlık filoları bulunduğunu belirten Üçüncü, firma olarak bu yıl 180 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Üçüncü, “Bu yıl Elazığ'da yapı kimyasalları malzemelerini üretecek 20 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız. Ürettiğimiz malzemeler ile ağırlıklı olarak doğudaki bölgelere hizmet verecek, teknolojik bir fabrika açacağız. Bursa'nın Kayapa bölgesinde çevreye duyarlı olarak hayata geçireceğimiz agrega ve beton tesislerinin yatırım tutarının ise 40 milyon TL’yi bulacağını tahmin ediyoruz. Tüm bu yeni üretim tesislerimizde Nesnelerin İnterneti (IoT) teknoljisini kullanacağız. Ayrıca fabrikalarımızda revizyon çalışmalarımız devam ediyor. 120 milyon TL’lik bir yatırım değeriyle Pendik’te hayata geçirdiğimiz ‘Edonia Garden’ projemiz var. Bu projelerin devamı gelecek, inşaatta da büyüyeceğiz. Bunların dışında iş alanlarımızdan biri olan yol müteahhitliğinde devam eden 10’a yakın şantiyemiz ile asfalt ve beton yollar yapmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Enerji verimliliğine ve çevreye verdikleri öneme değinen Üçüncü, “Grubumuz fazladan harcanan enerjinin ülkemiz ekonomisine zarar verdiğinin bilincinde olduğundan enerji verimliliği adına tüm fabrikalarımızın elektrik güçlerini internet üzerinden takip ederek kontrol altında tutuyoruz. Çevre konusu ise bizim en hassas olduğumuz noktalardan birisidir. Yalova ve İstanbul’da projesini kendimizin yaptığı Türkiye’de bir ilk olan kapalı stoklu beton tesislerimiz örnek proje olarak gösterilmektedir ve yine Türkiye’de ilk olan asfalt geri dönüşüm plentini grubumuz kurmuştur. Her yıl binlerce fidan dikiyoruz, dikilenleri koruyarak doğaya kazandırıyoruz. Gebze'de tüm bakımını grubumuzun yaptığı hatıra ormanımız da bulunmaktadır. Bütün maden ocaklarımızda yollarımızın tümü asfalt, beton veya beton parkedir yani toprak yolumuz yoktur” şeklinde konuştu.

“Kalitenin artması rekebetin şartlarını da etkiliyor”

Sektörün bina güvenliği ve dayanımı konusunda belirli bir seviyeye geldiğini ifade eden Üçüncü, “Ülkemizde kentsel dönüşümün başlamasıyla üretmiş olduğumuz ürün gruplarında; üretim miktarı olarak değerlendirildiğinde giderek artan bir ivmeden söz edebiliriz. Ancak zaman zaman hammadde tedariğinde sıkıntı yaşanmaktadır. Bunu gören birçok firma kapasitesini artırmaktadır. Hatta yeni fabrika inşasına başlayan firmalar da bulunmaktadır. Ayrıca eskiye göre denetimler iyi yapılmakta ve bu da kaliteyi beraberinde getirmektedir. Bu durum bizi sevindiriyor çünkü kalitenin ve denetimin artması rekabetin uygun şartlar altında yapılmasını sağlıyor” dedi.