Ana Menü

Jotun YeşilAdımlar uygulaması geri dönüyor

Her yıl yeni bir yeşil amaç için düzenlenen Jotun YeşilAdımlar kampanyası bu yıl İstanbul kıyılarında 100 bin metrekarelik bir alanda deniz tabanı temizliği için harekete geçiyor. Jotun YeşilAdımlar sosyal sorumluluk kampanyası bu yıl 21 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında herkesi yürümeye davet ediyor.

Jotun 2017 yılında “Jotun YeşilAdımlar” adını taşıyan sürdürülebilirlik politikasından yola çıkmış ve Jotun YeşilAdımlar sosyal sorumluluk kampanyasını hayata geçirmişti. “YeşilAdımlar” adını taşıyan mobil uygulama üzerinden gerçekleşen kampanyada kullanıcılar uygulamayı açarak dünyanın dört bir yanında yürüdüler. Onlar yürüdükçe uygulamada bulunan haritadaki yollar yeşile boyandı. Yürünen her 4 kilometre için ise bir ağaç dikildi. 2017 ve 2018 yıllarının sonunda Jotun YeşilAdımlar kampanyası sayesinde TEMA Vakfı İşbirliği ile toplamda 20 bin ağaç dikimi gerçekleşti.

2019’da deniz dibi temizliği için türünüyor

Jotun YeşilAdımlar kampanyası bu yıl deniz dibi temizliği için herkesi yürümeye davet ediyor. 21 Mayıs tarihinde başlayacak kampanyaya destek olmak için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tek yapılması gereken “Jotun YeşilAdımlar” mobil uygulamasının akıllı telefonlara indirilmesi ve uygulamayı açarak yürümeye başlanması.

Sonrasındaysa yürünen yollar uygulamadaki haritada yeşile boyanıyor. Boyanan her 4 kilometre için Jotun, deniz tabanından 10 metrekarelik bir alanı temizliyor. Haritada daha önceden boyanmış yollardan yüründüğünde ise 6 kilometrede bir temizleniyor. Kısaca atılan her adım, denizleri daha temiz hale getiriyor.

30 Haziran tarihinde tamamlanacak Jotun YeşilAdımlar kampanyası, Sualtı Temizlik Bilinçlendirme ve Hareketi Derneği’nin (STH) işbirliğinde toplamda deniz tabanında 100 bin metrekarelik bir alanı temizlemeyi hedefliyor.

Daha temiz denizler, daha sağlıklı bir yaşam

Jotun YeşilAdımlar kampanyası ile İstanbul’da Kadıköy, Ortaköy, Büyük Ada, Fenerbahçe, Caddebostan ve Harem’de deniz tabanında bulunan katı atıklar temizlenecek. Sualtı Temizlik Bilinçlendirme ve Hareketi Derneği işbirliğinde gerçekleşecek deniz tabanı temizliği STH gönüllüleri tarafından gerçekleşecek.

Toplamda 100 bin metrekarelik bir alanı hedefleyen kampanya ile deniz dibinden, denizde 600 yılda çözünen olta ipleri (misina), 400 yılda çözünen plastik şişe tutacakları, 450 yılda çözünen ve çoğunlukla iskeleler ve deniz araçlarından düşen otomobil lastikleri, 50 yılda çözünen teneke kutular ve köpük malzemeler gibi birçok atık çıkarılması ön görülüyor.

Böylece bu atıkların suda çözünmesi ve deniz suyuna zararlı kimyasallar olarak karışması; yani denizlerimizi zehirlenmesi engellenecek. Daha sağlıklı bir ekosisteme katkıda bulunulacak. Aynı zamanda kendilerine deniz tabanında yer bulamadıkları için atıkların üzerinde yaşayan deniz kabukluları da tekrar deniz tabanı ile buluşacak.

Uygulamayı indirin ya da güncelleyerek yürümeye devam edin

Siz de Jotun YeşilAdımlar’ın geçen senelerdeki destekçilerindenseniz telefonunuzdaki uygulamayı güncelleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulamayı silen ya da ilk kez yüklemek isteyenler Jotun YeşilAdımlar’a App Store ya da Google Play’den ulaşabilir.