Ana Menü

Jotun YeşilAdımlar ile hedefe ulaşıldı

Jotun’un sosyal sorumluluk kampanyası Jotun YeşilAdımlar bu yılki hedefine ulaştı. Geçtiğimiz yıllarda kampanya sonunda ağaç diken Jotun, bu yılki kampanyasına deniz dibi temizliğini hedefine aldı. Kampanya sayesinde deniz dibinde 100 bin metrekarelik bir alandaki atıklar denizden çıkarılacak.

Her yıl, aynı ismi taşıyan mobil uygulama ile doğa severlere ulaşan Jotun YeşilAdımlar kampanyası herkesi çevre için yeşil bir adım atmaya davet ediyor. Uygulamayı açarak yürüyen kullanıcılar, uygulamadaki harita üzerinden yolları yeşile boyuyor. İlk kez yürünen her 4 kilometre için deniz tabanından 10 metrekarelik bir alan kazanılan uygulamada, daha önce yürünmüş yollardan geçildiğinde 6 kilometrede 10 metrekare elde ediliyor. Böylece hem farklı yollar keşfedip araç yerine yürümek teşvik edilirken hem de herkes çevre için yeşil bir adım atmaya davet ediliyor.

Bu yıl, 21 Mayıs itibariyle hayata geçirilen uygulamaya 17 bin 100 kullanıcı, toplamda 67 bin kilometre yürüyerek destek oldu. Yani yürüyerek dünyanın çevresi 1,5 kez dönüldü.

Deniz Dibi Temizliğ Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ile gerçekleştirilecek

Kampanya sonucunda, Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği iş birliğinde deniz dibindeki 100 bin metrekarelik bir alandan atıklar toplanacak. Denizden, suda 600 yılda çözünen olta ipleri (misina), 400 yılda çözünen plastik şişe tutacakları, 450 yılda çözünen ve çoğunlukla iskeleler ve deniz araçlarından düşen otomobil lastikleri, 50 yılda çözünen teneke kutular ve köpük malzemeler gibi birçok atık çıkarılması öngörülüyor.